Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Najciekawsze atrakcje dla turystów z regionu i nie tylko!

2
1950

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jedno z najbardziej interesujących i chętnie odwiedzanych przez turystów z całej Polski miejsc na mapie Dolnego Śląska. Zdecydowanie warto zaplanować wycieczkę na jego teren, aby na własne oczy przekonać się, że tak ogromne zainteresowanie tym miejscem nie jest bynajmniej przesadzone! W granicach parku turyści znajdą wiele ciekawych punktów widokowych, malowniczo położonych jezior oraz zapierających dech w piersiach zabytków. Oto najciekawsze spośród nich!

 

Park Krajobrazowy Doliny Bobru w pigułce. Co warto o nim wiedzieć przed wyjazdem?

Utworzony w 1989 r. Park Krajobrazowy Doliny Bobru mieści się na terenie Sudetów Zachodnich i Pogórza Sudeckiego, na obszarze trzech powiatów – karkonoskiego, lwóweckiego i złotoryjskiego. Przepływa przez niego rzeka Bóbr, która stanowi zarazem naturalną granicę oddzielającą od siebie Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie. Park krajobrazowy został utworzony w tym miejscu w celu ochrony doliny rzeki Bóbr, która zachwyca bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym.

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to idealnie miejsce na krótki, weekendowy wypad dla mieszkańców powiatu lwóweckiego. Po jego terenie można przemieszczać się zarówno samochodem, jak i na rowerze, a także na własnych nogach. Aby na własne oczy zobaczyć wszystkie najpiękniejsze zakątki, w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru warto spędzić przynajmniej kilka dni. Jako pomoc w znalezieniu zakwaterowania na czas pobytu w tym wyjątkowym miejscu warto wykorzystać stronę https://www.nocowanie.pl, należącą do największego polskiego portalu turystycznego z rezerwacjami noclegów online.

Atrakcje Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Najstarszy zamek na Dolnym Śląsku

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru jest bez wątpienia Zamek Wleń. To najstarszy murowany zamek na Dolnym Śląsku, a niektóre ze źródeł wskazują, że być może także w całej Polsce. Jego wiek jest szacowany na ponad 850 lat, a sama budowla zlokalizowana w niezwykle malowniczym, widokowym miejscu.

Zamek Wleń wznosi się na wzgórzu Zamkowej Góry, na wysokość 384 m n.p.m. Do naszych czasów dotrwały jedynie resztki jego murów. Ruiny zamku można zwiedzać indywidualne lub z przewodnikiem i tym samym lepiej poznać ich fascynującą historię. Z zamkowej wieży roztaczają się natomiast jedne z piękniejszych widoków w okolicy, w ramach których można podziwiać m. in. Karkonosze, Park Krajobrazowy Doliny Bobru, rzekę Bóbr, a także panoramę miasteczka Wleń.

Jezioro Pilchowickie, zapora wodna i stary most kolejowy

Jezioro Pilchowickie jest największym jeziorem na rzece Bóbr i jednym z trzech sztucznych zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jego powierzchnia wynosi 240 ha, samo jezioro powstało w 1912 r. wskutek budowy zapory wodnej. To niezwykle malowniczo położony zbiornik wodny, po którym można pływać na łódce, rowerku wodnym lub po prostu podziwiać jego uroki znad piaszczystego brzegu. W lecie nad Jeziorem Pilchowickim działa chętnie uczęszczana przez turystów i miejscowych plaża.

Podczas pobytu nad jeziorem nie sposób przegapić kolejnej atrakcji w okolicy – słynnej zapory wodnej Pilchowice. To druga pod względem wysokości tego typu konstrukcja w naszym kraju, od której wyższa jest jedynie bieszczadzka zapora Solińska. Wysokość zapory Pilchowickiej wynosi 67 m, a jej długość 270 m.

Po nacieszeniu się widokami z zapory wodnej warto wybrać się na spacer w kierunku starego mostu kolejowego. Znajduje się on w pobliżu wsi Strzyżowiec i wznosi się na wysokość 40 metrów ponad taflę Jeziora Pilchowickiego. Obecnie most jest nieczynny i stanowi wyłącznie atrakcję turystyczną – ostatni pociąg przejechał po nim w 2017 r.

Zabytki Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Wieża Książęca w Siedlęcinie

Na terenie niepozornej wsi Siedlęcin mieści się jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Mowa o XIV-wiecznej wieży mieszkalnej, jednej z największych tego typu konstrukcji w całej Europie. Budowla jest wykonana z kamienia i liczy sobie aż 4 piętra wysokości. Cała konstrukcja jest natomiast otoczona głęboką fosą, która miała chronić dostępu do jej wnętrza.

Wieża Książęca w Siedlęcinie może poszczycić się ponad 700-letnią historią oraz świetnie zachowanymi do naszych czasów wnętrzami. W środku turyści mogą podziwiać m. in. najstarsze zachowane w Polsce drewniane sufity i więźby dachowe. Wrażenie robią także przepiękne malowidła ścienne w Wielkiej Sali, które przedstawiają opowieść o sir Lancelocie.

noc

2 KOMENTARZE

  1. Turysta jedzie do zamku Lenno ale brak parkingu, no to jedzie do miasta i szuka punktu informacji turystycznej ale ta zamknięta od lat, no to idzie do gminy po mapy i foldery ale nic nie ma. Pokazuje środkowy palec i jedzie stąd jak najdalej.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj