Obchody 50- lecia Szkoły w Rakowicach Wielkich

0
3215

To szczególny dzień w życiu Szkoły, jej uczniów, nauczycieli i dyrekcji. Dla absolwentów i byłych pracowników to magiczny czas powrotu do najpiękniejszych wspomnień, o miejscach i osobach, które nosili w sercu i które głęboko zapadły w pamięci. To czas zadumy i refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością szkoły.

 

 

 

Piątek, 16 września 2022 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień, refleksji i najserdeczniejszych życzeń.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji uczniów, pracowników i absolwentów Szkoły odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim, po której jej uczestnicy przyjechali do rakowickiej placówki. Centralnym punktem oficjalnej części obchodów była Gala Jubileuszowa.

Uroczystości zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, przyjaciół i partnerów szkoły. Na widowni zasiedli przede wszystkim absolwenci, aktualni i byli nauczyciele oraz pracownicy szkoły, a także emerytowani dyrektorzy w osobach: Alojzego Pawickiego – pierwszego dyrektora placówki i Jana Czyczerskiego, który kierował nią przez trzydzieści lat (1991-2021).

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Marzena Machałek – Wiceminister Edukacji i Nauki, Janusz Wrzal – Dolnośląski Wicekurator Oświaty, Daniel Koko – Starosta Lwówecki, Radni Rady Powiatu Lwóweckiego na czele z Przewodniczącą Małgorzatą Szczepańską a także Andrzej Kredkowski Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, jak również Burmistrzowie i Radni Gmin powiatu lwóweckiego. Gośćmi szczególnymi w tym dniu byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą służb mundurowych: mł. insp. Jarosław Baran – Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim, podkom. Remigiusz Mirek – Komendant Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim, st. bryg. Mariusz Mróz – Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim oraz reprezentanci współpracujących ze szkołą jednostek wojskowych. Nie zabrakło także przedstawicieli duchowieństwa z księdzem dziekanem Krzysztofem Kiełbowiczem oraz księdzem Marcinem Ozgą. W tym wyjątkowym dla rakowickiej szkoły dniu nie zabrakło także dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół średnich: Andrzeja Bielaka – Dyrektora ZSOiZ w Lwówku Śląskim, Marka Kozaka – ZSP w Lubomierzu, Moniki Ignaciuk-Borkowskiej – ZSOiZ w Gryfowie Śląskim, czy Urszuli Ciupak – Dyrektor DZS w Biedrzychowicach. Obecni byli także dyrektorzy szkół podstawowych oraz szkoły partnerskiej ze Stryja na Ukrainie. Wśród gości nie zabrakło również Przewodniczącego Rady Rodziców ZSE-T w Rakowicach Wielickich Pana Marka Zawady.

Jak przystało na gospodarza Jubilatki wszystkich zebranych gości przywitał Marek Łukasik Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich:

– Witam elitę tych, którzy wspierali i wspierają rozwój Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Witam w tej wyjątkowej szkole. Dzisiaj rozpoczynamy rok obchodów, bo nie ukrywam, że dzisiejszy apel jest początkiem roku obchodów 50- lecia Zespołu Szkół. Będą spotkania z absolwentami, żeby było łączenie pokoleń. Będziemy korzystać z wiedzy, doświadczenia i mądrości naszych byłych nauczycieli, by budować lepszą przyszłość. – zapewniał Dyrektor Łukasik, który zwrócił uwagę, iż tym najcenniejszym atutem szkoły jest jej tożsamość, siła, moc, to jest budowanie przyszłości młodego pokolenia.

Pamiętam jak trzy, cztery lata temu pułkownik Edward Jakubowski, który praktycznie przez 45 lat przyjeżdżał tutaj do naszej szkoły prosił wręcz: „Nie zmieniajcie sztandaru szkoły”. I wówczas powiedziałem mu o dwóch ważnych sprawach, które są na naszym sztandarze: „TOBIE NAUKĘ I PRACĘ OJCZYZNO”. I panie pułkowniku, jak patrzy pan na nas teraz z góry obiecałem, że nigdy ten sztandar nie będzie zmieniony i zrobię wszystko, by ten sztandar tutaj pozostał. A poza tym panie pułkowniku tam jest wyraźnie napisane: „IMIENIA KOMBATANTÓW ZIEMI LWÓWECKIEJ”. To jest zobowiązujące dla nas, bardzo zobowiązujące, bo pamięć historyczna jest miarą mądrości narodu, a chcemy mieć naród mądry, więc musimy pamiętać, pamiętać o tych, dzięki którym mamy ojczyznę wolną i suwerenną. – mówił Dyrektor ZSE- T w Rakowicach Wielkich, który zwrócił uwagę, iż uroczystości towarzyszy także drugi sztandar, sztandar Kombatantów Lwóweckich, który niestety nie może być niesiony przez kombatantów, bo ci już odeszli, jednak ten sztandar zawsze towarzyszy szkolnym uroczystościom by pamięć o Kombatantach nie zaginęła.

– Witam jeszcze raz w tej wyjątkowej szkole zagubionej gdzieś wśród lasów, wśród pól, wśród jezior, … Potężnej szkole, która rzeczywiście jest jedną z większych szkół wiejskich w Polsce. – dodawał Dyrektor Marek Łukasik i przypomniał historię powstania placówki noszącej początkowo nazwę: „Zespół Szkół Rolniczych”, która swoją działalność rozpoczęła 1 września 1972 roku oraz najważniejsze momenty z jej życia, w tym moment nadania w 1973 roku imienia Kombatantów Ziemi Lwóweckiej.

Współgospodarz wydarzenia, Starosta Lwówecki w swoim wystąpieniu podkreślał, iż Szkoła w Rakowicach Wielkich jest powodem do dumy:

– Z dumą mogę powiedzieć, iż przez te wszystkie lata szkoła wpisywała i wpisuje się w historię nie tylko naszego Powiatu, ale i całego województwa, a nawet Polski. Jej mury opuściły tysiące absolwentów, którzy z roku na rok odgrywają znaczną rolę w życiu naukowym, kulturalnym, społecznym i gospodarczym Rzeczypospolitej. Dorobek Zespołu Szkół jest dobrem wspólnym Jej kadry nauczycielskiej, uczniów i absolwentów. Jest nobilitacją, powodem do uzasadnionej dumy dla wszystkich mieszkańców Powiatu Lwóweckiego, jako część jego historii. W szkole tej uczą się uczniowie z różnych krajów Europy, nie tylko z Polski. To jest właśnie ta wizytówka edukacji w Powiecie. Wizytówka wychowania i nauczania w duchu tolerancji i wzajemnej pomocy, bo te postawy mają w przyszłości przyświecać młodzieży. – zauważał Daniel Koko Starosta Lwówecki, który przyznał, iż edukacja młodych ludzi jest mu szczególnie bliska, tak jak bliska jest władzom Powiatu Lwóweckiego, które z roku na rok coraz więcej inwestują w rozwój i poprawę bazy edukacyjnej Zespołu Szkół.

W ostatnich latach to właśnie ta placówka otrzymała najwięcej środków na wspomniane cele i to właśnie tutaj przeprowadzono i nadal przeprowadza się znaczące inwestycje. Wszystko po to, aby kolejne młode pokolenia mogły kształcić się w coraz lepszych warunkach. – mówił Daniel Koko, który wspomniał, iż zachodzące w rakowickiej szkole pozytywne zmiany są efektem starań nie tylko obecnego Zarządu i Rady Powiatu, ale także władz poprzednich kadencji zaznaczając, iż za tymi sukcesami stoi bardzo dobra współpraca koalicji SLD- PSL- PO, która od lat rządzi Powiatem.

Pan Starosta złożył na ręce dyrektorów, byłych i obecnych nauczycieli oraz uczniów i absolwentów najserdeczniejsze życzenia:

– Pragnę przekazać Szanownemu Gronu Pedagogicznemu życzenia zdrowia, satysfakcji z Waszej pracy oraz dalszej pasji w przekazywaniu wiedzy uczniom. Tak, abyście po latach, spotykając się z absolwentami szkoły, mieli poczucie, że dołożyliście swoją cegiełkę do wyboru swojej ścieżki zawodowej przez dorosłych już ludzi. Absolwentom i młodzieży życzę, aby Wasz rozwój osobisty i zawodowy nie kończyły się na uzyskaniu dyplomów, ale trwały jak najdłużej. Wszelkiej pomyślności i wiary w Wasze działania. Abyście realizowali się z pasją i zadowoleniem. – życzył Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Wiele ciepłych słów o rakowickiej szkole, kształceniu w niej padło z ust Pani Marzeny Machałek, Wiceminister Edukacji Narodowej:

– To wyjątkowe miejsce i wyjątkowa szkoła, położona na terenie, na którym ja też mieszkam i pochodzę i staram się Was wspierać. – mówiła pani minister, która wskazała, iż jest pełnomocnikiem rządu do sprawa kształcenia zawodowego oraz do spraw wychowania i dostrzega, że obie te funkcje w Rakowicach Wielkich są realizowane wzorcowo.

– Zawsze ta szkoła miała świetną opinię. Niektórzy próbowali to krytykować. Niektórzy próbowali uderzyć w korzenie tej szkoły. Naprawdę. Próbowali też wykorzystać mnie, jako posła, żebym skrytykowało to, w jaki sposób w tej szkole się wychowuje, uczy i kształci. A ja zawsze uważałem, że to jest wzór, że właśnie o to chodzi, że tak trzeba, że szkoła jest nie tylko po to, żeby uczyć, albo nauka to nie tylko wtłaczanie wiedzy i umiejętności, to jest ważne, ale to przede wszystkim formowanie człowieka. – wskazywała Wiceminister Marzena Machałek, która zwróciła uwagę, iż niezmiernie ceni sobie w Rakowicach to, że placówka nie nastawia się tylko na najlepszych uczniów, by mieć sukces, a przyjmuje i kształci wszystkich.

Moja obecność tutaj uważam, że jest konieczna, by powiedzieć Wam: „Jesteście ważni, jesteście wzorem, realizujecie to, co najlepsze w tradycji Polskiej Edukacji w połączeniu z nowoczesnością, z otwarciem na świat”. – zaznaczała Wiceminister Edukacji.

Dolnośląski Kurator Oświaty mówił, iż pół wieku dla człowieka, to bardzo dużo, ale pół wieku dla szkoły to dopiero początek jej świetności.

– Jeśli ktokolwiek z nas powie sobie „50 lat minęło”, to tak, jakby podsumował większość swojego życia. W każdym razie całe swoje życie zawodowe. Ale w życiu szkoły 50 lat do jeszcze młodość. – wskazywał Janusz Wrzal, który nie krył, iż szkołę w Rakowicach Wielkich zna od dawna i niejednokrotnie słyszał o jej wielkim dorobku i pozycji w środowisku oświatowym zwracając uwagę, że na tą pozycję szkoła pracowała całe te 50 lat.

Serdecznie dziękuję i gratuluję tym, którzy na te wyniki szkoły swym wysiłkiem się złożyli. Tym nauczycielom, pracownikom szkoły, którzy pod kierunkiem Pana Dyrektora Alojzego Pawickiego budowali jej zręby. Tym, którzy w trudnym okresie transformacji ustrojowej potrafili znaleźć szkole nowe kierunki rozwoju i nadać nowe impulsy, pod kierunkiem Pana Dyrektora Jana Czyczerskiego. I tym, którzy obecnie wraz z Panem Dyrektorem Markiem Łukasikiem szkołę na tym poziomie pracy utrzymują. – dziękował Janusz Wrzal Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

W związku z nieobecnością Senatora RP Rafała Ślusarza list gratulacyjny odczytała szefowa jego biura:

„Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Szkoły i społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich z okazji tak doniosłego jubileuszu, 50- lecia szkoły, pragnę przekazać wyrazy szacunku i uznania dla tych, którzy tworzyli i tworzą historię tej szkoły. Dbali i dbają o kształtowanie właściwych postaw społecznych uczniów. Dziękuję bardzo nauczycielom za wychowanie młodzieży w duchu umiłowania Ojczyzny. Mam nadzieję, że uczniowie tej wspaniałej szkoły będą kuźnią wybitnych osobistości. Słowa uznania kieruję do wszystkich, którzy zarządzali i pracowali tyle lat na sukcesy szkoły i uczniów.” – wskazywał w liście Senator Rafał Ślusarz, który życzył także satysfakcji oraz dalszych sukcesów.

W imieniu byłych nauczycieli i pracowników rakowickiej szkoły głos zabrał wieloletni nauczyciel, kierownik warsztatów szkolnych Pan Jan Bujak, który mówił, iż szkołę wspomina od sierpnia 1972 roku, kiedy to zasiadł w komisji rekrutującej pierwszych nauczycieli. Mówiąc o szkole wspomniał, że historia zatoczyła, koło, bo w latach 70- tych przy wyżu demograficznym placówka nie mogła przyjąć wszystkich uczniów, którzy chcieli się w niej uczyć i tak jest też dziś, jednak teraz nie w wyniku wyżu demograficznego a ciężkiej pracy kadry i wysokiej renomy placówki.

– Nie ma szkoły, jeżeli nie ma ucznia. Tak samo nie ma szkoły, jeżeli nie ma partnerów edukacyjnych, tych, którzy wspierają nas w kształceniu zawodowym. – mówił Dyrektor Marek Łukasik, który podziękował wszystkim partnerom rakowickiej szkoły za wsparcie, jakie okazują każdego dnia.

W imieniu pracodawców, ludzi, którzy współpracują ze szkołą głos zabrał st. bryg. Mariusz Mróz – Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim, który na ręce Pana Dyrektora Marka Łukasika, Pana Dyrektora Jana Czyczerskeigo oraz Pana Adama Dymitrocy – nauczyciela wychowania fizycznego, który opiekuje się klasami mundurowymi, w szczególności klasą o profilu strażackim przekazał wyróżnienia od Państwowej Straży Pożarnej.

Pan Komendant Mróz wprawdzie przyznał, iż sam kończył inną szkołę, ale z ZSE-T w Rakowicach Wielkich jest też prywatnie związany, bo tu uczył się jego syn, który z wykształcenia, jakie wyniósł jest bardzo zadowolony.

Podczas gali niezwykle przejmujące było wystąpienie człowieka, dzięki któremu tak naprawdę ta szkoła dziś istnieje, człowieka, który tworzył ją od podstaw – jej pierwszego dyrektora Pana Alojzego Pawickiego, który przybliżył kulisy tworzenia placówki:

– Chcę powiedzieć, że powstanie tej szkoły wynikało z zapotrzebowania społecznego tej społeczności powiatów południowo- zachodniej części Polski. Ta część, powiaty typowo rolnicze: Lubań, Lwówek, Zgorzelec, Bolesławiec nie miały właściwie średniej szkoły rolniczej. – wspominał Alojzy Pawicki, który wskazał, iż dla przykładu Jelenia Góra miała wówczas aż 4 technika rolnicze.

– Bardzo przeżyłem i bardzo do dziś przeżywam to, że wybrano moją osobę do organizacji tejże szkoły, bowiem udana inwestycja budowy nowej uczelni rolniczej na tych ziemiach była koniecznością, spełnieniem tychże ludzi zakwaterowanych tutaj po II wojnie światowej. Powierzono mi funkcję dyrektora tej szkoły. I byłem przez pewien czas dyrektorem nieistniejącej szkoły, bowiem trzeba było od początku ją zorganizować. Zorganizować w sensie dokumentacji, w sensie wykonawstwa, a potem w sensie wyposażenia i przyjęcia pierwszych uczniów. Tutaj chce powiedzieć, że ogromną pomoc uzyskałem od tychże kombatantów, od wojskowych. – wspominał pierwszy dyrektor szkoły, który mówił, iż powstanie tej placówki to nie jego zasługa, a jest to zasługa wielu ludzi, którzy z nim ją współtworzyli.

Jan Czyczerski, który w latach 1991 – 2021 pełnił funkcję Dyrektora początkowo ZSR a później ZSE-T w swoim wystąpieniu wspominał początki swojej pracy i podkreślał przywiązanie Szkoły w Rakowicach Wielkich do tradycji.

– Cieszę się, że Pan Dyrektor Alojzy Pawicki był moim dyrektorem, że mogłem w `77 roku rozpocząć naukę w tym zespole i mogłem ukończyć ją w `81 roku. Dlaczego jest to tak istotne? Młody człowiek mając 18 lat myśli, że świat już leży u jego stup. Ale nie jest tak. Trzeba ciężką i wytrwałą pracą sobie na to zasłużyć. Znalazłem się na oceanie niemocy. Zwróciłem się do Pana Dyrektora i on był tym, który rzucił mi to koło ratunkowe. Masz chłopcze, spróbuj. I za to dziękuję Panie Dyrektorze. – mówił Jan Czyczerski.

Były Dyrektor nie krył, iż prowadzenie Zespołu Szkół nie było łatwym dziełem, ale dzięki wspaniałym ludziom udało się pokonać wszystkie przeciwności losu.

– Zespół Szkół w Rakowicach wpisał się do tego społeczeństwa, wpisał się dzięki młodzieży, dzięki rodzicom i dzięki pracownikom tego zespołu. Ci uczniowie przychodząc do nas, przynosząc z sobą jakiś swój zalążek kapitału mają okazję ten kapitał pomnożyć i do nich należy ten wybór. My tylko tworzymy warunki, dajemy szanse i dydaktykę stawialiśmy na pierwszym miejscu, ale nie zapominaliśmy o tym wychowaniu dla umiłowania ojczystego domu. Kapitał to nie wszystko, liczy się jeszcze człowiek taki, jaki jest. My nie gardziliśmy tym uczniem do zasadniczej szkoły zawodowej. Przyjmowaliśmy każdego. Usilnie dawaliśmy szanse. Masz to koło ratunkowe, spróbuj, dasz radę. Po prostu umieliśmy zapalić te młodzieńcze serca. – wspominał Dyrektor Czyczerski, który zaznaczył, iż ocena tej pracy jest teraz po stronie rodziców i młodzieży.

– Mam nadzieję, że każdą sekundę, każdą minutę, każdą godzinę każdy miesiąc, rok właściwie wykorzystaliśmy i dziełu tworzonemu przez Pana Dyrektora Pawickiego nie umniejszyliśmy a ono trwa i rozwija się. A było to możliwe, jeszcze raz powtórzę dzięki wspólnej pracy wszystkich, którzy związali się z Zespołem Szkół, początkowo Rolniczych a później Ekonomiczno- Technicznych. Chwała tym ludziom, chwała ich pracy. I za to wszystko z całego serca dziękuję – dziękował Dyrektor Jan Czyczerski.

Gala 50- lecia istnienia ZSE-T w Rakowicach Wielkich nie obeszła się bez podniosłych akcentów, a takim było: uhonorowanie byłych dyrektorów Alojzego Pawickiego oraz Jana Czyczerskiego specjalnymi upominkami w postaci pamiątkowych szabli.

Andrzej Kredkowski Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wskazał, iż złoży w Sejmiku wniosek o odznaczenie obu dyrektorów medalami „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Szczególnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod szkolnymi miejscami pamięci historycznej oraz przekazanie szkole przez jej absolwentów tablicy pamiątkowej. Tablicę tę ufundowali absolwenci: Bronisław, Mariusz i Mateusz Hytnarowie a odsłonił ją absolwent rakowickiej szkoły ksiądz Mariusz Ozga oraz Pani Wiceminister Machałek.

Nie sposób spojrzeć z wdzięcznością w przeszłość za wszelkie dobro, które się dokonało w tych murach, we wszystkich nas. Ale musimy również spojrzeć z ufnością w przyszłość, bo to Wy jesteście naszą przyszłością, to Wy będziecie tworzyć naszą wspaniałą ojczyznę i w Was pokładamy nadzieję. – mówił kierując swe słowa do obecnych uczniów ksiądz Mariusz, który podzielił się historią własnego życia przypominając, że ukończył szkołę zawodową w Rakowicach Wielkich, później przyszło powołanie.

– Ale wszystko, co tutaj się zaczęło jest wielkim owocem, dlatego, że w moim życiu kapłańskim, na co dzień wracam do przeszłości, do tej szkoły, bo pracuję w szwajcarskich Alpach, gdzie moimi parafianami są rolnicy, którzy żyją z pracy rąk własnych. Ta szkoła pomogła mi w tym, że potrafię z nimi rozmawiać, że oni rozumieją, że ja ich rozumiem, że kocham to, co oni robią. I ta szkoła może być dla Was trampoliną, jak i dla mnie. Nauczycieli są tu tak kochani, że pomogą Wam wybić się w szeroki świat. – zapewniał uczniów ksiądz Mariusz, który odsłonił tablicę z „prostym przepisem Boga na godne życie człowieka”.

Uroczystość stała się też okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych nauczycieli. W sposób szczególny wyróżniono Panią Mariannę Zapart, Jadwigę Kwasigroch, Pana Edwarda Jonaka, Adama Kamieńskiego i Jakuba Kuśnierczyka.

Galę Jubileuszową w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych imienia Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich zakończyły występy artystyczne uczniów.

Dla gości oraz absolwentów, którzy od lat nie byli w murach swojej dawnej szkoły wydarzeniem szczególnym było zwiedzanie bazy szkoły, obiektów sportowych, warsztatów, internatu. Ta chwila przywoływała wspomnienia i przywoływać będzie jeszcze w dniu jutrzejszym, bo w sobotę, 17 września odbędzie się specjalny apel tylko dla absolwentów a wieczorem Bal Absolwentów.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj