Nie żyją bociany z Soboty

1
1539

Zamiast radosnego klekotu i majestatycznie szybujących ptaków nad ruinami kościoła w Sobocie koło Lwówka Śląskiego zapanowała martwa cisza. Czy jeszcze kiedyś bociany osiądą w tym miejscu?

 

Od wielu lat ruiny starego kościoła w Sobocie były domem rodziny bocianów, które rokrocznie tu wracały i które wychowywały tu młode. Jednak ten rok może zostać zapamiętany, jako ostatni z bocianami we wsi.

Jak poinformowali nas mieszkańcy jeden z dorosłych osobników zginął na pobliskich polach. Nie bardzo wiadomo, co się stało z drugim z pary boćków, jednak opuścił on gniazdo. W tym pozostały szczątki małego bociana oraz jajo, z którego bez opieki nic się już nie wykluje.

Lokalizacja gniazda na ścianie szczytowej ruin dawnego kościoła parafialnego pw. świętych Piotra i Pawła. W ostatnim czasie przynosiła rodzinie bocianów sporo problemów. W 2019 roku najprawdopodobniej z powodu przesunięcia się gniazda ptaki uznały je za zbyt niebezpieczne dla gniazdowania i na swój dom wybrały inną lokalizację. Po ustabilizowaniu gniazda bociany wróciły do Soboty.

na tym bocianie nieszczęścia się nie skończyło. Do katastrofy doszło w czwartkowy poranek 25 stycznia 2024 roku, kiedy to pod wpływem silnego wiatru bocianie gniazdo spadło. Mieszkańcy znaleźli je doszczętnie zniszczone. Kilka tygodni później na ścianie szczytowej ustawiona została specjalnie skonstruowana platforma, która na wiosnę została zagospodarowana przez bociany. Te uwiły tu nowe gniazdo, w którym złożone zostały jaja. Z pierwszego wykluł się pisklak, z drugiego jeszcze nie zdążył.

Potwierdziliśmy informację o martwym pisklaku, którego szczątki leżą dziś obok jajka. Niestety, w tym roku nad gniazdem w Sobocie nie zobaczymy szybujących młodych bocianów a z terenu dawnego kościoła nie będzie się rozpościerał klekot radosnej rodzinki.

Czy kiedyś jeszcze bociany powrócą do Soboty?

Warto pamiętać, iż w Polsce w 1952 roku bocian biały objęty został ochroną prawną. Po zmianie ustroju ochronę gatunkową bociana w Polsce usankcjonowała w 1997 Ustawa o ochronie zwierząt i obecnie znajduje się on pod ścisłą ochroną gatunkową.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here