Nie udało się uratować życia jednego z turystów

1
7752

Na szlaku w okolicy Hali Szrenickiej zasłabł jeden z turystów. Doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Na pomoc ruszyli ratownicy GOPR oraz zespół ratownictwa medycznego.

 

Do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) dochodzi z bardzo wielu przyczyn, wśród których wymienić można: zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, czy zator tętniczy.

Objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krążenia i oddychania są: utrata przytomności, oddech płytki, rzadki (rzadszy niż 2 razy na 10 sekund) lub jego brak, sinica. Najpoważniejszymi skutkami takich zaburzeń mogą być natomiast nieodwracalne zmiany w mózgu spowodowane długim okresem niedotlenienia (powyżej 3‑5 min) oraz śmierć. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegnięcia im (w warunkach nieambulatoryjnych) jest natychmiastowe przystąpienie do resuscytacji krążeniowo- oddechowej, prowadzonej w cyklach po 30 uciśnięć i 2 oddechy.

Zwrócić uwagę przy tym należy, iż od momentu zatrzymania krążenia przez powiadomienie do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego i podjęcia przez ratowników pogotowia skutecznych działań mija zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od dostępności zespołu i odległości, którą musi przebyć. Służbom medycznym dotarcie do poszkodowanego w mieście średnio zajmuje do 8 minut, a do poszkodowanego poza miastem – nawet kwadrans.

Do kolejnego dramatycznego zdarzenia doszło na szlaku w okolicy Hali Szrenickiej, gdzie zasłabł jeden z turystów. Na pomoc ruszyli ratownicy GOPR oraz zespół ratownictwa medycznego. Do zdarzenia doszło w czwartek 25 lipca, po godzinie 16.

Na miejsce dotarł moto ambulans oraz Zespół Ratownictwa Medycznego z Sobieszowa, którzy prowadzili akcję reanimacyjną. W działaniach pomagali również goprowcy.

Niestety po blisko godzinę trwających próbach przywrócenia funkcji życiowych mężczyzna zmarł.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj