Po latach spędzonych w jednym z bardziej eksponowanych części lwóweckiego rynku, pomnik Napoleona I Bonaparte wyruszył w drogę.
Nieco ponad osiemnaście lat, na lwóweckim rynku górnym, niemal naprzeciwko wejścia do ratusza stał pomnik Napoleona. Upamiętniał on pobyt wielkiego wodza w tym mieście w 1813 roku. To wówczas rozgrywały się tu dwie jakże ważne w historii bitwy nad Bobrem.
Na stronie leoriana.pl jej autor, Pan Eugeniusz Braniewski podaje: „W ramach obchodów „Roku napoleońskiego”, na Górnym Rynku odsłonięty został obelisk poświęcony pobytowi cesarza Francuzów we Lwówku Śl. (21 – 23. sierpnia 1813 r.). Odsłonięcia (12 lipca 2003 roku) dokonał Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski, z członkiem Zarządu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Leszkiem Rykiem i lwóweckim burmistrzem, Ludwikiem Kaziów. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Andrzej J. Bossowski.”.
więcej o pomniku Napoleona w Lwówku Ślaskim
Teraz decyzją władz pomnik cesarza wyruszył w drogę. Powodem przeprowadzki jest przebudowa górnego rynku i nowa wizja tego miejsca. Wprawdzie na razie stanął on vis a vis wejścia do szpitala, ale to chyba tylko krótki przystanek na odpoczynek. Wkrótce pomnik czeka dłuższa wędrówka.
Mięsem armatnim – tym byli Polacy dla tego żabojada!
W głównej mierze to prawda. Ale gdyby nie on, nie mielibyśmy nawet namiastki swojego państwa. Odzyskanie go choć na chwilę na nowo pozwoliło paru pokoleniom odbudować nadzieję na niezależność gdy ponownie ją utraciły. Kulturowo to było gigantyczne osiągnięcie do którego odwoływali się kolejni Polacy chcący niepodległości.
na gornym rynku robia druga patelnie
Chcemy Las
Najbardziej eksponowanym miejscu w rynku? Stał niewidoczny w krzaczorach. Cały zielony, porośnięty bo w zacienionym, wilgotnym miejscu stał pomiędzy tujami czy innym dziadostwem. Kto go tam oglądał?