Policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego lwóweckiej komendy przeprowadzili na terenie miasta akcję pod nazwą „Parkowanie”. Podczas działań funkcjonariusze ujawnili 22 wykroczenia m.in. dotyczące nieprawidłowego zatrzymania lub postoju pojazdów. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz na drodze dla rowerów.
Podczas codziennej służby funkcjonariusze ruchu drogowego ujawniają wykroczenia, gdzie kierujący nieprawidłowo parkują swoje pojazdy. Informacje o łamiących przepisy ruchu drogowego przekazywane są również przez mieszkańców telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Niepoprawnie zaparkowany pojazd nie tylko stanowi utrudnienie dla pieszych oraz innych kierowców, ale może tez stanowić zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
30 listopada policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego lwóweckiej komendy przeprowadzili na terenie miasta akcję pod nazwą „Parkowanie”. Podczas przeprowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili 22 wykroczenia m.in. związane z nieprawidłowym zatrzymaniem lub postojem pojazdów.
Przypominamy przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zabrania się postoju:
1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.
Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.
Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).
Przypominamy, że:
– mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;
– pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:
zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.
– światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;
– 800 złotych i 5 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł. Jednak w postępowaniu sądowym kara grzywny może wzrosnąć nawet do 2 tys. zł.
-/autor: starszy sierżant Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-
Policja w końcu zaczęła karać tych co źle parkują?!Gratulacje!Zapraszam na weekend do Gryfowa na Kolejową pod Pizzerię.Tak parkują że na ulicę trzeba wchodzić bo chodnik zajęty.Telefony na policję nic nie dają!
Jeszcze ulica Malinowskiego we Lwówku ,tam stoją non stop chociaż znaki zabraniają a przejazd jest wąski . Chyba czekamy na stłuczkę bo wtedy coś się ruszy .
Bo pały to są pały i od nich bie zawiele można wymagać
Super . Proszę częściej takie kontrolę przeprowadzać
a ja się pytam gdzie jest strasz miejska – to są zadania dla straszy miejskiej
A ja się pytam czy Ty umiesz pisać
tak umniem 🙂
Zlikwidować Straż Miejską i przyjąć więcej osób do Policji.
Dobrze ,że miejsc parkingowych ciągle przybywa.
do Anonima….jak ci przerysują samochód to wtedy dzwonisz na pały bo jak piszesz nie za wiele od nich można wymagać. A jednak… . Co do parkowania ..ulica Szkolna…masakra…
Na szkolnej parkują ludzie pracujący w rynku lub na terenie byłej telekomunikacji. Białe citroen C3 codziennie tu parkuje. Panienka nie może stanąć gdzie ś gdzie jest więcej miejsca i się kawałek przejść? Szkolna jest wąska, mieszkańcy nie mają gdzie parkować a jeszcze stanie taka gwiazda i ma gdzieś.
Ja jeszcze bym dorzucił 2 słowa. Parkując warto pomyśleć że ktoś tez będzie chciał obok zaparkować i zajmowanie 2 miejsc parkingowych to straszny Egoizm
Kretynizm nawet