1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Dziś, w 75. Rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy Lwówka Śląskiego pokazali, że nadal pamiętają. Przy lwóweckim ratuszu odbył się uroczysty apel zorganizowany przez harcerzy z 1 Lwóweckiego Szczepu Harcerskiego “Topazowy Kamień” przy wsparciu grupy Strzelców Lwówek Śląski, podczas którego młodzi ludzie wraz z rodzicami, przyjaciółmi i sporą grupą zwykłych mieszkańców uczcili pamięć Powstańców Warszawskich.

Dziś cała Polska na chwilę zatrzymała się. W jednym momencie zatrzymały się samochody, zatrzymały autobusy, zatrzymali ludzie na ulicach. W miastach i wioskach rozbrzmiały syreny. W wielu miejscach pojawiły się race i biało- czerwone flagi. W godzinie „W” Polacy oddali hołd Powstańcom.

75 lat temu, punktualnie o godzinie 17. rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, które było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora” Powstanie, miało w założeniach trwać kilka dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Lwówek Śląski pamięta!

Wzorem ubiegłego roku harcerze przygotowali happening mający na celu przypomnienie tamtych czasów. Przed wybiciem godziny siedemnastej na lwóweckim ratuszu powiewała “faszystowska” flaga (z odwróconą swastyką). Wokół można było spotkać „niemieckich żołnierzy” oraz powstańców w rolę których wcielili się rodzice lwóweckich harcerzy.  Wraz z dźwiękiem syren „faszystowska” flaga została zrzucona z wieży a zastąpiła ją nasza, biało- czerwona. Wszyscy na chwilę stanęli w milczeniu.

Po wygaśnięciu syren Gabrysia Kowalska odczytała rozkaz Kai Kowalskiej Komendant 1 Lwóweckiego Szczepu Harcerskiego „Topazowy Kamień”:

Spotykamy się tutaj już po raz piąty, aby, jak co roku upamiętnić dzień, w którym wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstanie, które do dzisiaj jest uważane za największą akcję militarną Armii Krajowej. To właśnie tego dnia zostały ujawnione najwyższe szczeble struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia w Warszawie wywieszono polskie flagę, a co najważniejsze – Polacy znowu poczuli się Polakami!
Nie chcemy dzisiaj rozważać, czy Powstanie było potrzebne, ani czy decyzja o jego wybuchu była słuszna. Stajemy dziś do apelu, aby oddać cześć tym, którzy zginęli walcząc o swoje ideały. Zginęli za Wolną Ojczyznę broniąc jej najlepiej jak potrafili. (…)

Druhny i Druhowie!
Naszym harcerskim obowiązkiem jest pamiętać i pielęgnować tę pamięć w młodszych. Wszak „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek i teraźniejszość i nie ma prawa do przyszłości”. Program Szarych Szeregów dziś- jutro- pojutrze nadal jest realizowany. Mamy szczęście żyć w czasach „pojutrze”. Dlatego też stoimy dzisiaj dumni z tego, że jesteśmy Polakami ciesząc się, że możemy żyć w Wolnej Polsce – takiej, o którą walczyli Warszawscy Powstańcy.
Pamiętajmy, że „My również jesteśmy kamieniami rzuconymi na szaniec. Mamy te same ideały! Nie musimy pięknie umierać. Ale czy umiemy pięknie żyć?”

Apel stał się także okazją do złożenia podziękowań dla osób, które wspierają działalność lwóweckich harcerzy. Dyplomy z rąk pani Komendant odebrali burmistrz Mariola Szczęsna i pan Dariusz Dereń.

Podczas apelu odczytany został także list Naczelnika Związku Harcerstwa polskiego do pwd. Kai Kowalskiej, w którym hm. Anna Nowosad dziękuje mieszkance Lwówka Śląskiego za jej wkład i ciężką pracę włożoną w harcerską służbę:
Druhno, pełnisz służbę. Piękną i szlachetną, chociaż niejednokrotnie trudną i wymagającą poświęceń. To dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepszy. Służba zaczyna się właśnie od Ciebie. To dzięki Tobie harcerki i harcerze mogą wziąć udział w niezapomnianej przygodzie, która kształtuje ich charakter i pozwala zdobyć im nowe umiejętności, z których będą korzystali przez całe życie”. – czytamy w obszernym i pięknym liście.

Lwóweccy harcerze przygotowali także grę terenową mającą na celu przybliżenie wydarzeń sprzed 75 lat.

3 KOMENTARZE

    • można obchodzić Powstanie Warszawskie też skromnie bez świadków. Ci co chcieli obchodzić Powstanie w Rynku to obchodzili w Rynku, a inni byli, gdzie byli i na swój skromny sposób też obchodzili. Przecież nie dla świadków obchodzi się Powstanie Warszawskie.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj