W czerwcu Państwowy Instytut Geologiczny ogłosił wyniki XXI Ogólnopolskiego Konkursu geologiczno – środowiskowego. Mieszkaniec Lwówka Śląskiego – Marcel Mendocha osiągnął rewelacyjne wyniki na każdym z jego etapów. W półfinale konkursu wiedzy obejmującym woj. dolnośląskie i wielkopolskie zajął I miejsce, dzięki temu znalazł się wśród siedmiu finalistów z całej Polski. W finale ogólnopolskim zajął II miejsce, zdobył tytuł laureata w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz nagrodę główną – indeksy wydziałów geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego.
O zdobyciu indeksu marzył już od dawna. W poprzednich dwóch edycjach konkursu był również finalistą ogólnopolskim i zdobywcą I miejsc na etapie wojewódzkim. W tym roku spełniło się jego marzenie o indeksie wydziału geologii. Taką możliwość mają tylko uczniowie szkół średnich. Marcel od września jest uczniem pierwszej klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych we Lwówku Śląskim. Aby rozwijać swoją geologiczną pasję wybrał klasę o profilu geograficzno – językowym z rozszerzonym programem geografii. Nad zdobyciem indeksu miał pracować przez najbliższe lata. Tymczasem już w pierwszej klasie liceum marzenia stały się rzeczywistością. Drzwi dwóch najlepszych uczelni w Polsce stoją już przed nim otworem.
Wszystko zaczęło się w dzieciństwie, od lwóweckich Walończyków i Lwóweckiego Lata Agatowego. Marcel od trzeciego roku życia jest członkiem obrzędowego zespołu muzycznego LLAValon – gra na bębnie. Zawsze brał czynny udział w życiu Bractwa Walońskiego założonego przez śp. Juliusza Naumowicza. Jako młody Walończyk występował na scenie, reprezentował Lwówek Śl. podczas wyjazdów. Dorastał w atmosferze magii kamieni i walońskich obrzędów. Kolejne Lwóweckie Lata Agatowe, giełdy minerałów i wystawy kamieni zawsze były dla niego wielkim świętem. Można powiedzieć, że jest Walończykiem z krwi i kości. To o nim opowiada film pt. „Mam na imię Marcel” nagrodzony w konkursie Dolnoślązak – Portret Własny zorganizowanym w 2014 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, pokazujący portret młodego człowieka, który połknął walońskiego bakcyla, interesuje się kamieniami, czuje tożsamość ze swoją ziemią, ma pasję i marzenia. Zainteresowania geologiczne dojrzewały w nim stopniowo. Na początku obserwował i podziwiał minerały podczas giełd i wystaw. Później zaczął je kupować. Dzisiaj odbywa samodzielne eksploracje w poszukiwaniu okazów. Ma już całkiem sporą kolekcję minerałów. W ubiegłym roku podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów odbyła się jego pierwsza wystawa. Marcel swoje hobby łączy z pasją naukową. Systematycznie pogłębia wiedzę geologiczną. Potwierdzeniem wysokiego poziomu tej wiedzy są jego konkursowe osiągnięcia. W tym roku został również finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OAWANGO 2020 organizowanego przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Swój pierwszy minerał dostał w dzieciństwie od zmarłego w ubiegłym roku śp. Janusza Szupszyńskiego – barda i Mistrza Walońskiego. Był to morion – czarny kwarc dymny. Janusz powiedział mu wtedy, że ten kamień ma wielką moc.
Wielkie gratulacje
I tak trzymaj, gratuluję
Gratulacje.
Śp. Juliusz Naumowicz Mistrz Waloński i i Janusz Szupszyński – Bard Waloński często powtarzał ,,Niech MOC kamieni będzie z Tobą !”.
Marcel to już się sprawdza w Twoim życiu, a jeszcze wszystko przed Tobą. Gratulacje dla Twoich osiągnięć i umiejętności. To efekt Twojej ciężkiej pracy i zdobywanej wiedzy. Niedługo będziesz gotowy Marcel do własnych wspaniałych odkryć . Idź drogą poszukiwań, a znajdziesz TO, co jest niedostępne przeciętnym śmiertelnikom !
,,Gdy znajdziesz skarb – cieszysz się,
ale nie w tym jest sztuka.
W szukaniu cały życia sens
Szczęśliwy ten, kto szuka !
,,Marcel, niech MOC kamieni będzie zawsze z Tobą !”.
Świeć gwiazdo nad bracią walońską ⛏️
Wielkie uznanie, gratulacje, szacunek. Ceni się takich właśnie młodych ludzi, którzy mają pasję a jeszcze lepiej , gdy inni to zauważą i docenią.