Lwówek Śląski: Plastik „wrośnięty” w bryłę węgla?

5
2185

Kilka dni temu jeden z mieszkańców naszego powiatu w kupionym na składzie węglu znalazł bryłkę, w której „wrośnięte” jest tworzywo sztuczne. Co to jest i w jaki sposób tam się znalazło?

 

Czy to możliwe, żeby tworzywo sztuczne „wrosło” w bryłę węgla? Kiedy i w jaki sposób mogło do tego dojść?

Węgiel powstał głównie w karbonie, dziesiątki, setki milionów lat temu, kiedy to na Ziemi nie było jeszcze ludzi, a jej powierzchnię porastały bujna roślinność. Pod wpływem wielu procesów chemicznych, ciśnienia i temperatury rośliny te zamieniały się najpierw w torf, a następnie w węgiel jaki znamy dzisiaj. Natomiast surowcami do produkcji tworzyw sztucznych są materiały organiczne i surowce naturalne takie jak celuloza, węgiel, gaz ziemny, sól i oczywiście ropa naftowa. Czy zatem jest możliwe, by w naturalny sposób w bryłę węgla mógł „wrosnąć” plastik?

Kilka dni temu jeden z mieszkańców naszego powiatu w zakupionym w lokalnym składzie opału węglu znalazł bryłkę, w której „wrośnięte” jest tworzywo sztuczne. Kiedy nas o tym poinformował nie dowierzaliśmy, ale postanowiliśmy to zobaczyć.

Faktycznie w bryłce węgla znajduje się coś sztucznego. Jest to elastyczna, biała – aczkolwiek oblepiona węglem płytka. Gdy ją podpaliliśmy wydobywał się z niej specyficzny dla palącego się tworzywa gryzący zapach. W jaki sposób takie tworzywo mogło połączyć się z węglem?

Zapytaliśmy o to ekspertów z Akademii Górnioczo- Hutniczej, którzy jednoznacznie stwierdzają, iż nie ma możliwości, by w sposób naturalny, miliony lat temu w tworzący się węgiel dostało się tworzywo sztuczne. Pani profesor, z którą rozmawialiśmy na podstawie zdjęć i krótkiego materiału wideo mówi, iż to co widzimy to może być węgiel z wykorzystywanym w górnictwie klejem (pianką) i zaznacza, iż więcej można będzie powiedzieć dopiero po przeprowadzeniu badań.

Jak myślicie, co znajduje się w tej bryłce węgla i w jaki sposób to powstało?

Aktualizacja

Oto ważny głos w temacie otrzymany od jednego z mieszkańców Lwówka Śląskiego.

Pokazany kawałek węgla w mojej ocenie to produkt węglowy z zanieczyszczeniem z koncentratu flotacyjnego. Układ flotacyjny jest to bardzo złożony system oddziaływań o charakterze fizykochemicznym. W wielkim skrócie.

Mówiąc językiem bardziej zrozumiałym, w górnictwie węglowym ( także miedziowym np. koncentraty rudy miedzi) w czasie wydobycia i przetwarzania powstają straty, które odzyskuje się m.in. sposobem flotacji. (Każdą drobinę węgla.) W tym przypadku z substancji węglowej (odpadów) z obiegu wody i mułu to tzw. koncentrat flotacyjny. Tak naprawdę tam może być wszystko, co wyjedzie z dołu kopalni lub dostanie się w czasie transportu do urządzeń rozdrabniających i innych wykorzystywanych przy produkcji gotowego węgla.  

Już od dobrych kilkunastu lat trafiają mieszanki węgla dobrej jakości z domieszką marnego z byłych hałd kopalnianych gdzie także składowano odpady flotacyjne ( tu np. proceder i odzysk m.in. z bieda szybów. Tam jest wszystko).

5 KOMENTARZE

  1. Pani profesor ma rację. W górnictwie dość często używa się dzisiaj wszelkiego rodzaju substancji do sklejania bądź uszczelniania górotworu. W miejscach gdzie są luźne skały wciska się pod ciśnieniem takie syntetyczne pianki, podobnych do tych jakich używa się w budownictwie. Pianka powiększając swoją objętość wypełnia szczeliny i skleja luźne warstwy górotworu. Również podobne kleje wciska się pod ciśnieniem w górotwór by odciąć i wypełnić szczeliny, którymi woda wypływa do wyrobiska czy szybu. Tu po prostu taki sklejony kawałek warstw węgla trafił ma skład.

  2. Surowiec podlegający flotacji mieli się do bardzo drobnej frakcji drogi znafco. Ksantogenian nie jest w stanie oddzielać brył materiału na którym nam zależy (rudy) od skały płonej.
    Bieda szyby to dzikie wyrobiska w płytko zalegających pokładach maturalnych, a nie w hałdach.

  3. To ja znalazłem ten węgiel i to nie jest pianka Górnicza . Mam też inna bryłkę jeszcze ciekawsza , z plastikiem i jeszcze czymś ? A ten plastik był w tej drugiej bryłę w środku tak że nie ma możliwości wstrzyknięcia wpompowania itd … Nie szukam pieniędzy ani poklasku to jest BARDZO DZIWNE !!!!!

  4. Też znalazłem w węglu coś dziwnego. Na początku myślałem, że to wrośnięta w węgiel rura, ale środek rury jest pusty i w przekroju wcale nie okrągły. Całość ma długość ze 30 cm.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj