Lwóweckie obchody Święta Policji. 100 lat Kobiet w Policji. WIDEO

1
1677

W setną rocznicę służby kobiet w Policji tegoroczne obchody Święta Policji w Lwówku Śląskim miały wyjątkowy charakter. Szczególną uwagę poświęcono funkcjonariuszkom – ich codziennej pracy, zaangażowaniu i roli, jaką odgrywają w strukturach tej formacji.

 

Sto lat Kobiet w Policji

24 lipca 2025 roku minie 106 lat istnienia Policji. Formacja została utworzona Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 1919 r. Miała ona za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Początkowo służyli w niej wyłącznie mężczyźni. To zmieniło się dopiero w 1925 roku. 26 lutego ówczesny minister spraw wewnętrznych, Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Kilka tygodni później w Komendzie Głównej rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek, gdzie przeszkolono 30 kobiet, głównie pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem, handlem żywym towarem. Co warto podkreślić, kryteria przyjęcia kobiet do służby policyjnej były wówczas dość ostre. Policjantką mogła zostać panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. W momencie zamążpójścia musiała ona odejść ze służby.

Ile Kobiet służy w Polskiej Policji?

Przez lata kobiety udowodniły swoją determinację, profesjonalizm i nieprzeciętne umiejętności. Dziś służą na każdej linii. Spośród 97 tysięcy funkcjonariuszy Polskiej Policji, 21 proc. stanowią panie – to ponad 20 tys. funkcjonariuszek. Są one obecne we wszystkich policyjnych służbach: kryminalnej (blisko 8 tys.), prewencyjnej (11 tys.), wspomagającej (1,3 tys.), kontrterrorystycznej (11 kobiet) oraz w lotnictwie (4 kobiety). Policjantki obecne są na ulicach wielkich miast, jak i małych miasteczek.

W Komedzie Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim służbę w mundurze pełni 26 policjantek a pracę zespołu wspiera 20 pracownic cywilnych.

Siła Kobiet

Setna rocznica służby kobiet w Policji jest okazją nie tylko do wspomnień, lecz także do odważnej rozmowy o ich roli, miejscu i wyzwaniach, z jakimi mierzyły się przez dekady – od przełamywania stereotypów, przez walkę o równość szans, po współczesne dylematy związane z bezpieczeństwem, karierą i godzeniem życia zawodowego z prywatnym.

W maju bieżącego roku, w Lwówku Śląskim odbyła się konferencja pt.: „Mundurowe Zdrowie – Siła w Głowie”, poświęcona właśnie kobietom w mundurze. Wydarzenie skierowane było nie tylko do policjantek, ale także funkcjonariuszek państwowej straży pożarnej i pracownic nadleśnictwa. Inicjatywę honorowym patronatem objęła Starosta Małgorzata Szczepańska. Trzon konferencji stanowiły prelekcje ekspertek z zakresu psychologii, terapii, dietetyki oraz ginekologii. Każde z wystąpień poruszało inny aspekt kondycji psychicznej i fizycznej kobiet pracujących w warunkach podwyższonego stresu. Co warto podkreślić, jesienią projekt ma być kontynuowany.

Lwóweckie obchody Święta Policji

Jednak to dziś, w sposób szczególny uhonorowano funkcjonariuszki, jak i pracownice cywilne Policji, tak kobiety, które pracują obecnie, jak i panie, które już rozstały się z formacją. W środę, 23 lipca 2025 roku, w stylowych wnętrzach starej powozowni Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego odbyły się uroczystości związane z lwóweckim Świętem Policji. Tegoroczne święto zostało objęte honorowym patronatem przez Komendanta Głównego Policji inspektora Marka Boronia oraz przez Starostę Powiatu Lwóweckiego Panią Małgorzatę Szczepańską.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtorzycki, Starosta Powiatu Lwóweckiego Małgorzata Szczepańska, radni Rady Powiatu Lwóweckiego z Przewodniczącym Olgierdem Poniźnikiem na czele, burmistrzowie i radni gmin powiatu lwóweckiego, Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim Tomasz Jankowski, Beata Słocińska Prokurator Rejonowy, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Mróz, dyrektorzy lwóweckich szkół, … Najważniejsi byli jednak funkcjonariusze i funkcjonariuszki lwóweckiej Policji oraz pracownicy cywilni.

Wszystkich przybyłych powitał insp. Jarosław Baran Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim.

Z ogromnym zaszczytem i radością witam Państwa na uroczystości, która gromadzi nas dziś w murach Pałacu Brunów na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim – miejscu służby, pracy i współpracy, a przede wszystkim wspólnej troski o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

Ten rok ma dla nas wymiar szczególny. Rok 2025 to 100-lecie obecności kobiet w szeregach Polskiej Policji. To czas refleksji, uznania i dumy. Kobiety w mundurze od stu lat nie tylko pełnią odpowiedzialną służbę, ale również budują siłę, empatię i profesjonalizm tej formacji. Dziękuję wszystkim policjantkom tym w służbie i tym na zasłużonej emeryturze – za Waszą codzienną postawę, zaangażowanie i determinację. – dziękował insp. Jarosław Baran.

Kobiety w Policji to siła, której nie da się już pominąć

Wyjątkowym akcentem tegorocznych obchodów Święta Policji w Lwówku Śląskim był zaprezentowany podczas wydarzenia film, przygotowany z okazji setnej rocznicy służby kobiet w Policji. Materiał zrealizowany przez redakcję Lwówecki.info we współpracy z lwówecką komendą, przybliża sylwetki sześciu pań pracujących w KPP w Lwówku Śląskim. Opowiada nie tylko o ich doświadczeniu, obowiązkach i wyzwaniach zawodowych, lecz także o pasjach i życiu poza pracą.

– Realizacja tego filmu była dla nas ogromnym zaszczytem i niezwykłą przygodą. Serdecznie podziękowania kierujemy do inicjatora projektu, Komendanta Jarosława Barana, za otwartość i wsparcie, a także do wszystkich bohaterek filmu – kobiet pełnych pasji, determinacji i siły, które na co dzień wykonują niezwykle odpowiedzialną i wymagającą służbę. – podziękował Marek Dral Lwówecki.info.

Awanse i odznaczenia

Jednym z głównych punktów Święta Policji w Lwówku Śląskim było wręczenie wyróżnień oraz aktów mianowania funkcjonariuszy i funkcjonariuszek na wyższe stopnie służbowe. Te wręczali: Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtorzycki oraz Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim insp. Jarosław Baran.

Medale

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji brązowy medal „Za Zasługi dla Policji” otrzymał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Olgierd Poniźnik.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji brązowymi odznakami Zasłużony Policjant zostali odznaczeni:

  • podkom. Kamil Kowaliszyn;
  • asp.szt. Mateusz Królak;
  • mł.asp. Paweł Tatyrża;
  • sierż. Piotr Wolski;
  • sierż. Michał Szostek.

Mianowania na wyższe stopnie służbowe

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu mianował na wyższe stopnie służbowe jednego funkcjonariusza w korpusie oficerów młodszych, ośmiu funkcjonariuszy w korpusie aspirantów oraz dwóch funkcjonariuszy w korpusie podoficerów. Natomiast Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim mianował na wyższe stopnie służbowe dwudziestu funkcjonariuszy Policji w korpusie podoficerów oraz siedmiu funkcjonariuszy Policji w korpusie szeregowych.

Akty mianowania odebrali:

  • kom. Iwona Miras – z Zespołu Dyżurnych Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim;
  • asp. szt. Adam Kobyłka – starszy dzielnicowy z Posterunku Policji w Mirsku;
  • asp. szt. Tomasz Panasewicz – z Zespołu Dyżurnych KPP w Lwówku Śl.;
  • asp. Kamil Kozera – z Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim;
  • asp. Anna Krauz – dzielnicowa z Komisariatu Policji w Gryfowie Śl.
  • asp. Krzysztof Urban – z Zespołu ds. Wykroczeń KP w Gryfowie Śl.;
  • asp. Ewelina Więch – z Wydziału Ruchu Drogowego;
  • sierż. szt. Kamil Łabno – z Wydziału Ruchu Drogowego;
  • sierż. szt. Mateusz Martyniak – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Gryfowie Śl.;
  • sierż. szt. Paweł Maziara – z Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Lwówku Śl.

 

  • sierż. szt. Michał Szczygieł – z Wydziału Ruchu Drogowego;
  • st. sierż. Kamila Bielawska – z Wydziału Ruchu Drogowego;
  • st. sierż. Natalia Burchart – z Zespołu ds. Wykroczeń KPP w Lwówku Śl.;
  • st. sierż. Jacek Horbanowicz – z Zespołu Kryminalnego KP w Gryfowie Śl;
  • st. sierż. Jakub Maniakowski – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Gryfowie Śl.;
  • st. sierż. Michał Szostek – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Gryfowie Śl.

 

  • st. sierż. Natalia Szrek – z Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Lwówku Śl.;
  • st. sierż. Przemysław Więcewicz- dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim;
  • st. sież. Piotr Wolski – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Gryfowie Śl.;
  • st. sierż. Dawid Wójcik – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Gryfowie Śl.;
  • sierż. Miłosz Fuławka – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Gryfowie Śl.
  • st. post. Maja Dziadkowska – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Gryfowie Śl.;
  • st. post. Magdalena Gap – z Wydziału Ruchu Drogowego;
  • st. post. Kewin Krzak – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KP w Gryfowie Śl.;
  • st. post. Kamil Kujawa – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Lwówku Śl.;
  • st. post. Joanna Szczepańska – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Lwówku Śl.;
  • st. post. Szymon Teneta – z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Lwówku Śl.

Policjanci wyróżnieni przez samorządowców

Tradycją Święta Policji jest to, że władze samorządowe wyróżniają policjantów i pracowników cywilnych policji. Również w tym roku z okazji Ich święta – starosta oraz burmistrzowie Gmin z terenu powiatu lwóweckiego wyróżnili:

Starosta Lwówecki Pani Małgorzata Szczepańska wyróżniła:

  • kom. Iwonę Miras – z Zespołu Dyżurnych KPP w Lwówku Śl.;
  • panią Justynę Konsur – pracownika sekretariatu Posterunku Policji w Mirsku.

Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Pan Daniel Koko wyróżnił:

  • dzielnicowego st. sierż. Michała Hajdula;
  • sierż. Miłosza Fuławkę.

Ponadto Rada Gminy Gryfów Śl. ufundowała policjantom z Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim urządzenie do przesiewowego badania trzeźwości.

Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Pan Dawid Kobiałka wyróżnił:

  • st. sierż. Natalię Szrek z Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Lwówku Śl.;
  • asp. Łukasza Wagę z Zespołu do walki z przestępczością przeciwko mieniu;
  • asp. Dawida Łopato z Wydziału Ruchu Drogowego;
  • mł. asp. Olgę Łukaszewicz Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śl.;
  • panią Kamilę Łużną inspektora Podzespołu Kadr i Szkolenia.

Burmistrz Miasta i Gminy Wleń Artur Zych wyróżnił:

  • starszego dzielnicowego st.asp. Dariusza Bielawskiego;
  • dzielnicowego sierż. szt. Michała Dominika.

Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Mariusz Warowy wyróżnił:

  • dzielnicowego st. sierż. Jakuba Maniakowskiego.

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński wyróżnił:

  • dzielnicowego asp. szt. Adama Kobyłkę;
  • starszego dzielnicowego asp. szt. Roberta Karnickiego.

Policjanci wyróżnieni przez ZG NSZZP

Ponadto Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, wyróżnił lwóweckich funkcjonariuszy medalami i odznakami honorowymi. Medalem 35-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, zostali odznaczeni:

  • podinsp. Jerzy Rybiałek,
  • nadkom. Wojciech Pawluk,
  • podkom. Aleksandra Żołopa,
  • asp. szt. Wojciech Tyczkowski,
  • asp. szt. Tomasz Panasewicz,
  • asp. szt. Piotr Musiarz,
  • asp. szt. w st. spocz. Zbigniew Jaskuła,
  • st.asp. Dariusz Bielawski,
  • st.asp. Aleksandra Grzelczyk,
  • mł. asp. Olga Łukaszewicz

Policjanci wyróżnieni przez prokuratorów

Prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim postanowili wyróżnić i nagrodzić ZŁOTYM PIÓREM najlepszych dochodzeniowców Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim. Za szczególną pracowitość, sumienność, dokładność, zaangażowanie oraz umiejętność współpracy ZŁOTE PIÓRO otrzymali:

  • asp. szt. Karolina Hubska;
  • mł. asp. Paweł Tatyrża.

Policja wspiera kształcenie zawodowe

Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim od wielu lat wspiera dydaktycznie adeptów z klas policyjnych z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubomierzu. W tym szczególnym dniu Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim nagrodził czworo uczniów za szczególne osiągnięcia w nauce, wzorowe zachowanie oraz zaangażowanie w wydarzenia szkolne związane z policyjną służbą.

Wyróżnienia odebrały uczennice klasy policyjnej Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich: Emilia Szewczak-Świrska oraz Gabriela Potocka, a także uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Lubomierzu Sandra Chrzanowska i Wiktoria Grzybek.

Podziękowania dla emerytowanych pracownic Policji

Z okazji tegorocznych obchodów 100-lecia kobiet w polskiej Policji, podczas uroczystości w sposób szczególny uhonorowano kobiety, które przez lata z zaangażowaniem i profesjonalizmem współtworzyły lwówecką komendę. Podziękowania za służbę, codzienną pracę, poświęcenie oraz nieoceniony wkład w budowanie bezpieczeństwa i dobrego imienia Policji, z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim insp. Jarosława Barana i I Zastępcy nadkom. Wojciecha Pawluka odebrały emerytowane pracownice cywilne i policjantki.

  • Krystyna Bełza;
  • Krystyna Jancz;
  • Maria Pawlikowska;
  • Renata Płotnicka;
  • Stanisława Zatorska.

Podziękowania za służbę i pracę

– Setna rocznica powstania kobiecej policji to moment, by wyrazić wdzięczność wszystkim policjantkom ,zarówno tym, które służyły dawniej oraz tym, które służą w policji dziś.  Dziękujemy Wam za determinację, trud a także za umiejętność łagodzenia konfliktów tam, gdzie siła nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bądźcie inspiracją dla młodych kobiet, które stoją w tej chwili przed wyborem zawodowej drogi. Niech każdy dzień będzie okazją do spełniania zawodowych marzeń. – życzyła w imieniu Zarządu i Radnych Rady Powiatu Lwóweckiego Małgorzata Szczepańska Starosta Lwówecki.

– 106. rocznica utworzenia Polskiej Policji, to okazja do tego, żebyśmy sobie dziękowali za ciężką służbę i ciężką pracę. Bo mówi się o rocznicy utworzenia Policji, ale często zapomina się o tym, że Policję współtworzą i ciężko z nami pracują pracownicy cywilni. My powinniśmy sobie dziękować, za to co robimy – w tym przypadku, to ja Wam, za to, co robicie zdecydowanie częściej. Nie mam wątpliwości, nawet po tym, co dzisiaj usłyszałem i zobaczyłem. Te wyrazy wdzięczności, szacunku i podziękowań za Waszą służbę, że powiat lwówecki jest powiatem bezpiecznym. A współpraca, która ma najwyższe znaczenie w tym przypadku jest na najwyższym poziomie. – mówił Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Paweł Półtorzycki, który w swoim wystąpieniu podkreślił niezwykłe zasługi pionu kryminalnego KPP w Lwówku Śląskim.

– Sprawy operacyjne przekształcone już w postępowanie przygotowawcze są takimi sprawami, którymi żadna komenda wojewódzka ani CBŚP wstydzić by się nie mogła, bo są naprawdę na najwyższym poziomie. – podkreślał Komendant Wojewódzki Policji.

Praca w Policji w Lwówku Śląskim

Lwóweccy policjanci przyznają, iż dla osób chętnych wstąpić w ich szeregi mają jeszcze kilka wolnych wakatów. Najbliższe terminy przyjęć do służby to 28 sierpnia, 16 września, października, 25 listopada i 30 grudnia 2025 r. Niezbędne informacje możecie uzyskać dzwoniąc pod numer 47 87 35 265.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj