Lubomierz: Zaułek filmowy imienia Sylwestra Chęcińskiego

0
975

To wielki dzień dla Lubomierza i jego mieszkańców. Podczas jubileuszowego, XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu dokonano upamiętnienia wspaniałego artysty, króla polskiej komedii, człowieka, bez którego to miasto nie byłoby takie, jakim je znamy. Zaułek filmowy, na którym znajduje się już ponad sto tablic gwiazd kina zyskał imię Sylwestra Chęcińskiego.

 

Sylwetkę Mistrza podczas ceremonii przypomniała Ilona Kuśmierska- Kocyłak, „Jadźka” z filmu Sami Swoi, który to obraz stał się fundamentem promocji gminy i mottem dorocznego święta.

Sylwester Chęciński wybitny reżyser i scenarzysta, klasyk polskiego kina posiadający błyskotliwą umiejętność charakteryzowania bohaterów, wspaniały artysta, mistrz komedii, reżyser dysponujący świetnym warsztatem. Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1947 roku przeniósł się na Dolny Śląsk. Szkołę średnią ukończył w Dzierżoniowie, a studia w 1956 roku na Wydziale Reżyserii w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Po studiach zamieszkał we Wrocławiu. Przez kilka lat pracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzy Passendorferem, najpierw jako asystent reżysera, później jako II reżyser. Sam zadebiutował w 1961 roku niezwykle popularną „Historią żółtej ciżemki”. Jednak to trylogia rozpoczynająca się od filmu „Sami Swoi” z 1967 roku dała mu chyba największą sławę, ale także stała się fundamentem promocji Lubomierza, w którym to nakręcono wiele scen do tego filmu.

W 1992 roku z okazji 25-lecia filmu Pan Olgierd Poniźnik, wówczas kierownik lubomierskiego „Domu Kultury, Sportu i Rekreacji” i Jadwiga Sieniuć, ówczesna redaktor naczelna gazety „Sami Swoi” zorganizowali w Lubomierzu kolejne spotkanie z Mistrzem. Już podczas tego spotkania zaowocował pomysł cyklicznego wydarzenia. W 1996 roku odbył się I Ogólnopolski Przegląd Polskich Komedii Filmowych. Imprezę otworzył oczywiście Sylwester Chęciński przecinając powrósło. Od tego czasu reżyser wielokrotnie odwiedzał Lubomierz.

„Zawsze przyjeżdżał bardzo chętnie i zawsze był wyczekiwanym i honorowym gościem. W 2000 roku wspólnie z Telewizją Polską odbyło się wielkie widowisko “Na tych dwóch nie ma mocnych” czyli koncert poświęcony Panu Sylwestrowi Chęcińskiemu i Panu Andrzejowi Mularczykowi. Podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w 2006 roku odbyła się prapremiera filmu Pana Sylwestra Chęcińskiego “Przybyli ułani” a Pan Sylwester Chęciński otrzymał godność Honorowego Obywatela Lubomierza przyznaną Mu przez Radę Miejską Gminy Lubomierz. Podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w 2017 roku Pan Sylwester Chęciński otrzymał tytuł Lubomierskiego Księcia” – wspominał Michał Pater, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz w uzasadnieniu uchwały, którą w dowód uznania dla Mistrza lubomierscy radni Zaułkowi Filmowemu nadali nazwę: „Zaułek Filmowy im. Sylwestra Chęcińskiego”.

– Lubomierz bez Sylwestra Chęcińskiego wyglądałby całkiem inaczej, byłby zwykłym najmniejszym miasteczkiem na Dolnym Śląski, do którego zaglądaliby tylko ci, co pomylili drogę. Dzisiaj jak się mówi Lubomierz, to wiadomo, że są to „Sami Swoi” i Sylwester Chęciński. – przyznaje nam Bogusław Chrzan Dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury.

Dziś Sylwester Chęciński został uhonorowany. Zaułek Filmowy, miejsce, które jest obowiązkowym punktem odwiedzin każdego turysty zyskało imię Mistrza. Tablica z jego portretem na zawsze będzie przypominać, o jego wkładzie w rozwój Lubomierza. I mimo, że nie ma go już z nami – Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia 2021 roku – to na zawsze pozostanie w pamięci Lubomierzan i miłośników filmu.

Uroczystego odsłonięcia tablicy w obecności aktorów i samorządowców oraz Festiwalowej publiczności dokonali: Ilona Kuśmierska- Kocyłak i Bogusław Chrzan Dyrektor LCK.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj