Od meldunku i zakwaterowania w czterogwiazdkowym hotelu nowy tydzień nauki rozpoczynają uczniowie ze szkoły w Rakowicach Wielkich. Przed nimi kilka dni wspaniałej przygody.
Lata starań dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych o to, by zapewnić młodzieży jak najbardziej komfortowe warunki nauki w nowoczesnych pracowniach na wysokiej klasy sprzęcie, organizację dodatkowych kursów zawodowych, czy zagranicznych staży zawodowych przynoszą wymierne efekty. Dziś szkoła w Rakowicach Wielkich to jedna z najpopularniejszych wśród młodzieży szkół średnich w regionie. Do tej w tym roku szkolnym uczęszcza blisko siedmiuset uczniów, co jest dowodem na to, iż te starania kadry są zauważane i doceniane tak przez młodzież, jak i ich rodziców.
Do tej pory rokrocznie za granicę wyjeżdżali uczniowie techników. W tym roku też taki wyjazd dla nich jest planowany i ma się odbyć już na wiosnę. A dziś naukę w Grecji rozpoczynają licealiści. Wyjazd był możliwy dzięki dwóm unijnym projektom. Łącznie wyjechało 38 uczniów i siedmiu opiekunów.
– Jedziemy w te same kierunki, co ostatnie, czyli północna Grecja, okolice Salonik, nad samym morzem, czyli ok. 120 km od Salonik do miejscowości Platamonas. Jest to wybrzeże Riviera Olimpijska, będziemy nocować między Olimpem a morzem. Będziemy nocować w hotelu, to jest bardzo dobry czterogwiazdkowy hotel z pełnym wyposażeniem. Każdy uczeń jest normalnym gościem hotelowym, ale zajęcia będą się odbywały w szkołach, domach kultury i właśnie w muzeach. – tłumaczyła nam tuż przed wyjazdem młodzieży koordynatorka projektów Pani Angelika Kowalczyk.
– Tym razem jadą uczniowie klas liceum, ponieważ projekt tak został napisany, żeby mogły też klasy licealne pojechać. Realizują tam te projekty związane ze sztuką. Będą spotkania w szkołach, będą współpracowali z rówieśnikami, będą wyjścia i wyjazdy do różnych muzeów a wiadomo, że Grecja pod tym względem to jest jedno wielkie bogactwo, będą warsztaty fotograficzne i tam będą realizować projekt założony na podniesienie takich kwalifikacji miękkich, czyli oprócz takich zdolności, których się uczymy np. informatycznych czy językowych poznajemy tzw., kompetencje miękkie i m.in. są to kompetencje związane z kulturą. – podkreśla nauczycielka ZSE-T w Rakowicach Wielkich.
Wspólna praca z młodzieżą grecką będzie wymagała sprawnej komunikacji. To okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i podnoszenia znajomości języka angielskiego. Będzie to konieczne, bo w trakcie tych zajęć młodzi ludzie mają wspólnie stworzyć przedstawienie.
– Nie będą mieli zajęć z polskiego czy matematyki, ale będą mieli angielski z takim rozszerzeniem, którego nigdy nie będą mieli w szkole, bo ten język będzie im potrzebny do komunikacji praktycznie przez 24 godziny na dobę. Oprócz naszej edukacji, którą zdobywamy, uczymy się polskiego, matematyki, biologii, my się musimy też uczyć różnych umiejętności życiowych, które czasami są dużo ważniejsze niż moja wiedza np. z biologii. – zaznacza Pani Angelika Kowalczyk.
Zagraniczny wyjazd to kolejny krok w dorosłość i samodzielność. Dla młodzieży będzie to taka nauka poruszania się wielkim świecie. Okazja do przełamywania barier w kontaktach, kiedy przyjdzie się w innym języku porozumieć i nie zawsze to będzie język angielski, bo nie możemy zakładać, że każdy Grek zna język angielski. W takich sytuacjach trzeba będzie użyć wszystkich swoich sił, żeby się porozumieć.
– Takie wyjazdy nie tylko dają tą wiedzę taką typową, że Grecja to jest takie państwo, ale również umiejętność poruszania się w świecie. Przede wszystkim mamy nadzieję, że to rozbudzi w nich chęć do turystyki, że to może być hobby, może być wartością w życiu, że można zarabiać, odkładać pieniądze a potem gdzieś pojechać i nie tylko po to, by leżeć w hotelu i korzystać tylko ze słońca, ale żeby być otwartym na to, żeby coś zobaczyć i zwiedzić. – mówi koordynatorka projektów, która dodaje, iż na młodzież nie czeka tylko nauka, ale także szereg wycieczek.
– Jest planowana jedna większa wycieczka do Salonik, będzie zwiedzanie miasta i muzeum oraz mniejsze wycieczki popołudniowe, zwiedzanie terenu, poznawanie tego dziedzictwa Grecji, bo Grecy są bardzo dumni z tego miejsca, w którym mieszkają i każdego dnia czerpią inspiracje do życia z tego, kim są i jak mieszkają, ich życie toczy się zupełnie inaczej. Jadąc tam człowiek od razu wchodzi na takie wolniejsze tempo, na większe docenianie walorów swojego krajobrazu, bo tego się nie da nie doceniać, gdzie nie popatrzeć jest po prostu pięknie. Podróże kształcą i to nie jest jakaś tajemnica. Uczymy się różnych zachowań, uczymy się zachowania w różnych miejscach, ale też uczymy się otwartości na inne kultury, uczymy się tolerancji. – zauważa Pani Angelika Kowalczyk.
Uczniowie, którzy otrzymali możliwość wyjazdu są zachwyceni. W rozmowie z nami przekonują, iż do tego zostali dobrze przygotowani oraz że nie obawiają się niczego, bo jadą z najlepszymi nauczycielami.
– Na wyjazd zdecydowałem się ze względu na wspomnienia z Grecji. Dla mnie jest to pierwszy wyjazd za granicę, będziemy przejeżdżać przez: Słowację, Serbię, Macedonię czy Węgry. Mam nadzieję, że zatrzymany się w każdym z tych krajów. Liczę na jakieś pamiątki, zdjęcia, ładne widoki, … no i Grecja, morze, plaża… – usłyszeliśmy tuż przed wyjazdem od Szymona, pochodzącego ze Zgorzelca ucznia III klasy liceum o profilu wojskowym.
– Na co dzień mieszkamy w internacie i to też nie będzie dla nas nowość, że jesteśmy z dala od domu. Przy okazji poznamy nowe miejsca a blisko nas będą ci sami ludzie, co na co dzień. – mówi pochodząca z Mirska Martyna.
– Traktujemy ten wyjazd poznawczo. Dużo osób było tylko w krajach sąsiadujących z Polską, więc dla wielu będzie to nowość. – dodaje Szymon, który wspomina, iż przed wyjazdem wszyscy przeszli dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, ale także kulturoznawcze, ponadto zostali przygotowani organizacyjnie i psychicznie, więc niczego się nie obawiają.
Dziś, to jest w poniedziałek 3 października 2022 roku, 38 uczniów klas licealnych Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych rozpoczyna naukę w Grecji. Przed dwudziestką przygoda z fotografią, a 18 czeka przygoda z teatrem. Jak sobie poradzą, jakie wrażenia przywiozą i czy taki wyjazd zmotywuje ich jeszcze bardziej do nauki? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.
Co warto podkreślić, to dyrekcja szkoły w Rakowicach Wielkich i koordynatorzy projektów pracują nad organizacją wyjazdu dla uczniów techników. Wyjazd taki planowany jest na wiosnę przyszłego roku.
– Mamy akredytację na takie projekty związane z kształceniem zawodowym na 4 lata do przodu. Staramy się również uzyskać zgodę i akredytację na zupełnie nową akcję, która jest w ERAZMUS-ie – mobilność edukacyjna. To będą takie projekty krótkotrwałe, ale nie zawodowe, tylko takie kulturoznawcze i takie wzmacniające kompetencje miękkie. Na razie jest to na etapie przygotowań, jeśli nam się uda to ten wyjazd dla klas licealnych nie będzie wyjazdem jednorazowym. – wyjaśnia Pani Angelika Kowalczyk koordynatorka projektów w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.
no images were found