Kto pozwolił na trwającą obecnie rekultywację wyrobiska w Rębiszowie?

3
1474
fot. Stowarzyszenie Odnowa

W ostatnim czasie temat odpadów przyjeżdżających do gm. Mirsk stał się bardzo głośny. Sprawą zainteresowały się największe ogólnopolskie telewizje, a głos przedstawicieli lokalnych Stowarzyszeń pojawił się na konferencji prasowej w Sejmie RP oraz na spotkaniu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu.

 

Wiele osób pyta komu zawdzięczamy obecną sytuację tj. przywożenie setek tysięcy ton odpadów na teren gminy Mirsk? Na antenie INTERWENCJI POLSATU wywiązała się „dyskusja”, która w dużym skrócie obrazuje skomplikowany stan prawny dotyczący rekultywacji i odpowiada na to pytanie.

W chwili obecnej decyzje wydaje Główny Inspektor Ochrony Środowiska z Warszawy, natomiast “Decyzję na rekultywację wyrobiska w Rębiszowie wydał Starosta Lwówecki, ta decyzja została poprzedzona pozytywną opinią Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk”.

Co istotne decyzja rekultywacyjna (ustalająca kierunek rekultywacji gruntów) została wydana w dniu 26 VIII 2013 r. przez ówczesnego Starostę Lwóweckiego Józefa Stanisława Mrówkę, a poprzedziła ją pozytywna opinia Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk Andrzeja Jasińskiego.

Zatem obecny Starosta Lwówecki Daniel Koko występujący w programie POLSATU nie miał na nią wpływu – jego wypowiedź i wizerunek znalazły się w materiałach, ponieważ obecnie pełni tę funkcję.

W toku dzisiejszych dyskusji warto pamiętać, że w początkowym okresie znaczny wpływ na rozwój sytuacji miały ówczesne władze gminy Mirsk oraz powiatu lwóweckiego… niestety to one umożliwiły rozpoczęcie procesu, którego skutki odczuwamy do dziś.

Karol Wilk – Stowarzyszenie Odnowa

czytaj także: Kolejne miejsce w regionie na składowanie odpadów. Łącznie na 13 mln ton.

3 KOMENTARZE

  1. Dokumenty pokazują wyraźnie kto brał udział w postępowaniu i się przyczynił świadomie lub nieświadomie do ściągnięcia tej trucizny w nasze strony. Czy to przypadek, były Starosta Lwówecki, od wielu lat radny powiatu i członek zarządu powiatu z PSL Józef Mrówka ze Strzyżowca, partyjny kolega też od wielu lat radnego powiatowego i członka zarządu powiatu Zenona Zatchieja PSL z Mirska i oczywiście burmistrz Mirska Andrzej Jasiński być może również z PSL, startował z list PSL w wyborach. Być może w/w robią wiele dobrych rzeczy ale w tym temacie dali ciała. Kogo wybieracie tak macie.

  2. O PSL powiadają, że jest jak nowotwór dewastujący swojego żywiciela. Opanowują lokalne struktury administracji, wpływów. W przypadku gminy Mirsk przychodzą mi do głowy słowa :”po owocach go poznacie”. Bardziej zapuszczonej gminy że świeca szukać. Brak wodociągów, kanalizacji, gazu, brak głupiego zasiegu. Burmistrz cały czas ten sam – pewnie już z 20 lat. Inwestorów jakich nam sprowadza – same firmy śmieciowe. Zresztą kto by chciał tu zainwestować skoro brak podstawowej infrastruktury.

  3. Burmistrz Jasiński i rębiszowki PriBazalt to wielka symbioza. Kamieniołom przez wiele lat promował Jasińskiego np. klub Włókniarz – Pribazalt, prezes Jasińki za ich pieniądze oczarowywał wielkimi sukcesami w IV lidze ,itp. Jasiński bohater, gawiedź wniebowzięta, wybory na burmistrza wygrywa w cuglach. I być może podpis to zwykła, ludzka grzeczność i wdzięczność za wsparcie.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj