W odpowiedzi na prośby dotyczące udzielenia pomocy humanitarnej oraz przysłane listy z zapotrzebowaniem ze strony partnerskich regionów w Ukrainie, jak również niedawne najsilniejsze ja dotąd bombardowanie miasta Dnipro, Samorząd Województwa Dolnośląskiego zorganizował wysyłkę specjalistycznych pojazdów i artykułów pomocowych.
– Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego pomagamy jej obywatelom regularnie wysyłając transporty z pomocą humanitarną. Również tutaj, w naszym regionie wspieramy obywateli Ukrainy przebywających na Dolnym Śląsku poprzez m.in. aktywizację społeczną i zawodową – mówi marszałek Cezary Przybylski.
– Dolny Śląsk wspiera walczącą Ukrainę od samego początku. Od początku byliśmy i jesteśmy z naszymi partnerami. Za mną stoi 17 karetek które już za moment pojadą do obwodów Dniepropietrowskiego i Kirowogradzkiego. Każda z nich jest załadowana niezbędnym sprzętem i wyposażeniem medycznym – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Do Obwodu Dnipropietrowskiego wysłano 9 karetek ratunkowych wypełnionych środkami medycznymi, artykułami spożywczymi oraz kocami, a do Obwodu Kirowogradzkiego pojechało 8 karetek. To jednak nie wszystko, w Dolnośląskim HUB’u Pomocy Humanitarnej zorganizowanym przy Dolnośląski Park Innowacji i Nauki przy ul. Kwiatkowskiego zorganizowano załadunek TIRa (głównie żywność), który następnie dołączył do konwoju karetek i skierował się w stronę obwodu Kirowogradzkiego.
– Wojna w Ukrainie trwa i każdego dnia zbiera swoje żniwo, dlatego nasza pomoc również nie ustaje. Przypomnę, ze w tym roku 1% dolnośląskiego budżetu będzie przeznaczony na potrzeby pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Jako samorząd przekazujemy wsparcie niemilitarne. Wiemy, że zapotrzebowanie na pomoc medyczną jest w dalszym ciągu ogromne – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.
– Te kilkanaście karetek i TIR z pomocą to ogromne wsparcie. W zeszłym miesiącu Ukraina była najsilniej bombardowana od początku wojny. Drony, rakiety trafiają w infrastrukturę cywilną, giną cywile i dzieci. Dlatego taka pomoc medyczna jest niezbędna – mówi Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.
-/UMWD/-
A zarząd województwa nie chciałby się zabrać z tymi karetkami ? Dolnoślązacy szczęśliwi, Ukraincy piali by z zachwytu, same korzyści. Następnym razem proponuję wysłać 10 tomografów i 5 maszyn do rezonansu. Czekam rok, poczekam dwa.
Wszystkich Ukraińców wysłać razem z tymi karetkami.
w Polsce karetek brakuje, a banderowcom wysyłamy, jestem przeciw.
Pomoc Ukraińcom , a w Polsce brakuje karetek. czas najwyższy skończyć z tym pomaganiem.