Komisja Skarg za odrzuceniem petycji mieszkańców Giebułtowa.

15
1374

Radni z Komisji Skarg są za odrzuceniem petycji mieszkańców. Plan miejscowy będzie uchwalany zgodnie z harmonogramem. Projekt uchwały trafi na jutrzejszą sesję.

 

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Gminy Mirsk odrzuciła dwie petycje mieszkańców Giebułtowa, w których domagali się natychmiastowego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla wsi. Petycje dotyczyły tej samej sprawy i zostały rozpatrzone łącznie.

Autorzy wniosków – złożonych 27 stycznia i 3 lutego 2025 roku – wskazywali na pilną potrzebę uchwalenia planu miejscowego, który w ich ocenie mógłby zablokować możliwość powstania wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych oraz intensywnej zabudowy niezgodnej z wiejskim charakterem miejscowości.

W uzasadnieniu projektu Uchwały, który trafi po obrady podczas sesji Rady Miejskiej Gminy Mirsk w dniu 10 kwietnia czytamy:

Uzasadnienie do Uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji z dnia 24.01.2025r. (data wpływu 27.01.2025r.) oraz petycji z dnia 31.01.2025r. (data wpływu 03.02.2025r.) o nieodkładanie oraz natychmiastowe uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wsi Giebułtów.

Zgodnie z art. 18b ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U.2024.1465 t.j.) rada gminy rozpatruje skargi na działanie burmistrza i gminnych jednostek organizacyjnych: wnioski oraz petycje składane przez obywateli opiniuje Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przedstawiając swoje stanowisko Radzie.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji otrzymała pismo z dnia 24.01.2025r. (data wpływu 27.01.2025r.) skierowane z pismem przewodnim RMG.1510.1.2025.2 oraz pismo z dnia 31.01.2025r. (data wpływu 03.02.2025r.) skierowane z pismem przewodnim RMG.152.1.2025.2. Pierwsze nazwane wnioskiem, drugie nazwane petycją. Z uwagi na treść pisma z dnia 24.01.2025r.

Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zwróciła się o opinię prawną. W dniu 06.02.2025r. została wydana opinia, która jednoznacznie wskazywała, ze pismo z 24.01.2025r. (data wpływu 27.01.2025r.) jest petycją w rozumieniu art.2 ust.3 w związku z art. 3 ustawy o petycjach z dnia 11 lipca 2014r. Ponadto wspomniana opinia wskazywała na tożsame żądanie wskazując na rozpatrywanie obu petycji łącznie. Pani Barbara K. jako jedna z osób podpisanych pod petycja nazwaną wnioskiem została poinformowana pismem RMG.152.2.2025.2 z dnia 10.02.2025r., że złożone za jej pośrednictwem pismo zostało uznane za petycję i będzie rozpatrywane łącznie z petycją z dnia 31.01.2025r. (data wpływu 03.02.2025r.) złożonym za pośrednictwem Pani Sabiny G. Zgodnie z art. 9 ust.2 ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz.U. z 2018r. Poz.870) Rada Miejska Gminy Mirsk jest organem właściwym do rozpatrzenia niniejszych petycji.

Zgodnie z treścią przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o petycjach jeżeli w ciągu miesiąca złożone są petycje dotyczące tej samej sprawy podmiot właściwy ma prawo rozpatrywać je łącznie. Korzystając z takiej możliwości Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uwzględniła tę ewentualność proponując rozwiązanie w kontekście obu petycji.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji odbyła dwa posiedzenia: w dniu 24.02.2025r. oraz w dniu 21.03.2025r. celem omówienia wszelkich kwestii dotyczących treści petycji oraz konieczności uchwalenia aktu prawa miejscowego w trybie natychmiastowym. W posiedzeniu Komisji uczestniczyły osoby wnoszące petycje oraz inni mieszkańcy zainteresowani tematem.

Podczas posiedzeń podnoszono kwestie farm fotowoltaicznych. Komisja uzyskała informację o prowadzonych postępowaniach administracyjnych w sprawie lokalizacji farm fotowoltaicznych na terenie sołectwa Giebułtów. Z uzyskanej informacji wynika, iż jedna lokalizacja (o powierzchni ok 5 ha posiada obecnie ostateczną decyzję organu architektoniczno-budowlanego a inwestor przystąpił do realizacji tej inwestycji. Kolejna farma fotowoltaiczna o pow. ok. 0,5 ha paneli fotowoltaicznych ma wydaną ostateczną decyzję o warunkach zabudowy. Z informacji uzyskanych od organu arhitektoniczno-budowlanego wynika, iż inwestor nie uzyskał pozwolenia na budowę.

Z kolei procedura administracyjna w sprawie wydania warunków zabudowy na trzecią farmę fotowoltaiczną o pow. 15,95 ha i mocy 20 MW, została zawieszona na sześć miesięcy postanowieniem Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk z dnia 5 marca 2025 roku na podstawie art. 62 ust. 3 ustawy o planowaniu przestrzennym (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1130 ze zm.).

Z treści zapisu § 13. ust 8 projektu Miejscowego Plan Zagospodarowania Przestrzennego wsi Giebułtów (dalej jako MPZP) wynika iż, dopuszcza się instalowanie urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych do 20 kW oraz z następującymi obostrzeniami:

1) ustala się zakaz lokalizacji instalacji wykorzystujących energię wiatru, w tym również mikroinstalacji wiatrowych;

2) ustala się zakaz lokalizacji urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych na terenach RN, ZN, ZNI, ZP, L, LI;

3) wielkoobszarowe instalacje odnawialnych źródeł energii należy lokalizować poza granicami strefy B historycznego układu ruralistycznego;

4) zakazuje się montażu instalacji fotowoltaicznych na eksponowanych połaciach dachowych, widocznych z głównych ciągów komunikacji (położonych wzdłuż dróg publicznych zbiorczych).

Mając na uwadze dyspozycję art. 65 ust. 1 pkt 2 wspomnianej regulacji o planowaniu przestrzennym organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Z kolei ust. 2 tego artykułu stanowi, iż wspomnianego przepisu nie stosuje się, jeżeli została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, upłynął termin na wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia budowy lub wnioskodawca zgłosił budowę, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt la ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Zatem w ocenie komisji istniejący stan faktyczny i prawny wyklucza możliwość powstania wielkogabarytowych farm fotowoltaicznych oraz realnego uzyskania niezbędnych pozwoleń na ich budowę w roku bieżącym. Projekt MPZP, będzie przedstawiony nie tylko w ramach posiedzenia wszystkich komisji ale również na sesji jako załącznik do uchwały. Kolejną poruszaną kwestią były działania deweloperskie, powstawanie zabudowy zaburzającej ruralistyczny charakter wsi. W tym argumencie Komisja również nie znalazła potwierdzenia w stanach faktycznych. Wnioski o warunki zabudowy dotyczą budynków mieszkalnych oraz rekreacyjnych, co wręcz wpisuje się w strategie oraz turystyczny charakter gminy. Ponadto na terenie sołectwa Giebułtów w kwestiach uzgodnień projektów decyzji o warunkach zabudowy, kluczowe znaczenie mają opinie konserwatorskie, więc również w tej kwestii Komisja nie znalazła żadnego realnego zagrożenia w przypadku procedowania uchwały w sprawie MPZP końcem trzeciego kwartału roku 2025, jak to ustalono w ramach posiedzenia wszystkich Komisji Rady obligując tym samym do wprowadzenia w planie pracy rady we wrześniu tego tematu.

Na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dniu 21.03.2025r. po indywidualnym przeanalizowaniu treści przez członków komisji oraz wymianie uwag związanych z całością przekazanego materiału uznano, że najlepszym rozwiązaniem w tej materii będzie negatywne załatwienie obu petycji. Komisja rozumie potrzebę uchwalenia MPZP wsi Giebułtów i całkowicie się zgadza z koniecznością podjęcia Uchwały w tej sprawie niemniej nie znajduje argumentów oraz przesłanek do jej natychmiastowego procedowania.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji proponuje podjęcie Uchwały o negatywnym załatwieniu obu petycji. Za takim stanowiskiem Komisja opowiedziała się jednogłośnie.

W efekcie tego powstał projekt uchwały, w którym również wskazano, iż: „rozpatruje się negatywnie petycje mieszkańców Giebułtowa”. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas jutrzejszej, to jest 10 kwietnia 2025 roku sesji Rady Miejskiej Gminy Mirsk.

15 KOMENTARZE

  1. Beczka śmiechu !
    Po co burmistrz wprowadzał pod obrady rady plan? By go nie uchwalono?
    Czyim interesom takie działanie rady sprzyja?
    Czy na obszarze objętym MPZP nie można budować? Można, tylko zgodnie z planem! A nie przekształcać działki rolne, na które Minister Rolnictwa nie wydał zgody.
    Zi jeszcze warto wyjaśnić czyje to działki?

  2. Przecież plan ma być uchwalony tylko nie już. Z uzasadnienia wynika, że będzie w ciągu 4-5 miesięcy więc czemu ma służyć ten opis? Można przypuszczać jakby Rada odrzuciła plan a tak nie jest.

  3. Przewodnicząca komisji jak się nie mylę Janina Charachula Sołtys i Radna Giebułtowa to przez jej działania został termin oddalony Planu Dla Giebułtowa a teraz się okazuje że nie prawnie podpisała umowę z gmina i ma rada debatować nad wygaśnięciem mandatu radnej.

  4. Pchają się na urzędy bezrozumnie. Potem to już czasu nic ! Czytać materiałów się nie chce, na komisję i sesje czasu brak – wszędzie nudy ! Ale dietę chętnie przytulą. Jeszcze Mieszkańcy o coś pytają, się domagają, burmistrza kontrolować każą – co z tym począć ?
    Radni obudźcie się!!!
    W Mirsku też czas na referendum…

  5. Najpierw zrobili wysypisko śmieci w Rębiszowie a teraz biorą się za drugą stronę i Giebułtów otoczą patologią fotowoltaiczną. Jak tak można działać przeciwko mieszkańcom? Czy ci radni i burmistrz nie mają poszanowania dla ludzi mieszkających tam od lat , szanujących swoją przestrzeń za oknem i krajobraz? Czy wszystko trzeba niszczyć po to by trochę pieniędzy wpłynęło z plantacji? Z których i tak nic nie wyniknie dla dobra lokalsów.

  6. Na własnym dachu nie można paneli postawić? O co tu chodzi? To już prawdziwa komuna urzędniczo-decyzyjna! A dacie w zamian pieniądze, których się nie zaoszczędzi? Tylka z własnej kieszeni a nie z budżetu gminnego!

  7. Zastanawiam się kto czyta ze zrozumieniem, bo jak patrzę na komentarze to taka refleksja mnie nachodzi. Przecież duże farmy z tego tytułu nie powstaną poza tą w sprawie której decyzja dawno zapadła. Problemem jest że plan zagospodarowania będzie uchwalony we wrześniu a nie już teraz? Poważnie? A kto uzyska wz i zezwolenie na farmę jak wystąpi teraz? No nikt chyba że planu nie będzie ale o tym mowy nie ma w tym artykule. Co do radnej i sołtysa może warto się też głębiej zastanowić ale w kontekście zaufania społecznego? Chyba ktoś był na wyborach i tak postanowiła większość więc naprawdę nie wiem po co te bolączki? Władza przeciw ludziom? A może jednak za ludźmi tylko za wszystkimi naraz to chyba nierealne. Referendum w sprawie osób które miały większość – po prostu genialne. Tak samo jak w Swieradowie. Tak ciężko pogodzić się z wyborem większości? Trzeba mieszać, szukać i zamiast z troską uwagę zwracać to wszystko na pokaz żeby udowodnić swoją rację. A może ktoś mi przypomni ile opozycyjna Komisja Rewizyjna poprzedniej kadencji kontroli dokończyła? Była sesja ze sprawozdaniem na koniec i co ile tych protokołów było? Trzy, cztery przez ponad 5 lat? A jak działa teraz Komisja? Żadnej kontroli? Nawet o WC słynnym jest protokół. Dla mnie przynajmniej teraz Komisja Rewizyjna działa – kończy co zaczyna. Więcej obiektywizmu.

    • I świetnie! Niech teraz komisja zajmie się przygotowaniem wniosku w sprawie zgłoszenia naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez burmistrza i skarbniczkę. Video protokół RIO.

  8. Problem macie do nich i to straszny sami na nich głosy oddaliście a teraz macie problemy do nich fotowoltaiki (NIE) Wiatraków (NIE) odnowić Giebułtów, bardziej rozbudować (NIE) a coraz więcej ludzi ucieka bo to wioska zabita dechami!

  9. I tu muszę Cię rozczarować,bo nie ma żadnych podstaw do wnioskowania w w/w sprawie…gdyby tak było RIO na pewno zajęłoby się tą sprawą…ale u nas w gminie to z mieszkańców takie mądrości, że na wszystkim się znają…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj