Czwartkowy poranek wita nas bardzo ciepło. Na termometrach grubo powyżej 20 st. Celsjusza. Od kilku dni synoptycy ostrzegają przed upałami. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne dla południowo- zachodniej i zachodniej części naszego kraju.
„Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień: we czwartek od 28°C do 31°C, w pozostałym okresie od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy z czwartku na piątek od 14°C do 17°C, w pozostałym okresie od 17°C do 20°C.” – czytamy w komunikacie IMGW.
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
Skutki:
Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:
- zmęczenie,
- silne bóle i zawroty głowy,
- nudności,
- gorączka,
- szum w uszach,
- drgawki,
- wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
- większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.