Kolejny pożar w tym samym budynku

2
2572

Nieco ponad miesiąc minął od dnia kiedy strażacy gasili ogień w tym wielorodzinnym budynku. Dziś odebrali kolejne zgłoszenie o pożarze i natychmiast przystąpili do działań.

 

 

Trwa sezon grzewczy, a tym samym „sezon” na pożary sadzy w przewodach kominowych. Strażacy niemal każdego dnia otrzymują wezwania do palących się kominów. Nie inaczej było i w niedzielę 10 grudnia 2023 roku.

Tuż po godzinie 18. Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w jednym z budynków wielorodzinnych w Lubomierzu. Adres strażakom był dobrze znany, bo ostatnio zaledwie nieco ponad miesiąc temu gasili tam pożar w przewodzie kominowym.

Dyżurny natychmiast na miejsce zadysponował zastępy strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim oraz druhów z OSP KSRG Lubomierz.

 

Warto pamiętać, iż wbrew potocznym opiniom pożary sadzy w przewodach kominowych są niezwykle niebezpieczne, paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować popękanie komina, a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi.

W Lubomierzu szybka reakcja i sprawne działania strażaków pozwoliły zapobiec tragedii.

Niemniej strażacy przypominają, iż przepisy zobowiązują do czyszczenia przewodów kominowych! Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719 z późn. zm.), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym

2 KOMENTARZE

  1. Kominiarze tak,, dobrze,, czyszczą kominy!
    Naszego kominiarza ,,nauczyłem,, wchodzić na górę i czyścić faktycznie komin, stoję na ulicy i patrzę dokładnie co robi.
    Na koniec przez wyczystkę wybiera sądzę.
    Kiedyś tylko podpisy zbierali bez czyszczenia!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj