Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy kupnie nieruchomości?

1
513
zdjęcie poglądowe (.pexels.com)

Kupno mieszkania to długi i skomplikowany proces — nietrudno zatem o pomyłkę! Mieszanka stresu, dużych emocji i braku doświadczenia, towarzysząca wielu z nas, może wprowadzić w ślepą uliczkę — by temu zaradzić, warto zdać sobie sprawę, jakie błędy najczęściej popełniają kupujący i wiedzieć, jak się ich wystrzegać. Oto nasza lista!

 

 

Brak sprecyzowanych potrzeb

Serwisy ogłoszeniowe przedstawią nam setki, a nawet tysiące ogłoszeń. Nic dziwnego, że łatwo jest przeoczyć w gąszczu ofert idealne mieszkanie dla nas. Dlatego właśnie powinniśmy mieć przed oczami dokładną wizję lokalu, jakiego potrzebujemy. Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:

  • Jak duże powinno być nasze mieszkanie?
  • Ile potrzebujemy pomieszczeń? Jaki ich rozkład będzie najlepszy?
  • W jakiej części miasta chcielibyśmy mieszkać?
  • Czy piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ma duże znaczenie?
  • Co z balkonem? Potrzebujemy przestronnego tarasu czy wystarczy nam balkon „francuski”?
  • Czy lokal powinien być już wykończony? A być może i wyposażony?
  • Czy potrzebuję dostępu do parkingu lub garażu?
  • Chcę postawić na nowoczesny apartamentowiec, blok z wielkiej płyty czy kamienicę?

Nie znając dokładnie swoich potrzeb możemy „skazać się” na mieszkanie, w którym życie będzie małą (lub nieco większą) udręką.

Nieznajomość rynku

Większość z nas nie jest ekspertami od rynku nieruchomości — jeżeli nie chcemy przepłacić za nasze nowe M, warto zapoznać się z danymi na jego temat. Dowiedzmy się, jakie ceny są na rynku standardem i gdzie możemy kupić najtańsze mieszkanie. Możemy tutaj skorzystać z pomocy jednego z agentów homfi, który o nieruchomościach powinien wiedzieć wszystko!

Słaba znajomość lokalizacji

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania koniecznie powinniśmy rozeznać się, jak wygląda jego okolica. Gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej; czy autobusy i tramwaje nie kursują zbyt rzadko? Jeśli wybierzemy lokal w słabo skomunikowanej lokalizacji, codzienne dojazdy do pracy lub szkoły staną się problemem, który nie pozwoli nam spać (i to dosłownie!). Warto także zorientować się, czy w pobliżu interesującego nas mieszkania znajdują się niezbędne sklepy; rodziny z dziećmi powinny zaś zwrócić uwagę na bliskość szkół, placów zabaw i parków.

Brak długofalowej perspektywy

Kupując nieruchomość podejmujemy decyzję na lata — a mimo to, wiele osób wybiera mieszkanie „na chwilę”. Takie, które za pięć lat może okazać się za małe. Lub z którego droga do pracy będzie zajmować nie minuty, lecz godziny. Warto zatem pomyśleć nieco o przyszłości — zwłaszcza tej dalszej.

Niska cena zawsze na pierwszym miejscu

Oczywiście, cena jest ważna — a im niższa, tym lepiej dla naszego portfela! Nie pozwólmy jednak, by atrakcyjna cena przysłoniła nam inne kwestie; łatwo w ten sposób trafić na mieszkanie wymagające kosztownego remontu, słabo skomunikowane lub w niespokojnym sąsiedztwie.

Niekompletne kalkulacje finansowe

Pozostając w temacie pieniędzy — zakup mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami, o których absolutnie nie możemy zapomnieć! Przeznaczony na nowe cztery kąty budżet powinien nie tylko pozwolić na ich kupno, ale i na wykończenie, przeprowadzenie remontu, zakup wyposażenia oraz uiszczenie opłat: administracyjnych, notarialnych oraz czynszowych.

Pułapką może być także nieprzemyślany kredyt; pamiętajmy, że spłacać raty hipoteki będziemy prawdopodobnie nie tylko za rok, ale i za piętnaście lub dwadzieścia lat! Zastanówmy się, czy będzie nas na to stać.

Pominięcie negocjacji

Tak, targowanie się z właścicielem mieszkania jest stresujące — warto jednak wziąć głęboki oddech i podjąć się negocjacji! Statystyki mówią jasno; ceny ofertowe i transakcyjne nieruchomości (zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym) najczęściej różnią się od siebie. Wielu sprzedawców chce upłynnić swoją nieruchomość jak najszybciej; wykorzystajmy to i spróbujmy uzyskać niższą cenę. Pomóc może nam w tym biuro nieruchomości homfi Wrocław — agencja ma w swoich szeregach pośredników, którzy nie dadzą się ponieść emocjom nawet podczas najtrudniejszych negocjacji!

-/materiał partnera/-lh

1 KOMENTARZ

  1. Przy zakupie mojego pierwszego mieszkania, błędem, który popełniłam było działanie bez pośrednika. Sama nie znam się na nieruchomościach, ani na tym jak działa ten rynek. Niestety z tego powodu, sprzedawca był w stanie ugrać ze mną zbyt wysoką cenę. W zeszłym roku, kiedy mój mąż przedstawił mi ideę skorzystania z usług doradcy przy sprzedaży tego mieszkania, byłam sceptyczna, ale wiedziałam, że nie chcę znowu męczyć się z tym sama. Wybraliśmy Grupę Nieruchomości Milton, ze względu na polecenie od koleżanki i nie mogliśmy być bardziej zadowoleni z ich usług. Pan Rafał przeprowadził nas przez cały proces, wytłumaczył nam wszystko i pozwolił nam czuć się spokojnie. Wspólnie sprzedaliśmy to mieszkanie i mój błąd został wymazany 😉
    Polecam wszystkim, którzy mają wątpliwości czy skorzystać z usług doradcy!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj