Jaki jest poziomy pola elektromagnetycznego w Twojej okolicy?

4
2328
wieża telekomunikacyjna nadajnik

Jaki wpływ na zdrowie każdego z nas ma sieć telefonii komórkowej? Dyskusja mocno ożyła po wdrożeniu sieci 5G. Oprócz faktów w mnożą się legendy i fake newsy. Sprawdź jaki jest poziomy pola elektromagnetycznego koło Twojego domu.

 

5G to najnowsza technologia bezprzewodowych telefonów komórkowych, która daje szansę na zwiększenie wydajności Internetu mobilnego, a przy tym otwiera drzwi do popularyzacji takich rozwiązań technologicznych jak rzeczywistość rozszerzona czy inteligentny dom. Wdrożenie w życie tej technologii ożywiło dyskusję na temat szkodliwego wpływu pola elektromagnetycznego. Wprawdzie już wcześniej mogliśmy się spotkać z różnymi teoriami na temat szkodliwości złego oddziałania na zdrowie człowieka telefonów komórkowych, jednak teraz ta dyskusja poruszyła bardzo wiele osób.

Czym jest pole elektromagnetyczne?

Pole elektromagnetyczne (PEM) jest naturalnym zjawiskiem fizycznym występującym we wszechświecie. Jest wszędzie. Naturalne źródła pola elektromagnetycznego to między innymi:

  • Ziemia, wytwarzająca w swoim jądrze pole magnetyczne;
  • Słońce, wytwarzające m.in. światło widzialne i niewidzialne (głównie podczerwone), wiatr słoneczny;
  • zjawiska atmosferyczne związane z wyładowaniami atmosferycznymi (pioruny);
  • każda materia o temperaturze przekraczającej zero bezwzględne (−273°C);
    każdy człowiek.

Jakie urządzenia wytwarzają pole elektromagnetyczne?

Od ok. 150 lat korzystamy w coraz szerszym zakresie z urządzeń i instalacji, które są sztucznymi źródłami pola elektromagnetycznego, takich jak:

  • generatory prądotwórcze, radio i telewizja naziemna;
  • rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny;
  • radiotelefony, telefonia komórkowa, Wi-Fi, Bluetooth;
  • kuchenka mikrofalowa, pilot telewizora, karta płatnicza;
  • lampa kwarcowa, solarium, utwardzanie plomb dentystycznych.

Gdzie sprawdzić poziom promieniowania elektromagnetycznego?

Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne.

Na interaktywnej mapie Polski prezentuje poziomy pola elektromagnetycznego (PEM) z dokładnością do 1 metra kwadratowego. System powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych – nie tylko obywatelach, ale także np. o operatorach planujących rozbudowę sieci.

System SI2PEM pozwala w prosty sposób sprawdzić jakie natężenie pól elektromagnetycznych wytwarzają instalacje telekomunikacyjne w Polsce, przede wszystkim należące do operatorów telefonii komórkowej.

Mapa natężenia pól elektromagnetycznych. Gdzie są stacje bazowe sieci komórkowych?

Nowy system jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się głosy o przekraczaniu w Polsce dopuszczalnych wartości PEM i niewystarczającej kontroli ich emisji.

Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11.299 – Orange, 11.297 – T-Mobile, 8.939 – P4, 7.598 – Polkomtel – wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności

System kosztował ponad 11 milionów złotych

Oddziaływanie fal elektromagnetycznych z materią

Promieniowanie elektromagnetyczne, z uwagi na sposób oddziaływania fal z materią, dzieli się na: niejonizujące i jonizujące. Umowną granicą pomiędzy promieniowaniem jonizującym i niejonizującym jest zakres fal światła widzialnego. Fale o niższych częstotliwościach od częstotliwości światła widzialnego tworzą promieniowanie niejonizujące, a fale o wyższych częstotliwościach — promieniowanie jonizujące.

Charakter niejonizujący fal elektromagnetycznych oznacza, że:

  • nie wywierają one negatywnego wpływu na organizm;
  • nie ingerują w budowę komórki, nie modyfikują i nie wpływają na funkcje jej elementów;
  • nie niszczą struktury atomowej materii, ponieważ nie wpływają na wiązania pomiędzy atomami;
  • nie wywołują efektu kumulacji, a ich oddziaływanie występuje wyłącznie podczas ekspozycji.

Urządzenia telekomunikacyjne, w tym np. stacje bazowe telefonii komórkowej czy nadajniki DVB-T wykorzystujące częstotliwości radiowe, wytwarzają pole elektromagnetyczne jedynie o charakterze niejonizującym.

źródło: SI2PEM

Obowiązujące normy

Aktualna dopuszczona przez Ministerstwo Zdrowia norma PEM dla częstotliwości powyżej 2 GHz wynosi 61 V/m. Wyniki pomiarów z ostatnich lat wykazują, że natężenie pola elektromagnetycznego w środowisku na terenie Polski utrzymuje się na niskim poziomie, nie przekraczając wartości 7 V/m.

sprawdź poziomy pola elektromagnetycznego

Jak można ograniczyć poziom zanieczyszczenia PEM?

Jeżeli zależy Ci na ochronie środowiska i codziennymi czynnościami chcesz zadbać o zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia sztucznymi PEM w najbliższym otoczeniu możesz uczynić poprzez:

  • ograniczanie rozmowy przez telefon komórkowy do niezbędnego minimum;
  • wyłączanie w telefonie: Wi-Fi, Internetu mobilnego (3G/4G) i Bluetooth, synchronizacji danych, kiedy to możliwe (dzięki temu, dłużej wytrzyma również bateria);
  • włączanie na noc w telefonie, tablecie trybu samolotowego tzw. Offline (telefon nadal będzie działał jak budzik);
  • wyłączanie routera Wi-Fi, jeśli z niego się nie korzysta, zwłaszcza na noc (niektóre routery można zaprogramować, aby automatycznie wyłączały się o określonej godzinie);
  • preferowanie Internetu przewodowego, a korzystanie okazjonalnie z Internetu mobilnego (łącze przewodowe, a zwłaszcza światłowodowe jest bezpieczniejsze, stabilniejsze i szybsze, niż bezprzewodowe).

4 KOMENTARZE

  1. U mnie w domu nie ma owadów, 7 pająków naliczyłem których nie usuwam, 0 aktywności, żyją ale zrobiły sobie kokony i nie ruszają się z miejsca ,czy noc czy dzień nawet sieci nie robią. Do tego przed burzą miałem zapalone światło przypadkowo, nie wleciało nic w tak gorące lato. 2miesiace temu ćmy wlatywaly teraz nic. Jeszcze jedno to niekoniecznie musi być wina masztów, przecież można wykupić internet u Elona Maska który wypuścił tysiące starlinkow w kosmos.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj