Jak wyglądają drogi i chodniki w regionie?

9
1551
zdjęcia nadesłane przez czytelnika - dziękujemy

Zimowe warunki w styczniu nikogo nie powinny zaskoczyć. Śnieg i ujemne temperatury to normalka. Jak wyglądają drogi i chodniki w Waszej okolicy?

 

 

Obowiązki zarządcy drogi

Wśród obowiązkowych zadań własnych gminy jest zapobieganie zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, także przez zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości. Samorządy „akcję zima” poradzą albo własnymi siłami, poprzez spółki komunalne, zarządy dróg, etc., albo ogłaszają przetargi w których wyłaniani są wykonawcy.

Standardy zimowego utrzymania dróg

Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie dysponuje wystarczającą liczbą pługów czy pługopiaskarek, żeby jednocześnie przystąpić do odśnieżania wszystkich dróg publicznych. W związku z tym, wyznaczono VI standardów zimowego utrzymania dróg, w zależności od funkcji oraz natężenia ruchu na danej drodze. Standard:

  1. – czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekroczyć 2 godzin od ustania opadów śniegu, na drodze nie może pozostać warstwa zajeżdżonego śniegu,
  2. – czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekroczyć 4 godzin od ustania opadów śniegu, na drodze może pozostać cienka warstwa zajeżdżonego śniegu,
  3. – czas odśnieżania drogi nie może przekroczyć 6 godzin po ustaniu opadów, na jezdni może wystąpić zajeżdżony śnieg, dopuszcza się występowanie lokalnie zasp i języków śnieżnych,
  4. – czas odśnieżania drogi nie może przekraczać 8 godzin po ustaniu opadów śniegu, na jezdni może występować zajeżdżony śnieg , dopuszcza się występowanie lokalnie zasp i języków śnieżnych,
  5. – dopuszcza się przerwy w komunikacji do 24 godzin, odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, jezdnia posypywana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu,
  6. – dopuszcza się przerwy w komunikacji do 48 godzin, jezdnia odśnieżania w zależności od potrzeb, jezdnia posypana, po odśnieżeniu w miejscach wyznaczonych przez Zarząd Dróg.

Warto także pamiętać, iż zimowe utrzymanie dróg ma na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego wywołanych takimi czynnikami atmosferycznymi, jak opady śniegu czy śliskość.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Za odśnieżenie chodnika, który przylega bezpośrednio do ogrodzenia prywatnej posesji, odpowiada właściciel tej nieruchomości. Zarządca drogi odpowiada za usunięcie zalegającego śniegu, który został uprzątnięty z chodnika przez właściciela. Jeśli między posesją a chodnikiem znajduje się pas zieleni, obowiązek odśnieżenia tego fragmentu drogi spada na gminę.

Zgodnie z art. 117 kodeku wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

A jak jest w rzeczywistością? Czy zarządcy dróg i chodników wywiązują się ze swoich obowiązków, czy drogi i chodniki w naszym regionie są przejezdne, odśnieżone posypane? Gdzie jest jeszcze coś do zrobienia?

Nasi czytelnicy wskazują, iż w Lwówku Ślaskim sporo chodników nadal jest nieodśnieżonych. Piszcie, przesyłajcie zdjęcia.

9 KOMENTARZE

  1. A posypywanie piaskiem, czy solą też należy do obowiązków właściciela chodnika? A jak to jest samotna starsza niepełnosprawna emerytka, która na najniższą krajową emeryturę – też ma taki obowiązek? To jest jakieś niedorzeczne.

  2. Drogi w boblirzu lwowka sł, a mam na myśli wioski są białe i śliskie. A jak przejadą do ręce opadają. Piachu tyle sypia co kot napłakał. Myślę że gmina ktura płaci za usługę firmom kture są odpowiedzialne za odśnieżanie powinne być kontrolowane, w jaki sposób to wykonują panowie kierowcy.Pozdowienia dla sanikomu.

  3. Droga Lwówek – Bolesławiec w dniu dzisiejszym to jakieś żarty ze strony zarządcy! Zero odśnieżania nie wspominając już o posypaniu czymkolwiek. Wstyd i żenada…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj