Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców to główny cel modernizacji miejskiego monitoringu. Zadanie zostało podzielone na etapy, z których dwa zostały już zrealizowane.
W 2021 roku ruszył projekt związany z rozbudową miejskiego monitoringu w Gryfowie Śląskim. Zadanie zostało podzielone na etapy. Pierwszy etap polegający na budowie centrali monitoringu i budowie punktu odbiorczego kosztował Gminę 122.877 złotych.
Drugi etap prac ruszył jesienią ubiegłego roku i zakończył się w styczniu 2023 r. Przedmiotem inwestycji była budowa Systemu Monitoringu Wizyjnego wykorzystywanego, jako wsparcie dla wszystkich służb odpowiedzialnych za utrzymanie ładu i porządku publicznego, bezpieczeństwa obywateli oraz służb ratowniczych. Koszt tego etapu to 174.158,93 zł
– W ramach prac zostało zainstalowanych i wyposażonych w kamery pięć punktów monitorujących, z czego pierwszy punkt monitoringu obejmuje rynek, drugi punkt skrzyżowanie ulic Źródlanej z Rybną, trzeci punkt teren przychodni przy ulicy Malowniczej, czwarty punkt monitoringu to jest ulica Kolejowa od strony miasta w kierunku ulicy Rybnej i do końca strefy parkingowej, czyli do szkoły a piąty punkt monitoringu to jest ulica Zaułek. – wyjaśnia nam Marek Madeksza Komendant Straży Miejskiej w Gryfowie Śląskim, który tłumaczy, iż te pięć punktów monitoringu, dysponuje łącznie 14 kamerami, w tym 12 kamer jest stacjonarnych, które są punktowe a dwie kamery są obrotowe.
Strażnicy miejscy mają teraz podgląd na część miasta, co ma poprawić bezpieczeństwo w mieście. Nowy monitoring już przeszedł „chrzest bojowy”. Na prośbę lwóweckiej policji strażnicy prześledzili drogę mężczyzny podejrzewanego o dokonanie kradzieży w jednym ze sklepów.
– Tu dzięki monitoringowi miejskiemu udało się prześledzić prawie całą trasę tego wskazanego człowieka na terenie Gryfowa Śląskiego. Na szczęście okazało się, że to akurat nie on był sprawcą. – wspomina Komendant, który dodaje, iż dzięki temu, iż szybko udało się go wykluczyć policjanci namierzyli i zatrzymali innego mężczyznę, który to najprawdopodobniej dokonał kradzieży.
Władze Gminy planują dalszą rozbudowę monitoringu miejskiego. Zapewne wkrótce pojawi się przetarg na III etap prac i kolejne kamery w mieście.
Bardzo mądra decyzja. Oczywiście ma to sens gdy jest obsługiwany 24 godziny na dobę a nie tak jak we Lwówku Śląskim do 15 .
Franek instalator monitoringów?, świetna inwestycja co roku ,tak dalej do przyszłego.
Powinna całą kolejowa wraz ze stacją,gok z tylu place zabaw itp
Szczególnie monitorowana powinna być ulica Lubańska, mamy dość ludzi biegających z siekierami i miotłami
I również most na rzece Kwisie i zejście z mostu tam jest strasznie!!!!!!!
Pytanie zasadnicze czy coś na tych kamerach widać ,np.nr rej.potencjalnych sprawców w nocy ?
Dlaczego ul. Kolejowa od krzyżówki do PKP i wyremontowane PKP nie ma kamery ale dobrej jakości kamery? Dlaczego samochody o tonażu powyżej 3,5 tony jadą ulica Kolejowa która jest w stanie opłakanym, budynki się trzęsą, kto w Gminie ma nad tym pieczę a nasz Pan Radny co na to?
Kamery są , pewnie widać żle zaparkowane auta i nie chodzi o te które nie przeszkadzają. Tylko te na zakretach i skrzyżowaniach.
Chciałem zaznaczyć że w radzie jest przewodniczący rady – policjant – Naczelnik
Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim – który nadzoruje lotną ze Lwówka , co robi aby poprawić bezpieczeństwo ? Chyba nic.