Władze gmin otrzymały treści porozumień, zgodnie z którymi połowę inwestycji na tym etapie pokryje województwo a połowę lokalne samorządy.
Cyklostrada Dolnośląska to jeden z ciekawszych projektów planowanych do realizacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ma to być system tras rowerowych, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Projekt oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Cyklostrada ma zapewnić dostęp do atrakcji turystycznych, a także połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu.
W listopadzie 2021 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu przedstawiciele samorządów lokalnych podpisali deklarację współpracy przy realizacji tej inwestycji. Wówczas zarząd województwa reprezentowali marszałek Cezary Przybylski i Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin: Bolesławiec (gmina miejska i wiejska), Lwówek Śląski, Lubomierz, Jeżów Sudecki, a także powiatów bolesławieckiego i lwóweckiego. Tematem spotkania był odcinek Trasy Doliny Bobru od granicy gminy Jelenia Góra do granicy w województwem Lubuskim.
Kolejne spotkanie w sprawie planów budowy Cyklostrady odbyło się w środę 22 lutego 2023 roku w Bolesławieckim Ośrodku Kultury.
– Spotkanie miało na celu zaprezentowanie porozumienia dotyczącego prac projektowych na sieci Cyklostrad na terenie województwa dolnośląskiego. – wyjaśnia w rozmowie z redakcją Lwówecki.info Paulina Grodzka z DSDiK we Wrocławiu, która wspomina, iż przedstawiciele Gmin otrzymali treści porozumienia, żeby zapoznać się z nią.
– Porozumienie zawiera to, że prace projektowe będą współfinansowane przez Województwo Dolnośląskie oraz Gminy w udziale 50/50. – dodaje Paulina Grodzka, która nie kryje, iż podpisanie tych porozumień planowane jest za około miesiąc, po tym jak rady gmin zaakceptują warunki współfinansowania zadania.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin: Bolesławiec, Lwówek Śląski, Wleń, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Janowice Wielkie, Marciszów, Kamienna Góra, Lubawka oraz miast: Kamienna Góra, Jelenia Góra i Bolesławiec a także władze województwa.
„Po raz kolejny spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządów w sprawie Cyklostrady Dolnośląskiej. W Bolesławcu rozmawialiśmy dzisiaj o przebiegu i finansowaniu Trasy Doliny Bobru, biegnącej przez Dolny Śląsk na osi północ-południe wzdłuż rzeki Bóbr.” – napisał w mediach społecznościowych Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Czy cylostrada będzie prowadzona po torowisku? Nam się mydli oczy reaktywacją kolei na trasie JG – LŚ, a co robi się za plecami?
Zauważ, że dzięki cyklostradzie mieszkaniec Wlenia o wiele szybciej dojedzie rowerem na pociąg w Bolesławcu.
Pomożemy, jesteśmy za ,ile trzeba dołożymy finsnsowo dobrze stoimy, niema mocnych.
Generalnie trasa rowerowa po dawnym torowisku jest dobrym pomysłem, chodź gdyby przywróć na tej trasie pociągi to było by najlepiej, czy jest to jednak sensowne ekonomicznie.
Z Lwówka do Bolesławca już zupełnie nowy szlak należałoby zbudować.
Trasa z Lwówka do Bolesławca tylko i wyłącznie przez Rakowice tak żeby można było do szkoły na żwirownię i zakładów położonych w Rakowicach dojechać ponieważ bardzo ciężkie samochody tam jeżdżą i jest bardzo niebezpiecznie.
Jest pytanie . Tylko za ile lat
Za ile lat
Wydaje mi się że nawet moje wnuki tam rowerem nie pojadą…ktory to wiek już będzie??? chodników nie ma, dziury jak po bombie ale będzie ścieżka rowerowa…
U nas jak zawsze wszystko od dupy strony…
Wszystko porobione ze tylko ścieżki akurat brak. Liczę na cud..nadzieja umiera ostatnia.