Fachowe zabezpieczenie na zabytkowym moście

17
2069

Stare porzekadło głosi, iż „prowizorka wytrzymuje najdłużej” i chyba tą zasadą kierowali się inżynierowie, którzy wykonali zabezpieczenie na zabytkowym moście w Lwówku Śląskim. Z projektem idealnie współgrają policyjne taśmy, które w nocy, w miejscu gdzie nie ma oświetlenia będą ostrzegały przechodniów przed nadzianiem się na stalową szynę, która wystaje na część wąskiego chodnika.

 

Kamienny most na rzece Bóbr

Kamienny most w miejscu brodu na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim zbudowano w 1792 roku. Był on częścią starego traktu handlowego łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją. Dziś jest on częścią drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej. Podstawowym elementem konstrukcji mostu są monolityczne, łukowe sklepienia, wykonane z piaskowcowych bloków. W latach 70-tych XX wieku drogowcy uznali zabytkowe walory mostu i obiekt został wpisany na listę zabytków.

Wypadek na moście

W poniedziałkowy poranek 23 listopada na tym moście doszło do zdarzenia drogowego. Kierowca BMW stracił panowanie nad autem i to wbiło się w stanowiący barierę ochronną mur rozbijając go.

Fachowe zabezpieczanie na drodze wojewódzkiej

Wyrwę w murze początkowo zabezpieczono odblaskowymi słupkami i biało- czerwoną taśmą, później tę konstrukcję zamieniono na biało- niebieską policyjną taśmę. Jednak i ten „projekt” nie wydawał się odpowiedni, dlatego teraz wykonano konstrukcje, która ma być idealna.

Kawałek stalowej bariery energochłonnej przykręcono śrubami do muru na zabytkowym moście. Chyba dla lepszej widoczności barierę owinięto biało- czerwoną taśmą. Powagi całej konstrukcji dodają powiewające na wietrze taśmy z napisem POLICJA. Tak wygląda dziś zabezpieczenie miejsca po kolizji drogowej, do której doszło kilka dni temu na drodze wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej w Lwówku Śląskim.

Jak Wam podoba się ta konstrukcja?

17 KOMENTARZE

  1. Żenujące zabezpieczenie i ,,profesjonalne” zachowanie jednego z Panów drogowców, który kierował ruchem podczas prac. Ot stał sobie na chodniku i machał sobie lizakiem za plecami ,a samochody jechały i jechały, kto pierwszy wjechał na most to miał szansę z niego zjechać. Brawo Wy.

  2. Od poniedziałku myśleli nad zabezpieczeniem i w piątek zrobili.
    Dobrze że nikt nie wpadł przez te dni do rzeki.
    Dobre takie zabezpieczenie niż taśma ostrzegawcza.
    A do kierowania ruchem to trzeba mieć uprawnienia i być odpowiednio oznaczonym na drodze.

  3. I nikt, żaden obcy nie będzie narzucał nam tu swoich porządków.
    Bo my tu są pany u siebie.
    Tak jest po naszemu, po polsku.
    Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska, była Polską !

  4. Jechałem dzisiaj tym mostem i zwróciłem uwagę na te zabezpieczenia i wiercenia w starym murze z piaskowca. Teraz obrywa się dla służb odpowiedzialnych za most, a sprawca, pewnie po otrzymaniu kilkuset złotowego mandatu i kilku punktów karnych jest wolny od odpowiedzialności.

    • Od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Po chłopsku: OC. Zarządca drogi po wycenie naprawy przez rzeczoznawcę z pewnością wystąpi do wystawcy polisy o pokrycie kosztów.

  5. 1796 – Lwówek Śląski. Tegoż roku zakończona została budowa kamiennego mostu przez Bóbr w kierunku na Płakowice. Budowę tą upamiętnia kamienna tablica z łacińską inskrypcją: Sub Magistratus Leobergensis Directore C : Gottlieb Fischer ductu Regii Aedilis B : G : Hoffmann Uti Aedilis Civitut : Senat : E. G. Weise, inspectione Conductoris Aedil : C : W : Eitner a C : Altmann et J. G. Scholz conditus iste pons Anno MDCCXCVL — Unter dem Stadtdirektor zu Löwenberg C. Gottlieb Fischer (ist) unter Leitung des Königlichen Bauinspektor B. G. Hoffmann sowie des städtischen Bauinspektors Senators E. G. Weise, unter Aufsicht des Baukondukteurs C. W. Eitner von C. Altmann und J. G. Scholz diese Brücke erbaut worden im Jahre 1796. — Za czasów dyrektora miasta Lwówek Śląski C(arla) Gottlieba Fischera, pod kierownictwem królewskiego inspektora budowlanego B. G. Hoffmanna i miejskiego inspektora budowlanego senatora E. G. Weise, pod nadzorem kierownika budowy C. W. Eitnera, most ten został zbudowany przez C. Altmanna (mistrza murarskiego Kaspara A.) i J. G. Scholza (mistrza ciesielskiego) w roku 1796.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj