Droga Lubomierz – Radoniów oficjalnie odebrana. Ale to nie wszystko

5
1831

W dniu wczorajszym miał miejsce oficjalny odbiór prac remontowych na drodze powiatowej Lubomierz – Radoniów. Ale to nie koniec dobrych informacji.

 

 

We wtorkowe popołudnie 22 listopada 2022 roku miał miejsce oficjalny odbiór prac remontowych na drodze powiatowej 2511D prowadzonych na odcinku Lubomierz – Radoniów.

W odbiorze prac uczestniczyli: Daniel Koko Starosta Lwówecki, Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, Wiesław Ziółkowski Członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego, Marek Makowski Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych, Marek Chrabąszcz Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz, Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza, pracownicy z wydziałów technicznych gminy Lubomierz oraz ZDP w Lwówku Śląskim a także wykonawca zadania Józef Michalik Usługi Remontowo-Budowlane i Transport oraz inspektor nadzoru.

– To jest jedna z dróg powiatowych na terenie naszej gminy, która już od dawna wymagała remontu. Jest to taka nasza droga strategiczna i ma duże natężenie ruchu. Tą drogą na dobę jeździ ponad 2 tysiące samochodów. – mówił podczas odbioru Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza.

Prace rozpoczęły się tu w czerwcu br. Remontowi poddany został odcinek drogi o długości 4,8 km. W ramach prac dokonano m.in. ścinki poboczy, wymiany przepustów oraz wyrównania i ułożenia nowej nawierzchni. Powstały oświetlone lampami zasilanymi solarami przejścia dla pieszych, w których światła włączają czujniki zmierzchu i ruchu. Na odcinku od wjazdu do rynku, czyli od ulicy Jeleniogórskiej do drogi zjazdowej prowadzącej do ośrodka zdrowia wyremontowany został chodnik, przy czym na wysokości ulicy Majowej przeprowadzona została regulacja chodników z użyciem nowych krawężników. A na prośbę mieszkańców ulicy Gryfiogórskiej wykonano dodatkowe zadanie.

Remont został poszerzony o stworzenie warunków poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tej ulicy, którzy wskazywali brak chodnika przy drodze, co powodowało, że nie czuli się oni do końca bezpiecznie – wyjaśniał Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki, który tłumaczył, iż po naradach zapadła decyzja o poszerzeniu tego zadania o wykonanie chodnika oraz zatoki drugiej autobusowej.

 

 

Całość zadania to koszt 4.280.812 złotych, z czego Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2.150.000 zł, oraz po milionie złotych z budżetu Powiatu Lwóweckiego i budżetu Gminy Lubomierz. Natomiast to dodatkowe zadanie pochłonęło 90 tysięcy złotych, z czego 70 kosztowało wybudowanie brakującego odcinka chodnika, a 20 tys. zł kosztowało wybudowanie zatoki. Starosta zaznacza, iż do tego dodatkowego zadania również połowę dołożyła się Gmina Lubomierz.

– Dzięki temu możemy odbierać dziś bardzo ważną drogę, ważną nie tylko z punktu widzenia mieszkańców Lubomierza, ale także mieszkańców Gryfowa Śląskiego, bo przecież do przychodni w Lubomed mieszkańcy Gryfowa Śląskiego są licznie zapisani, dojeżdżają i ta droga dawała im się we znaki, a teraz już płynnie i przede wszystkim bezpiecznie można nią podążać do Lubomierza. – przyznawał Pan Starosta, który bardzo pozytywnie oceniał wykonane prace.

– Jest to szeroka, piękna, wyremontowana droga. Nie widziałem żadnych nieprawidłowości. – mówił Daniel Koko.

– Trudno ocenić inaczej jak bardzo dobrze, komfort jazdy jest nieporównywalny – przyznawał Zbigniew Grześków.

– Chciałem podziękować Panu Staroście, całemu Zarządowi Powiatu i wykonawcy, bo jak powiedziałem, jest to dla nas bardzo ważna droga, strategiczna droga, z której korzysta najwięcej mieszkańców. – dziękował Burmistrz Lubomierza – Współpraca z Panem Starostą i całym Zarządem jest bardzo dobra, czego efekty widać. – dodawał Marek Chrabąszcz.

Jedno, czego jak zauważają niektórzy kierowcy zabrakło na tej drodze, to oznakowanie poziome, linie segregacyjne. Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych wyjaśnia, iż w projekcie organizacji ruchu w ogóle nie było przewidzianego takiego oznakowania. To wprawdzie mogłoby się znaleźć na odcinku drogi, ulicy Obwodowej, a poza miastem można by było namalować jedynie linie krawędziowe, co wynika z szerokości jezdni i przepisów.

– Jestem negatywnie nastawiony do tego, żeby w listopadzie malować, cokolwiek. – wyjaśniał Marek Makowski, który przyznaje, iż jeżeli Zarząd, radni przyznają na to środki, to jak najbardziej wykona takie oznakowanie na wiosnę.

Dzięki wsparciu udzielonemu przez władze Gminy Lubomierz, Pana Burmistrza oraz radnych, w dniu wczorajszym dokonano także odbioru kolejnej drogi powiatowej na terenie gminy Lubomierz. To wprawdzie niewielki, ale bardzo ważny odcinek drogi łączącej Pławną z Marczowem. Tu prace zostały wykonane tylko po lubomierskiej stronie. Po stronie gminy Wleń być może zostaną wykonane w przyszłym roku.

Ponadto, jak poinformował Starosta Lwówecki, Rada Powiatu na ostatniej sesji przeznaczyła kwotę 2 milionów złotych na remonty wielkopowierzchniowe w poszczególnych gminach powiatu.

– Propozycja radnych Lubomierza i wskazania władz samorządu były takie, żeby na terenie gminy Lubomierz była to droga w Popielówku. Mam nadzieję, że jak nam warunki pogodowe pozwolą to jeszcze w tym roku zrobimy tam kolejny odcinek drogi – dodawał Starosta Lwówecki, który przyznawał, iż od początku tej kadencji dostrzega wielkie zaangażowanie lubomierskich radnych oraz Pana Burmistrza, którzy nie tylko zgłaszają problemy i oczekiwania, ale jak potrzeba to także służą pomocą.

Bardzo sobie cenię od początku kadencji współpracę z Radą i z Burmistrzem Markiem Chrabąszczem. Chciałbym tu w imieniu Zarządu i Radnych Rady Powiatu podziękować dla samorządu gminy Lubomierz, dla Radnych, dla Pana Burmistrza za zrozumienie, za wsparcie, za życzliwość, za to, że partycypują w kosztach, jeżeli chodzi o drogi powiatowe, bo tylko takim sposobem możemy tych dróg robić coraz więcej. – podziękował Starosta Daniel Koko.

Poniżej zdjęcia wykonane kilka dni przed odbiorem prac.

5 KOMENTARZE

  1. Szkoda że nikt nie pomyślał o oznakowaniu poziomym. Już kilkuletnie auta mają systemy bezpieczeństwa np. zjazdu z pasa, radarowe itp. które NIE DZIAŁAJĄ bez wymalowanych pasów. I to argumentowanie kierownika ZPD “nie widzę sensu malowania w listopadzie” !!! Panie kierowniku, a kiedy takie pasy są najbardziej potrzebne ? Właśnie na jesieni ! gdy jest dużo dni z mglistą pogodą (wtedy takie pasy są nieocenione) kiedy pada deszcz, kiedy jest śnieg żeby piaskarki wiedziały gdzie jest linia brzegowa. SZKODA bo to jest BEZPIECZEŃSTWO KIEROWCÓW. Jak już coś robimy to róbmy to do A do Z.

  2. No i taki feler w postaci braku lini bezwzględnego zatrzymania ( przy postawionym znaku Stop) na krzyżówce jadąc od strony Olesznej?Niedopatrzenie???Ktoś dał ciała bo to ewidentna fuszerka.

  3. Jeżeli kierownik neguje malowanie pasow krawędziowych lub jakichkolwiek to jest w ogole nie na odpowiednim stanowsku.
    Panie starostwo, jak mozna do czegoś takiego dopuścić? Nowa droga bez jakichkolwiek pasów? Wlasnie na jesień i szarugi potrzebne sa linie krawędziowe przy poboczach. A gdzie sa w ogole słupki ułatwiające rozpoznawanie przebiegu drogi w nocy? A w szczególności na zakrętach?
    Polecam Panu kierownikowi i staroście udać sie do pobliskiej Raspenavy- do Czech i spojrzeń jak tam wyremontowali lokalne powiatowki.
    Oznakowanie poziome, pasy boczne, a słupki co 50 m. Na zakrętach nawet co 20m. Droga jest rewelacyjnie oznakowana i widoczna w nocy.
    W ramach tego samego projekty odnowiono droge Gryfów Śl. – Świecie 360 tke. Pomalowano pasy, ale juz o słupkach zapomniano. Ledwo co 100-200 m jakos stoi i nie spełnia żadnej roli. Zakrętu całkowicie pozbawione słupków! To samo jest Gryfow- Lwówek. Brak oznakowanych i gęściej umieszczonych słupków, a jak stoją to jakby pijak je ustawiał. Fatalnie to wyglada. Panie kierowniku, jeździsz Pan do pracy codziennie i nie widzisz tego? Lasy, zakręty i nic nieoznakowane.

  4. A czy ktokolwiek wie czy w niedalekiej przyszłości będzie robiona droga w Wojciechowie? Przecież tam żeby przejechać bez kolizji to naprawdę trzeba się namanewrowac…. Jeżdżę tam 4 razy dziennie, dziury na poboczach “zjadają” główną drogę. Brak słów.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj