Dożynki gminne w Mirsku

1
3623

Święto plonów jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu rolniczym, łączącym w sobie długą historię i aktualne wyzwania współczesnej rolnictwa.

 

 

W dzisiejszych czasach Święto Rolników nabiera szczególnego znaczenia w kontekście globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, ochrona bioróżnorodności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Rolnicy stanowią kluczową grupę społeczną, która pracuje nad zaspokojeniem podstawowych potrzeb ludzi. Obchodzenie tego święta przypomina o ich trudnej pracy, ale też o konieczności dbania o zrównoważone praktyki rolnicze.

Święto Plonów, łącząc tradycję z współczesnością, przypomina nam o korzeniach naszego społeczeństwa oraz o nieustannym wysiłku, jaki wkładają rolnicy w naszą codzienną egzystencję.

W niedzielę, 3 września 2023 roku uroczystości dożynkowe odbyły się w Mirsku. Te rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Zwiastowania NMP, po której ulicami miasta na stadion miejski przeszedł barwny korowód z wieńcami i rozśpiewanymi zespołami folklorystycznymi.

 

 

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Pan Robert Obaz Poseł na Sejm RP i Pani Marzena Machałek wiceminister Edukacji i Nauki.

Robert Obaz Poseł na Sejm RP
Marzena Machałem wiceminister Edukacji i Nauki

– Organizacja dożynek w Mirsku i w całej Polsce to sposób na podtrzymanie staropolskiej tradycji, wyrażenie podziękowań za zbiory i plony oraz docenienie trudu pracy i zaangażowania rolników w rozwój jakości życia na wsi. To także okazja do integracji lokalnych społeczności – powiedziała nam Pani Marzena Machałek, wiceminister Edukacji i Nauki

Dożynki w Mirsku stanowiły okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za ich codzienną pracę, a także poznawania dolnośląskich zwyczajów i skosztowania produktów regionalnych – dodała minister Machałek.

 

 

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli Starostowie: Grażyna Moszumańska z Brzezińca i Waldemar Ryłko z Karłowca.

Grażyna Moszumańska z Brzezińca i Waldemar Ryłko z Karłowca.

Po ceremoniale dożynkowym na muzycznej scenie zagościły: zespół Chabry z Kwieciszowic, Kwisowianie z Giebułtowa, Podgórzanie z Kamienia- Mroczkowic i Izerskie Bogdanki z Mirska. Wieczorem na goście bawili się na biesiadzie przy muzyce disco- polo.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajął wieniec z Rębiszowa – Rębiszowska Korona Dożynkowa.

1 KOMENTARZ

  1. Strasznie wszystko drogo. Kiełbasa po 20zl. Mało miejsca dla zwykłych mieszkańców. Większość miejsc siedzących przeznaczona dla “śmietanki”. Na stołach mieli wszystko co tylko chcieli… Beznadziejny program muzyczny. I te talony dla rolników… Kto to wgl wymyślił? Jak nie masz talonu to nawet za pieniądze zupy sobie nie kupisz. To trzeba było zamknąć bramę i napisać na kartce ” impreza zamknięta, wstęp wyłącznie dla rolników i śmietanki” najgorsze dożynki na jakich byłem w całym moim życiu. Dmuchańce dla dzieci powinny być za darmo. Na 5 stoisk z jedzeniem, 3 otwarte na talony. Tylko na jednym stoisku był bigos i chwała im za to. Wiadomo bigos jak bigos, szkoda tylko że tak szybko się skończył i ludzie chodzili głodni! Tylko nie rolnicy i śmietanka… Chociaż rolnicy sprzedawali talony żeby mieć na piwo…. Podsumowując organizator dał ciała po całej linii więc na przyszły rok proponuję zorganizować to zupełnie inaczej.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj