Coraz więcej firm przykłada dużą uwagę do efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi, opierając je na stworzeniu pozytywnej relacji pomiędzy pracodawcą a zatrudnionymi. Instrumentem, który służy realizacji tego celu, jest dobrze przemyślany program motywacyjny. Dzięki niemu wrasta zadowolenie pracowników, przekładając się tym samym na pozycję i sukces firmy w której pracują.
Program motywacyjny, czyli wynagradzanie
Strategia wywierania niezdrowej presji na pracowników, w celu zwiększenia ich efektywności, jest przestarzałą oraz nieskuteczną formą zwiększenia wydajności ich pracy. Na szczęście odchodzi ona do lamusa a jej miejsce zajmują różnego rodzaju systemy premiowania. Nie ograniczają się one tylko i wyłącznie do gratyfikacji finansowej, która nie zawsze spełnia swoją rolę.
Współczesny pracownik oczekuje bowiem czegoś więcej. Tutaj właśnie pojawia się miejsce na program motywacyjny. Jego zadaniem jest powiązanie różnych działań, które będą oddziaływać na pracowników (beneficjentów, kontrahentów i innych) w taki sposób, aby zwiększyć ich zadowolenie. W konsekwencji ma to wpłynąć na ich motywację i skuteczniejsze realizowanie celów firmy.
Od jednostki do ogółu
Aby program motywacyjny zadziałał, musisz poznać potrzeby swoich pracowników. Dowiedzieć się co lubią, jakie są ich aspiracje i czego oczekują. Posiadając tą wiedzę, będziesz mógł wybrać odpowiedni program, uwzględniający potrzeby i oczekiwania Twoich podwładnych. Tylko wtedy zwiększy on ich motywację – zarówno pojedynczych osób, jak i całych zespołów.
Zwiększona motywacja przełoży się oczywiście na wzrost efektywności i kreatywności podwładnych, co pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Ten z kolei przełoży się na bezpośredni sukces firmy. Pamiętaj, że dzięki zwiększonej i pozytywnej motywacji, pracownicy są w stanie skutecznie samorealizować się, utożsamiając swoje potrzeby z potrzebami firmy.
Poznanie indywidualnych potrzeb pracowników to nie jedyny warunek skutecznego programu motywacyjnego. Twoi pracownicy muszą poznać dokładne warunki i zasady jego działania, czyli jego cele i całą koncepcję. Podwładni muszą wiedzieć, kiedy i za co będą nagradzani oraz oczywiście – jaka jest nagrodą za realizację danego celu.
Zasadę działania programu możesz także przedstawić (w ogólnym zarysie) potencjalnemu pracownikowi, podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zbudujesz tym samym pozytywny wizerunek firmy i pokażesz, że program ten nie jest mrzonką, ale instrumentem do którego Twoja firma podchodzi poważnie. Jest to pozytywny sygnał dla osoby szukającej zatrudnienia.
Co może zyskać pracownik?
Ponieważ gratyfikacje finansowe nie są już jedynym celem pracowników, musisz poszukać innych benefitów. Wybór masz szeroki – mogą to być karty podarunkowe do sieci sklepów komputerowych, karnety sportowe, wejściówki do kina i SPA, czy też finansowanie zdrowych posiłków lub codzienna dostawa świeżych owoców do firmy.
Możliwości masz tak naprawdę nieograniczone. Pamiętaj też, że nie zawsze benefity muszą wynikać z osiągnięcia przez pracowników jakiegoś celu. Niektóre z nich mogą być wdrożone niezależnie od nich i tylko po to, aby wprowadzić zadowolenie w zespole. Wszak pracownik zadowolony, któremu firma daje dostęp do miłych rzeczy, jest chętniejszy do pracy.
Program motywacyjny i zyski pracodawcy
Dzięki skutecznie działającemu programowi motywacyjnemu i równie skutecznie realizowanym zadaniom, firma może zając lepszą pozycję na rynku. Dobry program motywacyjny to także sposób na przyciągnięcie lepszych specjalistów, jeśli tylko będziesz poszukiwać ich na rynku pracy.
Co więcej, jeśli w Twojej firmie program będzie działać w zadowalający sposób, pracownicy nie będą zainteresowani poszukiwaniem innego pracodawcy. Jednym słowem, zatrzymasz u siebie wykwalifikowaną kadrę pracowników, która realizując swoje własne pasje, będzie pracować na sukces firmy.
Więcej na Sodexo.pl
-/ Materiał partnera /- Lh