Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju do likwidacji?

4
648
Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju
fot.: UM Świeradów- Zdrój

Na wrześniowej sesji radni Rady Powiatu Lubańskiego podjęli uchwałę w sprawie: zamiaru likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, 59-850 Świeradów-Zdrój.

 

„Wyraża się zamiar likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju ul. Marii Skłodowskiej- Curie 4, 59-850 Świeradów-Zdrój z dniem 31 marca 2025 r” – wskazali w uchwale radni Rady Powiatu Lubańskiego, zobowiązując przy tym Zarząd do wystąpienia do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty o opinię w sprawie likwidacji w/w placówki.

Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju to obiekt posiadający 160 miejsc noclegowych, 4- i 5- osobowe pokoje z łazienkami, TV i WF-Fi, stołówkę, 4 świetlice ze sprzętem audio-video, salę fitness, kręgielnię, a także stoły do tenisa i piłkarzyki.

Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju 1
fot.: Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdroju

W uzasadnieniu uchwały radni szeroko opisują przeznaczenie i działalność DWD.

„Dom wczasów dziecięcych jest placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci i młodzieży lub wspierania i uzupełniania tego kształcenia, połączonego z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych.

Dom wczasów dziecięcych prowadzi działalność dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Okres pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych nie może być krótszy niż 5 dni i dłuższy niż 12 tygodni. Do liczby dni pobytu wlicza się dzień przyjazdu i dzień wyjazdu wychowanka. Do zadań domów wczasów dziecięcych należy:

  • organizacja zajęć edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych i specjalistycznych,
  • organizacja zajęć mających na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków,
  • organizowanie aktywnych form wypoczynku.

Dzieci i młodzież przyjeżdżająca do DWD w Świeradowie-Zdrój opłacają częściowo swój pobyt i wyżywienie (zgodnie z Uchwałą Zarządu Powiatu Lubańskiego Nr 804/2022 z dnia 13 grudnia 2022 r. do 150,00 zł netto za dzień pobytu). Pozostałe koszty działalności DWD w tym koszty opieki i atrakcji podczas pobytu finansowane były do końca roku 2023 z subwencji oświatowej.

W Domu Wczasów Dziecięcych w Świeradowie-Zdrój zatrudnionych jest na pełne etaty łącznie z dyrektorem jednostki 5 nauczycieli wychowawców oraz 2 pokojowe, konserwator, księgowa, oraz 1 osoba na stanowisku sekretarka – kadrowa. Razem 10 osób.

Zajęcia, jakie dotychczas były organizowane w trakcie pobytów to zajęcia wychowawcze, rozwijające zainteresowania, poprawiające kondycję fizyczną dzieci i młodzieży. Wychowankowie realizowali przygotowane wcześniej przez placówkę programy pobytu. Nawet podczas krótkich pobytów liczących 3 do 5 dni (łącznie z dniem przyjazdu i wyjazdu) realizowanych jest kilka programów edukacyjnych np.: „Stare jest piękne”, „Moja ścieżka zdrowia”, „Co w lesie piszczy?”, itp. Organizowane są również wycieczki w góry i zwiedzanie miasta oraz różnego rodzaju gry i zabawy w godzinach wieczornych.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Lubańscy radni powołują się przy tym na zmienione rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 maja 2021 r. obowiązujące od 01stycznia 2022 r., w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno- wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, które w porównaniu do poprzedniego nakłada na taką placówkę jak DWD obowiązek organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci.

„Spełnienie takiego obowiązku czyli zorganizowanie zajęć lekcyjnych zgodnie z programem nauczania oraz w ilości takiej jak w szkole macierzystej nie jest możliwe. Nie jest możliwe utrzymanie na etatach kilkunastu nauczycieli różnych przedmiotów do nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w oczekiwaniu na przyjazd odpowiedniej do ich kwalifikacji grupy uczniów, którzy mogą być w różnym wieku a tym samym realizować w swoich szkołach macierzystych różne programy nauczania. Należy dodać, że drugie rozwiązanie proponowane w §76 ust.1 Rozporządzenia, to jest spełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki w szkole poza domem wczasów dziecięcych, również nie jest możliwe do realizacji, bowiem szkoła taka ma już swoich uczniów i nauczycieli, którzy realizują swoje zaplanowane zajęcia lekcyjne.” – wskazują radni.

Z uzasadnienia uchwały wynika, iż jak w wielu podobnych przypadkach, tak i w tym chodzi o pieniądze, a właściwie o ich brak, gdyż na rok 2024 Powiat nie otrzymał subwencji i cały ciężar utrzymania placówki poza odpłatnością wnoszoną przez rodziców uczestników pobytu spoczywa obecnie na barkach i budżecie Powiatu Lubańskiego. Jak wskazują radni według sprawozdania finansowego z wykonania budżetu za I półrocze 2024 roku wydatki bieżące placówki wyniosły 822 888,86 PLN. Dochody własne placówki wyniosły 257 582,92 PLN. Różnica, która musi zostać pokryta z budżetu Powiatu to 565 305,94 PLN za pół roku.

Radni w uzasadnieniu wskazują siedem głównych powodów, dla których placówka Dom Wczasów Dziecięcych w Świeradowie – Zdrój powinna zostać zlikwidowana”

  1. Prowadzenie tego typu placówki nie jest obligatoryjnym zadaniem powiatu.
  2. Z usług placówki korzystają dzieci i młodzież spoza Powiatu Lubańskiego. Nie ma rozsądnego uzasadnienia dla którego Samorząd Powiatu Lubańskiego miałby dofinansowywać wypoczynek dzieci i młodzieży z innych części Polski.
  3. Środki wpłacane jedynie przez uczestników wypoczynku w żaden sposób nie pokryją kosztów działalności placówki.
  4. Bez „subwencji oświatowej” na skutek wzrostu kosztów utrzymania i tak bardzo duża w tym roku kwota dofinansowania z budżetu Powiatu w kolejnych latach będzie się zwiększać.
  5. W niedalekiej przyszłości budynek w którym mieści się placówka będzie wymagał remontu.
  6. Obserwowany jest powolny ale stały spadek zainteresowania tą formą wypoczynku.
  7. Przeważają przyjazdy krótkie 3,4 dniowe. Uczestników których nie można zaliczyć do grona wychowanków.

Oświatowa placówka publiczna może być zlikwidowana po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Do tego czasu pozostaje wyczekiwać.

4 KOMENTARZE

  1. Likwidacja miejsc pracy . Nierentowność brak środku przypomina mi się że już kiedyś to było
    ŚWIERADÓW ZDRÓJ traci w oczach a mieszkańcy uciekają z tego miasta. Miało być lepiej a wyszło jak zawsze . Ważne że wszyscy uśmiechnięci z seduszkiem na fb

  2. Odrazu widać, że niema w składzie radnego powiatowego z Świeradowa. Mogą przeznaczyć obiekt na schronisko młodzieżowe to będzie jeszcze zarabiać, bo brakuje tanich miejsc do noclegów dla wycieczek szkolnych. Lepiej zlikwidować, sprzedać i zaorać.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj