Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, samorząd województwa wspiera naszych wschodnich sąsiadów organizując wiele akcji pomocowych skierowanych zarówno do osób uciekających przed wojną, jak i tych, które pozostały w swojej Ojczyźnie. Skuteczna pomoc prowadzona jest między innymi w porozumieniu z Kolejami Dolnośląskimi oraz regionami partnerskimi Dolnego Śląska z Niemiec.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego pomaga obywatelom Ukrainy na wszystkie możliwe sposoby. Przede wszystkim w bardzo szybkim tempie, już kilka dni po rosyjskiej inwazji, na granicę pojechały dwa pociągi humanitarne Kolei Dolnośląskich, które przywiozły na swoich pokładach blisko tysiąc obywateli Ukrainy uciekających przed wojną: matek z dziećmi, młodzieży i osób starszych. Pociągi humanitarne, wracając z Przemyśla, zatrzymały się na kilku stacjach w Polsce i dotarły na Dolny Śląsk: do Wrocławia, Legnicy, Bolesławca i Zgorzelca. W najbliższych dniach kolejne składy pojadą na polsko – ukraińską granicę, by pomóc w transporcie czekających na pomoc uchodźców z Ukrainy.
Z inicjatywy Marszałka Cezarego Przybylskiego na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki utworzono międzynarodowy magazyn pomocy humanitarnej, do którego transportowane są dary dla Ukrainy. W pomoc zaangażowały się regiony partnerskie Dolnego Śląska – Dolna Saksonia, Saksonia i Brandenburgia. We wtorek rano z międzynarodowego HUBu pomocy humanitarnej wyruszył pierwszy konwój karetek pogotowia oraz transport pomocy rzeczowej dla Ukrainy. W pomoc na rzecz walczącej Ukrainy zaangażowało się wiele samorządów, organizacji pozarządowych, ale także partnerów z zagranicy.
– Serdecznie dziękuję wszystkim Dolnoślązakom za ofiarność i pomoc, jakiej udzielają obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną w swojej ojczyźnie. Działamy tak, aby z naszym wsparciem pomoc humanitarna była jak najszybciej wysyłana tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Serdecznie dziękuję za to wsparcie również naszym partnerom – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. – W ciągu tygodnia wysłaliśmy do ukraińskich szpitali już łącznie pięć w pełni wyposażonych karetek, które będą służyły ratowaniu życia mieszkańców m.in. Lwowa i Iwano-Frankowska. Chcemy także, aby pociągi Kolei Dolnośląskich jeździły na granicę ratować ludzi w trybie wahadłowym, to pozwoli rozładować niezwykle trudną sytuację w Przemyślu, gdzie gromadzi się najwięcej osób uciekających z Ukrainy przed wojną – dodaje marszałek.
Decyzją Zarządu Województwa w porozumieniu z Zarządem Kolei Dolnośląskich, od 26 lutego wszystkie osoby z obywatelstwem ukraińskim mogą jeździć pociągami regionalnego przewoźnika bezkosztowo – na podstawie tzw. biletu zerowego. Akcja trwa do 13 marca. Jak dotąd z takiej możliwości skorzystało ponad 15 tysięcy obywateli Ukrainy.
W rozmowach prowadzonych przez marszałka m.in. z partnerami z Saksonii, Dolnej Saksonii i Brandenburgii poruszana była kwestia umożliwienia przemieszczania się strumienia uchodźców do niemieckich landów. Dlatego, dzięki wsparciu Kolei Dolnośląskich, 12, 13 i 14 marca uruchomione zostaną pociągi do Berlina (które kursowały już także w miniony weekend), a każdego dnia 8 par pociągów kursuje do Zgorzelca. Obywatele Ukrainy również z tego transportu mogą korzystać za darmo.
Cały czas trwa także dolnośląska zbiórka na rzecz osób poszkodowanych oraz uchodźców. Szczegółowe informacje i lista najpotrzebniejszych artykułów znajdują się na stronie www.umwd.dolnyslask.pl. Wykaz jest na bieżąco aktualizowany w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu.
Potrzebne są przede wszystkim: środki higieniczne, chemia domowa, palniki turystyczne, ręczniki, karimaty, śpiwory, materace, koce, pościel, taśma klejąca, latarki, baterie paluszki, powerbanki, ładowarki, naczynia jednorazowe, opatrunki, bandaże, koce termiczne. Miejsce zbiórki: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy ulicy Walońskiej 3, Wrocław.
Uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy szukają schronienia na Dolnym Śląsku, znajdą je między innymi w dolnośląskich obiektach uzdrowiskowych. Udostępnienie ich zostało skonsultowane z wojewodą. Sejmikowi radni podjęli natomiast uchwałę o przekazaniu środków dla Ukrainy z budżetu województwa.
Podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku jednogłośnie zdecydowano o przeznaczeniu na pomoc walczącej Ukrainie 2,5 mln zł z budżetu województwa. 1,5 mln zł to pieniądze, za które spółka Dolmed kupuje sprzęt medyczny dla tamtejszych szpitali. Kolejny milion stanowi zabezpieczenie na przyszłe działania pomocowe. Ponadto, w pomoc włączyło się Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, które we współpracy z fundacją „To się uda” zebrało już 22 palety darów dla Ukrainy.
Już w pierwszych dniach inwazji samorząd województwa dolnośląskiego potępił rosyjską agresję i wyraził gotowość do udzielenia pomocy Ukrainie. Dolny Śląsk zerwał współpracę z Obwodem Leningradzkim zawartą w 2003 roku.