Czy w Internecie możemy być anonimowi?

0
326

„Jeśli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje”. – pisał w swojej powieści sensacyjnej „Nieśmiertelni” Vincent Severski.

 

Świat w sieci

Ostatnie dekady pokazały niesamowity rozwój sieci internetowej. Dziś coraz więcej osób nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do Internetu. Klikając robimy zakupy, przeglądamy informacje, ciekawe porady, instrukcje, uczymy się, bawimy i pracujemy. Moc wszechogarniającej nas sieci dostrzec mogliśmy podczas pandemii koronawirusa, kiedy to niemal na całym świecie na ulicach było pusto, a ruch przeniósł się do Internetu.

Niebezpieczeństwo w sieci

Jednak taki wirtualne życie niesie za sobą wiele zagrożeń. Gdy korzystasz z Internetu inne osoby mogą z różnych powodów śledzić to, co robisz online i wykradać Twoje dane. Każde kliknięcie, każda przeglądana strona, każdy post zostawia wirtualny ślad. Na jego podstawie można zidentyfikować użytkownika, zebrać dane o jego zainteresowaniach, odwiedzanych witrynach, a czasami nawet bardziej poufne rzeczy, jak na przykład hasła do logowania.

Kradzież internetowych haseł

Ostatnio pisaliśmy o najpopularniejszych internetowych hasłach. Te opracował i podał Państwowy Instytut Badawczy CERT Polska. Według ich analizy Polacy najczęściej używają haseł: „123456”, „querty”, czy „12345”. Tak banalne zabezpieczenia danych nie stanowią problemu dla hakerów. Jak podkreślają eksperci hasło powinno być długie, losowe i unikalne. Innym łatwym sposobem ochrony prywatności i bezpieczeństwa w Internecie jest używanie aplikacji VPN.

Kto mnie śledzi w sieci?

Musisz także pamiętać, iż Twój ruch w sieci śledzić może pracodawca, szkoła, dostawca Internetu, przestępca w publicznej sieci Wi-Fi, ciekawski właściciel kawiarenki, przedstawiciel służb, stalker, konkurent biznesowy lub nieufny partner w domowej sieci.

Jak być anonimowym i bezpiecznym?

Wejście do wirtualnego świata wcale nie musi wiązać się z ryzykiem utraty prywatności. Obojętnie, czy robisz zakupy, czy łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi, możesz zadbać o większą prywatność i bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Żeby uniknąć ciągłego śledzenia dziś coraz więcej osób i firm korzysta z wirtualnej sieci prywatnej (ang. Virtual Private Network), czyli VPN. Ta usługa jest połączeniem komputerów zrealizowanym w publicznej sieci internetowej w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla danych przesyłanych pomiędzy komputerami.

„Wirtualna sieć prywatna tworzy tzw. tunel pomiędzy komputerami, które zachowują się jak połączone ze sobą bezpośrednio, czyli znajdują się w wirtualnej sieci prywatnej. Prywatny charakter takiego połączenia jest często wspierany przez szyfrowanie transmisji danych. Połączenia VPN są wykorzystywane np. w celu uzyskania bezpiecznego dostępu do zdalnych zasobów sieciowych.” – tłumaczą eksperci z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

VPN zapewnia anonimowość i bezpieczeństwo

VPN istnieje w przestrzeni. Nie ma żadnych kabli, które umożliwiają połączenia wewnątrz sieci i do których trzeba się podłączać. Można z niego korzystać w każdym miejscu i na każdym urządzeniu. Dostęp do takiej sieci mają tylko jej użytkownicy i nikt inny, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i umożliwia swobodne serfowanie, wymienianie się plikami, czy dostęp do stron oraz usług, które podlegają ograniczeniom.

Dzięki VPN twój ruch w sieci będzie przebiegać przez szyfrowany tunel, w który nikt nie jest w stanie zajrzeć – ani hakerzy, ani rząd, ani zazdrosny kochanek, ani nawet Twój dostawca usług internetowych. Ta usługa zmienia Twój ruch internetowy i przeprowadza go przez zdalny serwer VPN, który zmienia Twój adres IP oraz szyfruje wszystkie wysyłane i pobierane przez Ciebie dane. Korzystając z VPN Twój adres IP, który identyfikuje Ciebie i Twoją lokalizację na świecie zostanie zmieniony. Serfując z Polski, np. zostawiając jakiś komentarz pod postem wyświetli się tam „adres” z Niemiec, Chin, czy Wysp Dziewiczych.

Kto korzysta z usług VPN?

Usługę VPN wybierają osoby, które chcą mieć prywatność w sieci, a jednocześnie chcą czuć się bezpieczne. Dostawcy usług, a przynajmniej ci najlepsi nie przechowują żadnych rejestrów aktywności i żadnych rejestrów połączeń od swoich użytkowników nie rejestrują znaczników czasu połączenia, czasu trwania sesji, źródłowego adresu IP, ani adresu IP usługi. Dzięki temu w sieci stajesz się naprawdę anonimowy a Twój ruch jest niczym nieskrępowany. Nie musisz obawiać się, że usługodawcy będą zmuszeni do wydania Twoich danych, ponieważ dane te nie będą istnieć.

VPN dla firm

Z usługi VPN korzystają nie tylko osoby, które chcą chronić swoją prywatność, ale także przedsiębiorcy i to nie tylko z korporacji ale również z małych i średnich firm.

„Firmy używają VPN do łączenia ze sobą pracowników zdalnych tak, jakby wszyscy korzystali z tej samej sieci lokalnej w biurze centralnym, ale z mniejszymi korzyściami dla poszczególnych osób niż w przypadku osobistej sieci VPN.” – wyjaśniają eksperci prowadzący bloga ExpressVPN.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj