Jak szybko stracić dorobek całego życia przekonał się mieszkaniec powiatu lwóweckiego, który odebrał telefon od nieznajomego. Chwilę później ich konta były wyczyszczone.
Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Nie inaczej było z mieszkańcem powiatu lwóweckiego, który stracił oszczędności swojego życia. Mężczyzna przeglądając Internet znalazł stronę reklamującą możliwość zakupu akcji spółki „Baltic Pipe”, a że wcześniej słyszał o możliwości szybkiego zysku na akcjach tej spółki postanowił zainwestować.
72- letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego zainteresował się stroną wyszukaną w internecie, gdzie wypełnił ankietę podając swój numer telefonu. Po pewnym czasie skontaktował się z nim mężczyzna, który przedstawił się jako doradca firmy inwestycyjnej.
Niestety mężczyzna skusił się na obietnice szybkiego zysku i podał rozmówcy swoje dane. W kolejnych krokach oszust instruował osobę, polecił potwierdzić przelew zysków z inwestycji, co mężczyzna uczynił. 72-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego, o tym że został oszukany dowiedział się, gdy chciał zrobić kolejny przelew, lecz jego konto już zostało zablokowane – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz oficer prasowa lwóweckiej policji.
Oszukany mężczyzna w sobotę zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim składając zawiadomienie, o tym, że został oszukany na kwotę 25 tysięcy złotych.
Dolnośląscy policjanci tylko w ostatnich dniach otrzymali więcej takich zgłoszeń. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze powiatu trzebnickiego otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa na kwotę ponad 118 tysięcy złotych. Oszuści pod pretekstem inwestycji finansowych w akcje „Baltic Pipe” doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 97-latka. Dokonali kilku przelewów pozbawiając tym sposobem seniora oszczędności życia.
Policja ostrzega:
• Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
• Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
• Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
• Nie wpisuje nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
• Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
• Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;
• Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;
• nie daj się skusić wizją szybkiego zysku;
• nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.
Dlatego hajs trzeba rozje bać
Ta i inne strony zachęcające do inwestycji “gwarantujących” szybki zysk pojawiają się bardzo często na Facebooku. Z reguły firmowane są zdjęciami znanych polityków, począwszy od prezydenta, oraz celebrytami, co daje jakby poczucie legalności oferty. Facebook winien z automatu blokować tego typu kłamliwe strony tworzone przez oszustów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wniesienie pozwu przeciw Facebookowi o odszkodowanie.
Matko, człowiek 97 lat jeszcze myślał o zarobieniu łatwej kasy ?
Dużo nazbierał przez całe życie
Mysle ,ze te strony powinny byc przegladane i scigane z urzedu. Policja i prokutarura nic sobie nie robi z tego typu przesyepstw. Kiedys walneli mnie na 2 tysie. Zdobylem numer IP i przekazalem policji i oczywiscie sprawa zostala umozona przez prokurature , choc podano im nawet lokalizacje komputera. |Zostalo nam juz tylo byc offline i gotowka – przymnajmniej od pewnego wieku.
Zapłaciłeś panie za własną glupote i chęć szybkiego zysku
To w końcu Pan miał 72 lata czy 97 ? Tak myślę że 97 letni mężczyzna raczej nie kuma na necie O Co chodzi .
On sie tak postarzal przez ta sytuacje:)