Burmistrz wydał decyzję ws. wydobycia kruszywa naturalnego

0
770
zdjęcie poglądowe (pexels)

To jedno z tych przedsięwzięć, które może znacząco oddziaływać na życie mieszkańców w regionie. Nie trudno tu zrozumieć ich obawy. Burmistrz zobowiązany przepisami musiał wydać decyzję. W tej orzekł jednoznacznie.

 

Sprawa planowanego wydobycia kruszywa naturalnego ze złoża „Milęcice II” w gminie Lubomierz ciągnie się od początku 2023 roku. I od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o zamierzeniach przedsiębiorcy, wśród mieszkańców pojawiły się liczne obawy. Mieszkańcy głównie Milęcic i Wojciechowa zwracali uwagę na szereg uciążliwości, jak hałas, kurz, zabłocone drogi, czy zniszczone nawierzchnie. Te obawy wyrażone zostały na spotkaniach z władzami gminy, ale także w wystosowanych pismach.

„Zwracamy się do Pana jako właściciele nieruchomości w Wojciechowie w związku z planami powstania inwestycji „Wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża „Milęcice II” na działkach 210/3 i 210/5. Bardzo zaniepokoiła nas ujęta w opublikowanej przez Gminę Lubomierz Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia (KIP) możliwość transportu urobku drogą gruntową i lokalną do drogi łączącej Milęcice i Wojciechów. Uważamy, że zezwolenie na transport kruszywa tą drogą doprowadziłoby do szeregu zagrożeń, a inwestycja miałaby bardzo negatywny wpływ na życie mieszkańców Milęcic i Wojciechowa, na krajobraz, mienie, obiekty zabytkowe i drogi w obu miejscowościach. W szczególności, transport kruszywa odbywający się w tym kierunku poprzez obie wsie doprowadziły do: Zniszczenia drogi Milęcice- Wojciechów.” – wskazywali mieszkańcy gminy Lubomierz, którzy zwracali też uwagę, iż z kolei transport drogą gruntową na działce 211 doprowadziłby do zniszczenia tej drogi używanej zarówno przez okolicznych rolników, jak i przez mieszkańców spacerujących szlakiem pieszym.

Zobligowany prawem burmistrz musiał podjąć decyzję i tę – po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko – podjął w dniu 4 października. W tej orzekł określić następujące środowiskowe uwarunkowania na realizacje przedsięwzięcia pn.: „Wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża „Milęcice II” na działkach nr 210/3 i 210/5 (obręb Milęcice), gmina Lubomierz.

Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia

Przedsięwzięcie polegać będzie na eksploatacji złoża kruszywa naturalnego „Milęcice II’. Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie realizowane na działkach nr 210/3 i 210/5 (obręb Milęcice), gmina Lubomierz, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie. Całkowita powierzchnia działek wynosi 3,75 ha. Eksploatacja prowadzona będzie na części działek nr 210/3 i 210/5 (obręb Milęcice), o powierzchni ok. 1,99 ha. Projektowany obszar i teren górniczy obejmować będzie powierzchnię 1,99 ha. Zasoby bilansowe złoża wynoszą 360 732 Mg. Maksymalne wydobycie roczne nie przekroczy 34 400 Mg. Eksploatacja prowadzona będzie do rzędnej + 378,3 m n.p.m. Teren realizacji planowanego przedsięwzięcia nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji, eksploatacji i likwidacji ze szczególnym uwzględnianiem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich

Określa się, iż planowane przedsięwzięcie będzie realizowane i eksploatowane z uwzględnianiem następujących warunków:

1. Prace prowadzone w ramach planowanej inwestycji można zrealizować wyłącznie z użyciem sprawnego technicznie sprzętu, spełniającego standardy jakościowe i techniczne, wykluczające emisje zanieczyszczeń z grupy ropopochodnych i innych.

2. Zaplecze inwestycji należy zorganizować na terenie o utwardzonej, szczelnej nawierzchni oraz wyposażyć w sorbenty do natychmiastowej absorpcji ewentualnej rozlanych substancji ropopochodnych.

3. Wykorzystywany w trakcie inwestycji sprzęt po zakończeniu prac należy parkować na terenie utwardzonym, zabezpieczonym warstwą nieprzepuszczalną.

4. Przeglądy, naprawy oraz konserwację maszyn i urządzeń prowadzić poza terenem inwestycji w wyspecjalizowanych serwisach maszyn budowlanych.

5. W przypadku stwierdzenia awarii sprzętu jego pracę należy niezwłocznie przerwać, a ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych należy gromadzić w szczelnych pojemnikach ustawionych pod maszynami. Zanieczyszczenie należy zneutralizować za pomocą odpowiedniego sorbentu, a następnie przekazać uprawnionemu odbiorcy do unieszkodliwienia.

6. Odpady niebezpieczne należy magazynować w zamkniętych, szczelnych i oznakowanych pojemnikach lub kontenerach, odpornych na działanie składników umieszczonych w nich odpadów, zlokalizowanych w wyznaczonym miejscu 0 utwardzonym podłożu, zabezpieczonym przed wpływem warunków atmosferycznych i przed dostępem osób nieupoważnionych, a następnie przekazywać uprawnionym odbiorcom.

7. Odpady inne niż niebezpieczne należy magazynować selektywnie w zamkniętych, szczelnych i oznakowanych pojemnikach, kontenerach, ustawionych w wyznaczonym miejscu o utwardzonym podłożu, zabezpieczonym przed wpływem warunków atmosferycznych, a następnie przekazywać uprawnionym odbiorcom.

8. W przypadku stwierdzenia nieszczelności pojemników z surowcami lub odpadami, wycieki należy niezwłocznie zneutralizować za pomocą odpowiedniego sorbentu i przekazać uprawnionemu odbiorcy do unieszkodliwienia.

9. Ścieki bytowe odprowadzać do szczególnych zbiorników bezodpływowych. Ścieki należy systematycznie wywozić do oczyszczalni ścieków. Nie dopuszczać do przepełniania zbiorników

10. Teren wyrobiska należy zabezpieczyć przed nielegalnym składowaniem odpadów i wylewaniem ścieków.

11. Eksploatacje prowadzić bez odwodnienia złoża, w sposób zapobiegający trwałym zmianom stosunków wodnych w obrębie obszaru inwestycji oraz na terenach sąsiednich.

12. Wycinkę drzew i krzewów w okresie od 1 marca do 30 września prowadzić pod nadzorem specjalisty ornitologa, który przed wykonaniem powyższych prac dokona oględzin pod kątem obecności gniazd ptaków, a w przypadku potwierdzenia ich występowania – wskaże dopuszczalny termin prowadzenia ww. prac. W pozostałym okresie (od 1 października do końca lutego) ww. nadzór nie jest wymagany.

13. Przed podjęciem zasadniczych prac wydobywczych zdjąć wierzchnią warstwę gleby i zdeponować w sąsiedztwie obszaru wydobycia w formie usypanych wałów. Prace wykonać jednorazowo w okresie od 1 września do końca lutego.

14. Bezpośrednią ingerencję w oczka wodne (zlokalizowane przy północnej granicy złoża i w południowo-zachodniej części złoża) – polegającą na zasypaniu lub/i rozpoczęciu wydobywania kruszywa w miejscu ich występowania – przeprowadzić od 1 września do 31 października. W pozostałym okresie (od 1 listopada do 31 sierpnia) prace można realizować wyłącznie w czasie, kiedy oczka będą wyschnięte.

15. Stwierdzone w miejscach eksploatacji kopaliny osobniki małych ssaków, płazów `i gadów, niezwłocznie odłowić i wypuszczać we właściwe siedliskowo miejscu, poza obszarem górniczym.

16. W sytuacji stwierdzenia gniazdowania ptaków (np. żołny Merops apiaster, brzegówki Riparia riparia) w skarpach/wałach powstały na skutek prowadzenia wydobycia, w okresie od 15 kwietnia do 31 sierpnia wyłączyć z eksploatacji część złoża ze zlokalizowanymi gniazdami wraz z obszarem znajdującym się w odległości do 50 m od tych gniazd.

17. Przed przystąpieniem do pracy rekultywacyjnych przy udziale specjalisty zoologa dokonać oględzin terenów pokopalnianych pod kątem występowania gatunków płazów, gadów i ptaków. W przypadku zasiedlenia wyrobisk pokopalnianych przez zwierzęta, pracę rekultywacyjne zaplanować przy udziale ww. specjalisty.

18. Wydobycie prowadzić w ilości nie większej niż 34 400 Mg na rok.

19. Udostępnianie złoża, jego eksploatację i transport prowadzi tylko w porze dziennej (tj. do 6:00 do 22:00).

Ponadto w decyzji Burmistrz Lubomierza zaznaczył, iż transport urobku odbywać się będzie poprzez działki nr 211 i 280 obręb Milęcice, nr 566 obręb Wojciechów oraz nr 4 obręb Golejów – stanowiące drogi wewnętrzne w kierunku drogi publicznej DW 297 tj. z wyłączeniem transportu przez miejscowości Wojciechów i Milęcice.

Ze szczegółowym uzasadnieniem decyzji można zapoznać się na stronie lubomierskiego magistratu.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj