Budynek poczty w Lwówku Śląskim po renowacji to prawdziwa perełka

10
2389

Przeprowadzona przez firmę Beaty Wasilewskiej FPUH WEKTOR z Mirska modernizacja budynku Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim nadała mu blasku. Obiekt odzyskał detale podkreślające jego znaczenie. Dziś to jeden z najpiękniejszych budynków w powiecie lwóweckim.

 

Budynek poczty w Lwówku Śląskim, który możemy podziwiać dzisiaj, powstał w 1889 roku, w czasie, gdy miasto było częścią Prus, a później Niemiec. Obiekt został zaprojektowany w stylu neorenesansowym, charakterystycznym dla tego okresu na ziemiach pruskich. Jego monumentalna fasada, symetryczna konstrukcja oraz detale architektoniczne miały za zadanie podkreślić znaczenie poczty jako instytucji.

Elewację budynku wykonano z cegły licówki uzupełnionej kamiennymi elementami. U szczytu fasady frontowej i nad oknami umieszczono sztukatorskie reliefy nawiązujące do symboli pocztowych (m.in.: gołąb pocztowy, trąbka pocztowa). Główne wejście zdobią masywne drzwi z elementami kutymi. Piętrowy budynek zwieńczono mansardowym dachem.

Przez lata budynek poczty był wielokrotnie modernizowany, jednak za każdym razem z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Ostatnia modernizacja zakończyła się zaledwie kilka dni temu. Tę na zlecenie Poczty Polskiej wykonała Firma Wektor z Mirska, która istnieje na rynku od 2005 roku. Jak wskazuje jej właścicielka Firma zajmuje się budową i remontami domów, remontami dachów, ale także jak w przypadku lwóweckiej poczty renowacją zabytkowych elewacji.

– Dwa lata temu wykonaliśmy remont dachu na budynku poczty w Lwówku Śląskim. Wówczas nie było środków na pozostałe prace. W ramach zadania oczyściliśmy całą elewację, uzupełnialiśmy cegły, oczyściliśmy piaskowiec, który był w bardzo złym stanie, uzupełniliśmy brakujące elementy z piaskowca, ujednoliciliśmy wszystkie kolory, dorobiliśmy kulę z piaskowca, znajdującą się na szczycie budynku. Ponadto odnowiliśmy wszystkie grafiki, symbole poczty – wspomina Pani Beata Wasilewska właścicielka firmy FPUH WEKTOR z Mirska, która nie kryje, iż największym wyzwaniem było oczyszczenie piaskowca z nalotów sadzy i spalin, który był wręcz czarny.

Odbiór prac został dokonany w środę, 23 października 2024 roku. Pocztowcy nie mieli żadnych zastrzeżeń, co do jakości wykonania robót. Patrząc na budynek poczty, trudno mieć zastrzeżenia, bo zawsze był to jeden z piękniejszych zabytków miasta, a dziś po oczyszczeniu i uzupełnieniu brakujących elementów jest prawdziwą perełką, przykuwającą uwagę nie tylko miłośników architektury. Różnicę sprzed i po oczyszczeniu widać najlepiej na poniższych zdjęciach, ale warto również wybrać się na jesienny spacer, by na własne oczy podziwiać uwypuklone piękno tego obiektu.

Bez wątpienia modernizacja budynku Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim, przeprowadzona przez firmę Wektor z Mirska, przywróciła mu dawny blask i podkreśliła znaczenie historyczne obiektu.

10 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj