Przeprowadzona przez firmę Beaty Wasilewskiej FPUH WEKTOR z Mirska modernizacja budynku Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim nadała mu blasku. Obiekt odzyskał detale podkreślające jego znaczenie. Dziś to jeden z najpiękniejszych budynków w powiecie lwóweckim.
Budynek poczty w Lwówku Śląskim, który możemy podziwiać dzisiaj, powstał w 1889 roku, w czasie, gdy miasto było częścią Prus, a później Niemiec. Obiekt został zaprojektowany w stylu neorenesansowym, charakterystycznym dla tego okresu na ziemiach pruskich. Jego monumentalna fasada, symetryczna konstrukcja oraz detale architektoniczne miały za zadanie podkreślić znaczenie poczty jako instytucji.
Elewację budynku wykonano z cegły licówki uzupełnionej kamiennymi elementami. U szczytu fasady frontowej i nad oknami umieszczono sztukatorskie reliefy nawiązujące do symboli pocztowych (m.in.: gołąb pocztowy, trąbka pocztowa). Główne wejście zdobią masywne drzwi z elementami kutymi. Piętrowy budynek zwieńczono mansardowym dachem.
Przez lata budynek poczty był wielokrotnie modernizowany, jednak za każdym razem z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Ostatnia modernizacja zakończyła się zaledwie kilka dni temu. Tę na zlecenie Poczty Polskiej wykonała Firma Wektor z Mirska, która istnieje na rynku od 2005 roku. Jak wskazuje jej właścicielka Firma zajmuje się budową i remontami domów, remontami dachów, ale także jak w przypadku lwóweckiej poczty renowacją zabytkowych elewacji.
– Dwa lata temu wykonaliśmy remont dachu na budynku poczty w Lwówku Śląskim. Wówczas nie było środków na pozostałe prace. W ramach zadania oczyściliśmy całą elewację, uzupełnialiśmy cegły, oczyściliśmy piaskowiec, który był w bardzo złym stanie, uzupełniliśmy brakujące elementy z piaskowca, ujednoliciliśmy wszystkie kolory, dorobiliśmy kulę z piaskowca, znajdującą się na szczycie budynku. Ponadto odnowiliśmy wszystkie grafiki, symbole poczty – wspomina Pani Beata Wasilewska właścicielka firmy FPUH WEKTOR z Mirska, która nie kryje, iż największym wyzwaniem było oczyszczenie piaskowca z nalotów sadzy i spalin, który był wręcz czarny.
Odbiór prac został dokonany w środę, 23 października 2024 roku. Pocztowcy nie mieli żadnych zastrzeżeń, co do jakości wykonania robót. Patrząc na budynek poczty, trudno mieć zastrzeżenia, bo zawsze był to jeden z piękniejszych zabytków miasta, a dziś po oczyszczeniu i uzupełnieniu brakujących elementów jest prawdziwą perełką, przykuwającą uwagę nie tylko miłośników architektury. Różnicę sprzed i po oczyszczeniu widać najlepiej na poniższych zdjęciach, ale warto również wybrać się na jesienny spacer, by na własne oczy podziwiać uwypuklone piękno tego obiektu.
Bez wątpienia modernizacja budynku Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim, przeprowadzona przez firmę Wektor z Mirska, przywróciła mu dawny blask i podkreśliła znaczenie historyczne obiektu.
Zrobili kawał dobrej roboty!
Jeszcze nad portalem na łuku powinny być kamienie piaskowcowe widać po nich ślady że zdobiły łuk
Góra po TP dalej stoi pusta?
Super
Wspaniała robota, budynek wygląda okazałe. Tylko neon “POCZTA” i to coś przy głównych drzwiach kompletnie nie pasuje do wizerunku.
W punkt. Po co ten neon.
Gratulacje, dobra robota!
Poczta na skraju bankructwa ale remocik musi być HaHaHa
A kiedy wyremontują budynek Urzędu GiM? Straszy taki “brudas”.
gdzie jest kula z poczty z gory kamienna !