Będą kontrolować zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków

20
4704

Już wkrótce ruszy szeroko zakrojona akcja mająca na celu szczegółową kontrolę zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. To efekt zmiany przepisów.

 

 

O zmianie przepisów i nałożeniu na samorządy nowych obowiązków związanych z utrzymaniem zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków poinformował Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz.

„Szanowni Mieszkańcy, w związku ze zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 1 stycznia 2023 r. na gminy nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych, ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz prowadzenia kontroli w zakresie ich regularnego opróżniania.

Zgodnie z w/w ustawą właściciel nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, zobowiązany jest do zawarcia umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, a w przypadku kontroli do okazania takiej umowy i dowodów potwierdzających wywóz nieczystości.

 

 

Wobec powyższego właściciele posesji, na których znajduje się zbiornik bezodpływowy lub wykonano przydomową oczyszczalnię ścieków mają obowiązek zgłoszenia tego faktu. Nowych oraz aktualizacyjnych zgłoszeń należy dokonać na załączonym poniżej formularzu.

Zgłoszeń należy dokonać do 30 kwietnia 2023 r., w Urzędzie Gminy i Miasta w Lubomierzu pok. nr 6, przesłać pocztą na adres Urzędu Gminy i Miasta w Lubomierzu.

Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz informuje, że pracownicy Referatu Technicznego Urzędu Gminy i Miasta w Lubomierzu oraz Straż Miejska przeprowadzą kontrolę zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Lubomierz. Podczas kontroli sprawdzone zostaną umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. Ponadto, w uzasadnionych przypadkach będzie sprawdzana szczelność zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe w celu określenia ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych odciekami pochodzącymi z tych zbiorników

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie!!!

 

 

Wykaz podmiotów posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Lubomierz:

  • Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych IZERY Sp. z o.o. ul. Kargula i Pawlaka 16, 59-623 Lubomierz tel. 75 7833160
  • Gminny System Wodociągów i Kanalizacji „KAMIENICA” Sp. z o.o. ul. Rowerowa 1, 58-512 Stara Kamienica tel. 75 75 14 516
  • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej SANIKOM sp. z o.o. ul. Nadbrzeżna 5a, 58-420 Lubawka tel. 75 74 11 541
  • WC SERWIS Polska Sp. z o.o. ul. Szybowa 20E, 41-808 Zabrze tel. 801 133 088
  • TOI TOI Polska Sp. z o.o. ul. Płochocińska 29, 03-044 Warszawa tel. 804 204 204
  • mToilet Sp. z o.o. ul. Toruńska 31, 03-226 Warszawa tel. 800 000 800

Formularz zgłoszenia (aktualizacji) do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), przydomowych oczyszczalni ścieków

20 KOMENTARZE

  1. To są chyba jakieś jaja,chociaż świeżo po świętach w Swieradowie “Zdrój ” “pan” burmistrz robi sobie legalne zrzuty do Kwisy a tu w Lubomierzu kontrolę robią.ha ha ha ha
    A może to jeszcze pryma-aprilisowy żart?

  2. Podają błędne informacje…. monopol W LUBOMIERZU na wywóz nieczystości płynnych mają IZERY. I NIE PRZYJEDZIE NIKT INNY… NO CHYBA ZE EWENTUALNIE DO PLAWNEJ CZY GOLEJOWA DOJEDZIE FIRMA Z LWOWKA SL…TYLE W TEMACIE.

    • Racja, IZERY to monopolista. SANIKOM nie ma zgody lubomierza, bo chciałem ich zamówić do Pławnej. Niech tylko przylezie do mnie urzędas, to zagrożę zgłoszeniem tego do UOKiK.

  3. Mam przydomowa oczyszczalnie ścieków. Pierwszy i ostatni jak do tej pory raz Opróżniałem ją w 2014 r. jak się później okazało niepotrzebnie. Więc po co mi umowa i na co jak bakterie i drenaż robią cała robotę?

    • Źle eksploatowana oczyszczalnia zemści się zapchaniem drenażu.
      Bakterie nie zrobią wszystkiego,trzeba wywozić osad.
      Tym bardziej że na naszych terenach większość ziemi to glina i oczyszczalnie mają ciężko.
      Tu chodzi głównie o mieszkańców którzy mieszkają koło rzeczek i puszczają do nich ścieki.

  4. A dlaczego władze miasta nie skanalizowali wszystkich miejscowości. Przecież cena wywozu 1m3 nieczystości płynnych jest dużo,dużo wyższa niż płacenie rachunku za ścieki z kanalizacji.Czy to jest wina mieszkańców, że nie ma kanalizacji i każdy sobie radzi jak może bo zwyczajnie nie stać jest na wywożenie szamba przez Izery.Gdzie tu jest ludzka i konstyrucyjna sprawiedliwość wobec wszystkich obywateli .Najlepiej kontrolować i karać.

  5. Nie ma obowiazku udostepniania osobą postronnym instalacji kanalizacyjnych szmab oczyszczalni do wglądu. Umowa zawierana jest w momencie zlecenia usługi . Podobnie jak zakup biletu np kolejowego. Czy ktoś ma umowe z PKP na przewoz? Zawiera ją w momencie zakupu biletu. Dlatego kontrola jest przeprowadzana u tych którzy się na nią sami zgodzą

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj