Historyczny wynik stopy bezrobocia w powiecie lwóweckim. Dane z barometru mówią między innymi o tym, w jakich zawodach łatwiej znajdziemy pracę.
Rynek pracy w powiecie lwóweckim
Z danych powiatowego Urzędu Pracy w Lwówku Śląskim dotyczących rynku pracy jasno wynika, iż stopa bezrobocia w powiecie jest najniższa w historii. W styczniu 2012 roku bez pracy w powiecie była ponad jedna czwarta mieszkańców. Stopa bezrobocia wynosiła wówczas 25,3 proc. 2013 rok rozpoczynaliśmy z bezrobociem na poziomie 26,7 proc, a w miesiącu lutym i marcu osiągnęło ono historyczny rekord 27 proc. Od tamtego czasu liczba bezrobotnych w powiecie sukcesywnie maleje.
Stopniowy spadek bezrobocia w powiecie
W styczniu 2014 roku stopa bezrobocia wyniosła 26,4 proc., rok później było to już 22,8 proc., przy czym w kolejnych miesiącach 2015 roku spadliśmy poniżej dwudziestu procent. Stopa bezrobocia w styczniu 2016 roku wyniosła 20 proc., a rok później już 17,1 proc. W styczniu 2018 roku osiągnęła 13,3 proc, w styczniu 2019 roku 12,5 proc., a w styczniu 2020 roku 11,6 proc. I tu spadki nieco wyhamowały, na co znaczący wpływ miała pandemia koronawirusa. Lockdown w kraju oraz poza jego granicami, gdzie nie da się ukryć, iż pracuje spora część mieszkańców naszego powiatu sprawił, że ci powrócili do urzędów pracy. Jednak już po kilku miesiącach liczba bezrobotnych w powiecie znowu zaczęła spadać.
W styczniu 2021 roku stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim wyniosła 12 proc. W kolejnych miesiącach roku po raz pierwszy od lat spadła ona poniżej 10 procent, by w listopadzie osiągnąć 8,6 proc.
Znikoma liczba osób na zasiłkach
Liczba bezrobotnych ogółem w listopadzie 2021 roku w powiecie lwóweckim wyniosła 1.115 osób, z czego nieznaczna większość (571) to kobiety. Prawo do zasiłku miało wówczas tylko 185 zarejestrowanych w PUP osób. Rok 2021 zamknęliśmy kolejnym spadkiem liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Tych w grudniu 2021 roku było łącznie 1.091, z czego tylko 177 ma prawo do zasiłku.
Pilnie zatrudnię!
Ten spadek liczby bezrobotnych da się dostrzec gołym okiem. Jeszcze kilkanaście lat temu z każdej niemal strony słyszeliśmy o osobach poszukujących pracy. Bezrobotni byli niemal w każdej rodzinie. Dziś sytuacja się odwróciła. Zdecydowanie częściej to pracodawcy zabiegają o pracowników. Dziś na stronach Powiatowego Urzędu Pracy w Lwówku Śląskim znajdujemy 37 ofert pracy w naszym powiecie. To jednak nie wszystkie oferty, bo gro pracodawców pracowników poszukuje na własną rękę. Duże firmy, jak i mali przedsiębiorcy coraz częściej muszą posiłkować się obywatelami zza naszej wschodniej granicy.
sprawdź oferty pracy w regionie
Kryzys – brak chętnych do pracy
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Dzieli on zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. Z jego danych korzystają szkoły, które często na jego podstawie proponują nowe kierunki nauczania.
Duży deficyt poszukujących pracy
Jak się okazuje w prognozie na 2022 rok w powiecie lwóweckim duży deficyt poszukujących pracy jest w zawodach: betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani oraz kucharze.
Deficyt poszukujących pracy
Deficyt poszukujących pracy odnotowano także w zawodach: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie budownictwa, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lekarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, pracownicy usług pogrzebowych, przetwórcy mięsa i ryb, ratownicy medyczni, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, szefowie kuchni, ślusarze i tapicerzy.
Praca od zaraz
W pozostałych zawodach jest równowaga. W prognozie barometru zawodów na rok 2022 dla powiatu lwóweckiego nie ma zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy.
Prognoza na rok 2022
Więcej o prognozach zawodów na 2022 rok w powiecie lwóweckim, ale także w województwie i kraju na stronie Barometr zawodów
A jaki zawód jest w powiecie lwoweckim lub gminie najrzadziej wykonywany np. przez jedną lub dwie osoby albo nikt go nie wykonuje np w gminie Wleń lub Lubomierz