Oszust ostrzegał ją przed złodziejami. Straciła 40 tysięcy złotych

0
460
fot. © Lwówecki.info

Kobieta chcąc zapobiec kradzieży pieniędzy z jej konta bankowego dobrowolnie przelała je na konto oszusta internetowego. W ten sposób straciła wszystkie oszczędności.

 

 

W miarę jak internet staje się coraz bardziej nieodłączną częścią naszego życia wzrasta również liczba oszustw internetowych. Niemal każdego dnia ktoś w kraju traci dorobek życia, bo uwierzył oszustom.

Do kolejnego oszustwa i utraty sporej sumy pieniędzy doszło kilka dni temu na terenie Jeleniej Góry.

– 14 września br. z pokrzywdzoną skontaktował się telefonicznie mężczyzna, który podał się za pracownika jednego z banków. Oszust poinformował ją, że ktoś włamał się na jej konto i związku z tym środki na nim zgromadzone są zagrożone. W ten sposób nakłonił kobietę do przelania pieniędzy na wskazane przez niego konto. Jeleniogórzanka straciła 40 tysięcy złotych. – wskazuje podinsp. Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.

 

 

Oszustwa internetowe są coraz bardziej powszechne, jednak oszuści działają gównie tam, gdzie jest niewiedza i naiwność. Pamiętaj, że możesz się przed nimi bronić, stosując zdrowy rozsądek i zachowując ostrożność online. Twoje bezpieczeństwo w sieci zależy głównie od Twoich działań i wiedzy, dlatego nie ignoruj ostrzeżeń.

Pamiętaj

  • Nie ufaj osobom, które nagle się pojawią w Twoim życiu online i będą próbowały nawiązać kontakt. Oszuści często udają kogoś, kim nie są, aby zdobyć Twoje zaufanie.
  • Zanim dokonasz zakupu lub podzielisz się swoimi danymi osobowymi na stronie internetowej, upewnij się, że jest ona wiarygodna. Sprawdź, czy ma aktualne certyfikaty bezpieczeństwa, recenzje użytkowników i kontakt do obsługi klienta.
  • Oszuści często wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, podszywając się pod banki, firmy czy rządowe instytucje. Nie otwieraj linków ani załączników od nieznanych źródeł i nie podawaj swoich danych osobowych w odpowiedzi na takie wiadomości.
  • Phishing to metoda, w której oszuści podszywają się pod znane instytucje lub firmy, aby wyłudzić od Ciebie dane osobowe. Bądź czujny na podejrzane strony internetowe i wiadomości e-mail.
  • Stosuj silne hasła, które składają się z różnych znaków, a także używaj różnych haseł dla różnych kont online. Korzystaj z autoryzacji dwuskładnikowej, jeśli jest to możliwe.
  • Oszuści często wywierają presję, abyś szybko podjął decyzję lub podał swoje dane osobowe. Zawsze daj sobie czas na zastanowienie się i sprawdzenie informacji.

Reklama - materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here