Mobilny fotoradar na DK30

12
2342

Kierowcy poruszający się drogą krajową nr 30 przez Olszynę ostrzegają, że przy drodze stoi zaparkowane auto GITD, w którym zamontowany jest fotoradar.

 

Od 1 stycznia zmienił się taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe więc większość kierowców natychmiast się dostosowała i zmieniła nawyki na drodze. Tych, którzy tego nie zrobili wyłuskuje dziś od rana fotoradar zamontowany w aucie Nadzoru Technicznego Głównego Inspektora Transportu Drogowego, które ustawione jest na DK 30 w Olszynie.

Kierowcy podnoszą, że kontrola fotoradarem powinna być poprzedzona odpowiednim znakiem o tym informującym, wynika to z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące.

Wynika to z faktu, że kontrola fotoradarem powinna być narzędziem prewencyjnym, a nie maszynką do zarabiania pieniędzy. Dokładnie tak jak przed laty fotoradary traktowały gminy przez teren których przebiegały ruchliwe drogi.

Okazuje się jednak, że kontrola mobilnym urządzeniem jest z tego wyłączona, bowiem przepis dotyczy jedynie masztów stacjonarnych.

Stacjonarne urządzenia rejestrujące dokonujące pomiaru prędkości poprzedza się każdorazowo znakiem drogowym D-51, określonym w przepisach o znakach i sygnałach drogowych – rozdział 3 par. 5 w/w rozporządzenia.

Tak więc noga z gazu i rozglądajcie się za żółtym Peugeotem stojącym przy drodze.

-/eLuban.pl/-

12 KOMENTARZE

  1. Już nie wiedzą jak kasę robić ,mandaty czterocyfrowe i się zaczęło dziady kierowcy już sami uważają jest coraz mniej wypadków statystycznie te radary stwarzają zagrożenie zacznie się hamowanie i będą wypadki debilizm

    • Radary zagrożenie? Radar spowoduje wypadek, stłuczkę? Głupi komentarz! Wystarczy jechać zgodnie z przepisami a jest to teren zabudowany! Że też za granicą można a we własnym kraju nie przestrzegać przepisów. Taka Polska przywraca kierowców.

      • za granicą można bo mają infrastrukturę drogową, niemiec wyjeżdża z wioski i po 2 minutach jest na autostradzie. u nas do pracy trzeba jechać dk30 przez wioski z ograniczeniami do 40 i ludzie się śpieszą.

  2. Drodzy drogowcy i policjanci w całej kochanej Polsce! W wielu miejscach stoją debilne ograniczenia. Nawet na tej 30 ,do tego całą niemal wymalowaliscie podwójną ciągłą nawet w miejscach dobrze widocznych gdzie wcześniej była przerywana! Auta osobowe mają teraz znacznie większą moc mogą szybko i bezpiecznie wyprzedzać tylko GDZIE? Przepisy to jedno a głupota drogowców to drugie!

  3. Ja dostalem mandat j napisałem odwołanie i mi anulowało na necie jest dokładnie opisane że to bezprawne nakładanie mandatu ludzie płacą bk niewiedzą. Zapłaciłem 14zl za wzór odwołanie i wysłałem im i po mandacie

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here