Lwówek Śląski. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

1
396
Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski 1

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz.

 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Również dziś Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych momentach. Podczas wydarzeń uroczystości, wydarzeń sportowych, w momentach wzruszeń i radości jak również w dni żałoby narodowej.

W Lwówku Śląskim już od kilku dni na ulicach miasta, na budynkach urzędów, ale także i w oknach i na balkonach zwykłych mieszkańców powiewają flagi. Dzisiejsze święto jest także dobrą okazją do przypomnienia sobie historii Biało- czerwonej.

Historia Biało-Czerwonej

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski 2

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here