Łowczy ostrzega przed wilkami napotkanymi w naszych lasach

4
2917
zdjęcie poglądowe (fot.: lasy.gov.pl)

Wilki nie wykazywały strachu przed ludźmi, oddalały się niechętnie i bez pospiechu. – wspomina dziś Łowczy i ostrzega mieszkańców powiatu lwóweckiego.

 

Jeszcze nie tak dawno temu napotkanie wilka w lesie było niezwykle trudne. W latach 70- tych wilk w naszym kraju był niemal na wyginięciu. W roku 1995 wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione w całym kraju. To spowodowało, iż ich populacja odrodziła się. Dziś spotkanie wilka wcale nie należy do rzadkości. Te niejednokrotnie widziane były w lasach Pogórza Izerskiego. Niejednokrotnie także docierały do nas informacje o atakach, jakie wilki przeprowadziły na zwierzęta domowe.

Leśnicy tłumaczą, iż wilki są zwierzętami inteligentnymi i ciekawymi świata. Zdarza się, że mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu.

W ostatnich dniach do kolejnych spotkań z wilkami doszło na terenie gminy Lubomierz. Jak informuje Łowczy Koła Łowieckiego “Wieniec” Świeradów- Zdrój podczas dwóch polowań zbiorowych, które odbyły się w okolicy miejscowości Lubomierz, Chmieleń, Radoniów myśliwi napotkali wilki.

„Wilki były widziane przez biorących udział w polowaniu. Nie wykazywały strachu przed ludźmi, oddalały się niechętnie i bez pospiechu.” – tłumaczy Łowczy, który apeluje o ostrożność podczas zimowych spacerów a także o przywiązanie większej wagi do zadbania, zabezpieczenia zwierząt w gospodarstwie.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, iż odszkodowanie nie przysługuje m.in.: za szkody wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie lub rysie w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych, w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki.”.

Pamiętaj także, że jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30-50 m) lub przygląda się zbyt długo i czujesz niepokój w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą.

4 KOMENTARZE

  1. A jak postępować z wygłodniałym i drapieżnym rządem, który chce nam odebrać pieniądze pod postacią ukrytych podatków, w prądzie, gazie… Też machać rękoma, czy od razu brać kija???

  2. Wilk pomimo że ciekawy, boi się czlowieka( czemu się nie dziwię….). Niepotrzebne chyba wzbudzanie, poraz kolejny ,strachu w LUDZIACH przed wilkami. To one robiły kiedyś robotę “mysliwych”. Dbały o “łańcuch życia”, nic dziwnego, że w tym ludzkim szaleństwie, te mądre zwierzęta coraz bardziej są ” zaszczute”. Taka moja refleksja. Każdy ma prawo do swojego zdania, a takie jest moje. Wesołych świąt.

  3. Chyba łańcuch pokarmowy?taką niestety jest kolej właśnie tego łańcucha od zarania dziejów.Nie jestem myśliwym ale też weganizm itp jest mi obcy i uważam że ludzie są stworzeni do polowania bo gdyby mieli paść łąki z traw to i tak ekolodzy zaraz by się przyczepili że zbyt dużo tej właśnie trawy zjedliśmy

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here