Kolejny dzik z ASF w powiecie lwóweckim.

1
1151
zdjęci poglądowe, fot.: pixabay

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

 

 

W okresie od grudnia 2022 r. do połowy lutego 2023 r. badania wykonane w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w ośmiu przypadkach potwierdziły wyniki dodatnie w kierunku ASF próbek pobranych od dzików padłych, bądź odstrzelonych w obwodach łowieckich na terenie powiatu lwóweckiego.

Zdarzenia te miały miejsce w pobliżu miejscowości: Płóczki Górne, Rząsiny, Krzewie Wielkie, Nagórze i Mojesz. Łącznie potwierdzono 10 takich przypadków.

 

 

W dniu 7 marca 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim otrzymał laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wynik dodatni badania 1 próbki w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym. Próbki te zostały pobrane dzika odstrzelonego w obwodzie łowieckim 62 – Koła Łowieckiego Bóbr, w pobliżu Pławnej Górnej.

W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

1 KOMENTARZ

  1. Asf i inne choroby tylko i wyłącznie od Odry na wschód. Plan Rotchildów I innych gadów trwa w najlepsze-wykończyć Polski przemysł I rolnictwo…,a zostało tylko rolnictwo do wykończenia!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here