Kolejne przypadki ASF w powiecie lwóweckim

2
1574
boar dzik
zdjęcie poglądowe (pixabay)

Przedwczoraj informowaliśmy, iż tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na terenie powiatu lwóweckiego stwierdzono 8 przypadków ASF u dzików. Dziś mamy kolejne dodatnie wyniki.

 

 

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

W okresie od grudnia 2022 r. do początku lutego 2023 r. badania wykonane w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w ośmiu przypadkach potwierdziły wyniki dodatnie w kierunku ASF próbek pobranych od dzików padłych, bądź odstrzelonych w obwodach łowieckich na terenie powiatu lwóweckiego.

Zdarzenia te miały miejsce w pobliżu miejscowości Płóczki Górne, w pobliżu Rząsin, w pobliżu Krzewia Wielkiego, ponownie w pobliżu Rząsin, w pobliżu Nagórza i ponownie Płóczek Górnych oraz w pobliżu Mojesza.

 

 

W dniu 14 lutego 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim potwierdził otrzymanie laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wynik dodatni badania 2 próbek w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym. Próbki te zostały pobrane od padłych dzików w pobliżu miejscowości Rząsiny – Końcówek.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, iż afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej, a wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików.

W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

2 KOMENTARZE

  1. To oznacza że jak tylko policzymy kury to zrobimy Wam jeszcze ptasią grypę i będziecie żryć robale. Dopóki Wasi rządzący przyjeżdżają na nasze forum ekonomiczne po instrukcje…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here