Jutro, w godzinę „W” zawyją syreny i zabiją dzwony

0
362

Symboliczny dźwięk syren i bicie kościelnych dzwonów mają przypomnieć Polakom o heroicznej walce polskiego podziemia z niemieckim okupantem w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, o godz. 17.00 odezwą się syreny alarmowe by uczcić pamięć o Powstańcach i ich bohaterstwie.

W dniu 1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ramach treningu, na terenie powiatu lwóweckiego, uruchomione zostaną syreny alarmowe. Emitowany będzie dźwięk modulowany trwający 3 minuty, oznaczający ogłoszenie alarmu.

W godzinę „W” zabiją także kościelne dzwony. Biskup Polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek zobowiązał księży kapelanów do uruchomienia dzwonów, a wszystkich wiernych zachęcał do modlitwy.

Księży kapelanów zobowiązuję, aby 1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinę „W” – odezwały się dzwony kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju. Niech ich głos będzie wezwaniem do modlitwy, refleksji oraz wołaniem o wzajemny szacunek. W modlitwie powszechnej podczas Mszy św. polecam dodanie wezwania za żyjących, a także za poległych i zmarłych Powstańców Warszawskich” – napisał w swoim przesłaniu bp Józef Guzdek – „Pragnę zachęcić wszystkich do modlitwy w intencji poległych i zmarłych Powstańców Warszawskich oraz mieszkańców Warszawy” – dodał.

 

Godzina “W” była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni.

Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Symboliczny dźwięk syren ma przypomnieć Polakom o heroicznej walce polskiego podziemia z niemieckim okupantem w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

W dniu 1 sierpnia, gdy usłyszymy dźwięk syren zatrzymajmy się na chwilę, by minutą ciszy uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy także na uroczystości do Lwówka Śląskiego.

W godzinę “W” stań do apelu

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here