Dziś Walentynki. Macie pomysł, jak je dobrze spędzić?

1
1949

Walentynki – międzynarodowy dzień miłości czy święto o charakterze komercyjnym? Od kiedy w latach 90 ubiegłego stulecia Walentynki weszły na stałe do naszego kalendarza toczone są na ten temat niezliczone dyskusje i spory.

 

Nazwa Walentynki wywodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim przypada właśnie na 14 lutego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Według legendy Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Już w średniowieczu Walentego uznawano za patrona zakochanych. W latach 90-tych ubiegłego stulecia dotarła do Polski moda na wysyłanie kartek i wręczanie w tym dniu drobnych upominków. Taki sposób na czczenie świętego dla wielu stał się nie do przyjęcia. Uważają oni, iż tak nie powinno się świętować tego dnia. Ich zdaniem Walentynki to zwykła komercja. Inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że w szarej rzeczywistości każdy gest miłości jest niezwykle ważny i potrzebny, a Walentynki są znakomitą okazją do wyrażenia uczuć.

Komercyjnego aspektu Walentynek z pewnością nie da się ukryć. Zakochanym to jednak nie przeszkadza, bo prawdziwej miłości nie da się przeliczyć na złotówki. Dziś z kwiaciarni znikają czerwone róże, nowych właścicieli zdobywają piękne maskotki a listonosze doręczają kartki z serduszkami. Rezerwacja stolika w dobrych kawiarniach i restauracjach jest w tych dniach niezwykle trudna.

Jak Wy spędzacie ten dzień, macie jakieś ciekawe pomysły, albo propozycje? Co najlepiej kupić i gdzie się wybrać?

1 KOMENTARZ

  1. Żona do męża:
    •kochanie dziś 14 lutego; spędźmy te walentynki wyjątkowo i tak żeby każdemu z Nas było dobrze.
    •Ok, powiedział podekscytowany mąż.
    • to do jutra….!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here