36 ognisko ASF w powiecie lwóweckim.

1
3052
zdjęcie poglądowe

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

 

 

Afrykański pomów świń zbiera śmiertelne żniwo. Co kilkanaście dni dowiadujemy się o kolejnym ognisku, dziku odstrzelonym, bądź padłym, u którego badania wykonane w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdziły występowanie tej choroby. 

W dniu 16 listopada 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim otrzymał laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wynik dodatni badania 1 próbki w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym.

 

 

Próbka ta została pobrana od dzika padłego, znalezionego w obwodzie łowieckim 64 – Koła Łowieckiego Wieniec, w pobliżu Wola Augustowska w gminie Mirsk.

W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here